içinde

Hormonlu Hormonsuz Beslenme; İnsan Ve Tavuk Halleri

Bu üstteki fotoda sağdaki oğlan Antalya’nın en beyfendi pehlivanı İsmail Balaban.. Bu senenin Kırkpınar Başpehlivanı.. Yokluktan sebze hallerinde hamallık bile yapmış. Elmalıdan hemşerim.. Kıvanç Tatlıtuğ’un pehlivan hali.. Saatlerce güreşebilir.. Hormon ilaç milaç yok.. Kuzu eti, keçi eti, tereyağı, kaymak yer…

Soldaki koca oğlanda Jay Cutler.. 4 kere dünya vücut şampiyonu olmuş.. Kolunun kalınlığı 55-60 cm.. Bir mankenin beli kadar.. İğne, ilaç, hormon, toz, ot bok ne varsa yer.. Heryeri doping.. Musclexia hastası yani anorexianın amcasının oğlu. Herşeyi kas yapmak odaklı bunu yesem, şunu içsem kasım artar mı diye düşünür hep.. Tuvalette kıçını başkası siliyor, ayakkabısını başkası bağlıyor, evde her neyse..

Bi şu İsmail’e bak; dünya güzeli çocuk, bir de garibim JAY’ceğize bak; mahsun… 2 çingene hayta çocuğu şempanzeye çevirir, yakalayamaz..

Tavuk hallerdeyse..

hormonlu hormonsuz tavuk40 günde iğne, ilaç, antibiyotik hapla küple şisen tavuk ödemden ayaga kalkamaz. Kesilince tabağına kadın pedi konur suyu emsin diye! Milletin beyni, ne bu ped falan der diye şimdi delikli tabak yapmışlar, suyunu icinde hapsetiyor.. Çok yaratıcı..

Bu tavuğu yiyen ne olur.. Erman Toroğlu yıllar önce hazır tavuk yiyene hoş olmayan şeyler olur. “Ş” harfini fazla kullanmaya başlar demişti.. Hormon yok deniliyor bu tavuklarda, kullanılan makrolid grubu antibiyotikler var. Aslında mikrop için değil kas arası sağlamlığı veren kollajen oluşumunu engelliyor. Kasda kat kat lamellar denen tarzda büyüyor. Görüntüden başka birşeye yaramıyor. Hatta insanda kullanılan bir makrolid grubu antibiyotiğe Amerikan İlaç Dairesi (FDA) “ani ölüm yapabilir” yazacaksınız birader’ dedi.

1700 gr tavuk yemi, 1 kg et yapıyor tavuklarda. Yemin kilosu 1 lira ve soyadan gelen lizin aminoasidi fazla. Lizinde evin temeli gibi, lizin üstüne kas iyi konuyor.. Fitness’a giden çocuklar 2 kilo toza 300 tl para veriyor..

Gideceksin yemciye, dayı 1 çuval etlik civciv yemi ver diyeceksin. Ordan değirmenci dayıda toz haline getirceksin  ve bak kasa 40 gunde.. Şaka ha aman aman.. Yoksa kadın pedini koyarlar altına tabak da olur tabut..

Türkiye’de ticari tavukçuluğu başlatan Henri abimin sözü “fakir tavuk yiyorsa; ya tavuk hastadır, ya fakir”

Hayat bilgisi dersinde öğretmene değilde arkadaşının eteğine bakan bazı çobanlar, kuzuya da kanatlı hayvan sanıp civciv yemini verivermiş. Tamam kuzu çabucak büyümüş ama 40 günü geçince yüksek proteinden asidoza girip böbreği taş yaparmış…

Jay’min kanaryamın kabarmış ve kabaramayan yerlerini göstermesi 1 dk sürüyor podyumda.. 3-5 bin kişi izliyor.. 20 yaşlarında bunları buluyorlar, gel oğlum seni danaya angusa çevirelim diyorlar…

İsmail çocukluğundan beri saatlerce çalışıyor her gün güneşin altında. Güreşler sabahtan akşama sürüyor.. 15 bin kişi izliyor, saygıyı sevgiyi biliyor. En sağlıklı şeyleri yiyip içiyor.. Korkuteli’deyim oturuyorum bir davul sesi geliyor. Sordum düğün mü var diye. Balaban gelmiş, davul zurna geziyor, insanlar sevgisini sunuyor. Dağlara yaylalara çıktım, çobanlar nerelisin diyor. Balabanın köyündenim dedim telefonunu istediler.. Gelsin kuzu kesicem ona diyor hepsi… Gerçekten inanılmaz bir sevgi…

Köy tavuğu yakalanmaz.. Gece ağaca tırmanırsın orda yakalarsın.. Sabah ağaçtan inmeye üşenir, atlayıp 20 metre uçarda iner… Kolay pişmez, pişincede lezzeti kokusu adamı bir hoş eder. Balabanı izlemek insani mest eder. 40 günde şismez, yıllar boyunca pişer olgunlaşır.

Hangisi sağlıklı?  Hazır tavuk mu? Köy tavuğu mu?
Hangisi sporcu?  Balaban mı? Jay mi?

Değerli şeyler zamanla emekle olur, hadin kendiceğinize iyi bakin. Acele sabırsız yaşamları bırakın, hızza değil hazza bakın.
Öyle hızlıca, kocamanca, hemencecik olan şeyler altınıza tabağı ya da tabutu koyduruverir.
Sağlıcakla…. Sevgimle….

Yazar Yunus UÇARCI

Bir yanıt yazın

Elia İle Yolculuk

Zülfü Livaneli ve Elia Kazan’ı Buluşturan Kitap; Elia ile Yolculuk

140720131236136629116

Sadece Candy Crush Oynayanların Anlayacağı 11 Duygu