içinde

28 gün…!

Ben temelde pozitif bir insanım.

Ruh halimi bozan ya da artık insanların iyiliğine inanmadığım çok şey olmalı…. ama ilk önce bir şeyler hissettiğim hafta, sonra doktordan doktora, sadece haftanın sonunda duymak için gönderiliyorum: “Göğüs kanseri.”

Hayırrrr… ?

Böyle bir hafta da ayağımın altından sanki yer kayıyor.. Kontrol günüme kadar belki günde 100 kere ölüp tekrar dirildim. Veeee sessizliği seçtim, kenara çekilip beklemek lazım dedim kendime.
Yine de tüm önemli randevuların bir hafta içinde bittiği için mutlu olmalıydım. Kendi dokunsal bulgularınızdan mamografiye, doku örneğinin sonucuna: 4 gün !!

Bol gözyaşı ve sıfır iştahla 4 gün !!
6 hafta, 28 gün, 28 ışınlama.. Bir ışınlama gerçekte nasıl çalışır? Hangi yan etkiler ortaya çıkabilir ve nelere dikkat etmeliyim? Maruz kalma süremin kısa bir özetini vermek istiyorum.  Ayrıca radyasyondan çok korkuyordum ve çeşitli korku hikayeleri duymuştum. Ama en büyük korkum her şeyden önce kapsüler bir kontraktür ve ciltte ciddi yanıklar..
Bir hafta sonra benim için başladı: ilk radyasyon tedavim! Mağazada neler olduğu konusunda biraz heyecanlı ve heyecanlısınız, ancak sonuçta bu hiç de olağanüstü değil.  Bekleme odasına kısa bir süre oturuyorsunuz, daha sonra doğrudan aranıyorsunuz, soyunma odasına girmeniz isteniyor ve 5-10 dakika boyunca cihaz üzerinde uzanıyorsunuz.  Kollar her zaman yukarı doğru kaldırılmalıdır (daha önce osteopat ile birlikte olduğum ve neyse ki bu bazı problemlerle tekrar mümkün olduğu için inanılmaz derecede minnettarım) ve sonra cihaz her zaman 3B modunda etrafınızda dönüyor. Ek olarak, nefesimi her zaman yaklaşık 60 saniye komuta tutmak zorunda kaldım. Ve nefesini 60 saniye tutmaya çalış. Hiç de kolay değil ? Ancak şimdi endişelenmenize gerek yok. Bir yandan, nefes tekrar başlar başlamaz cihaz hemen kapanır, böylece kişi nefesini sürekli tutmak zorunda kalmaz. Bunun için, tam olarak ne zaman nefes aldığınızı ve ne zaman nefes almadığınızı tam olarak kontrol edebilen, göğsünüzün altına yerleştirilmiş küçük bir sensör elde edersiniz. Öte yandan, bu teknoloji de norm değildir. Ancak tümörüm sol göğsümün sol tarafındaydı ve bu nedenle kalp bölgesine çok yakındı. Radyasyon ünitelerinin kalbe zarar vermemesi için benim durumumda nefesimi düzenli tutmak ve böylece kalbi korumak çok önemliydi..

Radyasyonun kendisini hiç hissetmiyorsunuz ve tüm prosedür genellikle sadece 15 dakika sürdü, bu yüzden aslında radyasyona sadece kısa bir ziyaretti.  Bazen bekleme odasında daha uzun bekleme süreleri oluyordu, ama en can sıkıcı şey, pazartesiden cumaya her gün oraya gitmeniz gerektiğiydi. Pazartesiden cumaya ışınlanmış cilt bölgelerinde her zaman Mepitel adında koruyucu bir film aldım. Bu, ışınlanmış cildi cilt reaksiyonlarından ve yanıklardan koruması gereken ince, cildi koruyucu bir örtüdür. Başarılı !
Aslında radyasyona maruz kaldığımda hiçbir şekilde yanık olmadı. Ama bunu iyi cilt bakımına da borçluyum.  Önceden olası ürünler hakkında detaylı bilgi edindim. Doğrudan ışınlama için eczaneden bazı ürünler de bana önerildi. Buradaki bazı malzemeleri çok eleştirdiğim için olabildiğince doğal bir nemlendirici istedim. Örneğin, aloe vera bitkisinin suyu şiddetle tavsiye edilir. Örneğin, bunu kendi aloe vera bitkinizden alabilir veya Santa Verde’den olanlar gibi doğal kozmetik ürünler kullanabilirsiniz.  Örneğin, Santa Verde’den aloe vera jeli aldım (% 90 saf aloe vera suyu içerir) ve hafta sonları ve ayrıca ışınlamadan sonra cildime bakım yapmak için kullandım ve cildime gerçekten iyi geldi. Işınlamanın sonuna doğru cildim çok az kızardı.
İlk 3 hafta boyunca radyasyonun neredeyse hiç yan etkisi olmadığını fark ettim. Üçüncü haftaya kadar geri gelmedi: bu sonsuz yorgunluk ve halsizlik hissi, aynı zamanda yorgunluk olarak da bilinir. Sonunda yeniden sağlıklı oldum ve şimdi biraz yavaşladım. Buna ek olarak, radyasyon geçirdiğim son haftamda, radyasyondan birkaç hafta sonra mutlu bir şekilde azalmış bir kaşıntı gibi çok hafif kızarıklık vardı. Ek olarak, göğüs şimdi biraz şişti ve biraz sertti (sonuçta, buradaki cilt de artık içten ağır bir şekilde iltihaplandı).  Yara izimdeki doku çok sertleşmişti. Ancak radyasyonun sertleşmesi radyasyondan haftalar sonra azaldı. Şimdi radyasyondan 1 1/2 ay sonra, radyasyonun sertleşmesi neredeyse tamamen ortadan kalktı ve meme sadece hafifçe şişti.
Işınlamadan sonra ne olur?
Işınlamadan sonra, nihayet ne kadar yavaş ve zinde olduğunuzu tekrar fark edeceksiniz (şanslı!).  Işınlamanın son gününde başka bir resmi son görüşme yapılır ve doktor her şeye yakından bakar ve ardından sadece 5-6 hafta içinde her şeye tekrar bakıldığı bir takip randevusu vardır. Bu 5-6 hafta beklemelisiniz, çünkü o zamana kadar deri altındaki iltihap yavaş yavaş tekrar kaybolur ve tabii ki daha sonra daha iyi bir karar verebilirsiniz. Bu süre zarfında, ışınlanmış cilt bölgesine yine de dikkat etmeli ve örneğin saunaya, yüzmeye ve şiddetli spor aktivitelerine gitmekten kaçınmalısınız. Bu durumda terleme cilt için pek iyi değil ? Yine de ışınlama sırasında bile yavaşça tekrar fit olabilmek için düzenli olarak spor yapıyordum.  Ama elbette her zaman burada tuttum. Ek olarak, aloe vera jelimle cilde bakmaya devam ettim ve aksi halde sadece cildime su bıraktım.
Radyologdaki klasik takip muayenesine ek olarak, gerçekten tümör hücresi kalmadığından emin olmak ve kapsüler kontraktür geliştirme riskim olup olmadığını görmek için radyasyon tedavisinden 5 hafta sonra MRG ve ultrason muayenem de var.. Burada çok açık bir şans vardı. Sadece hafif bir kapsül kontraktürü belirlenebilir, ancak bu herhangi bir semptoma neden olmaz ve problemsizdir.

Merak edenler için ise bu süreci yalnız başıma geçirdim. Çok sevdiğim 2-3 arkadaşım dışında kimsenin haberi olmadı çok şükür ?
Herşey gönlünüzce olsun, sağlıkla sıhhatle kalın

Yazar Handan Ober

Assistant Director
Aral AG
Germany

Bir yanıt yazın

Gerçeğin Hikayesi

Sendeki Bana İyi Bak Olur mu Kasabamın Güzeli