Yeter Artık Siz Kimsiniz!!!


Gün geçmiyor ki bir kadının öldürüldüğü, tecavüze uğradığı, şiddete maruz kaldığı haberiyle gözümüzü açmayalım. Kendimiz için korkmaktan, kızlarımız için korkmaktan, analarımız-bacılarımız-arkadaşlarımız için korkmaktan, üzülmekten yorulduk. 

Kendisini kadının sahibi gören, kadın üzerinde her konuda hak sahibi görenler size soruyorum?????

Bırakın artık yakamızı…. Çocukken babasının, abisinin ya da kendisinden küçük olsa da fark etmez erkek kardeşinin, oda yoksa amcasının, dayısının, evlenince tapulu malı olduğu kocasının namusunu beklemesi gereken bir varlık mıdır kadın????

Saçını kapatsa size dokunuyor, açsa size dokunuyor, boyatsa size dokunuyor, kazıtsa size dokunuyor nedir sizi bu kadar cüretkâr yapan?????

Pantolon giyse dar mı kontrol etmek size düşüyor, etek giyse elinizde metre boyunu ölçmek sizin işiniz? Siz kimsiniz?

Evden dışarı çıkmalı mı? Çalışmalı mı? Tek başına araç kullanmalı mı? Hangi işleri yapabilir? Para kazanabilir mi? Bir erkekle konuşabilir mi? Konuşursa maazallah namusunu kaybeder mi?

Ne zaman evlenmeli? Kiminle evlenmeli? Ne zaman çocuk yapmalı? Olmuyorsa ne yapmalı?

Gelinlikle çıkıp kefenle girebilmek üzere baba evinden gönderildiğini ve maazallah dul kalırsa namus probleminin ikiye katlayacağını unutmayıp kocası sövse de, dövse de, aldatıp onurunu kırsa da oturup beklemeli mi?

Evlenmeden babasının (???) evinde, evlenince kocasının (???) evinde ağzını açıp herhangi bir konuda fikir beyan edebilir mi? 

Akşam yemeği on dakika geç masaya geldi diye, üzerine kuma gelmesini kabul etmedi diye, kocasıyla aynı partiye oy vermedi diye dayak yiyebilir mi mesela??? 

Ne yapmaya çalışıyorsunuz?????

Öldükten sonra bile kadınları rahat bırakmayacak, ölüsünün bile arkasından konuşabilecek kadar sapıtanlar var aranızda…..

SİZ KİMSİNİZ? Kendinizi ne zannediyorsunuz? 

Bu sapkın fikirlerin sahibi sadece erkekler sanmayın. Topluma karışıp biraz gözlem yaparsanız birçok kadının da yukarıdaki sapkın fikirleri desteklediğini görebilirsiniz. Kadının yanında değil karşısında yer almayı seçen diğer kadınlar siz de kimsiniz? Sizi hiç tanımıyor, anlamıyorum. 

Size rağmen biz buradayız, size rağmen yaşamaya, hayatımızla ilgili kendi kararlarımızı almaya devam edeceğiz. Biz kimsenin malı değiliz… Bizi korkutamayacak, yıldıramayacaksınız? Biz çoğaldıkça, biz sesimizi duyurdukça, kendimizi yetiştirip biz de varız demeye devam ettikçe siz azalacak yok olacaksınız? 

Dün Ceren’e öncesinde Özgecan’a, Emine’ye, …..…………………………….  yaptıklarınızı unutmayacağız…


Neslihan SALTALI

Doç Dr, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi

6 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Elinize sağlık, duyguların kaleme alındığı harika bir yazı olmuş. Korkuların bittiği, kadınların şiddete, istismara ve ölümlere maruz kalmadığı bir dünya diliyorum.

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Bunu bir arkadaşa gönder