Ya Tutarsa Umuduyla Yapmak İsteyeceğiniz 16 Hıdırellez Geleneği


hıdırellez-ksakava

Hıdırellez mevsimsel bir bayram, bahara geçisin, doğanın canlanmasının kutlandığı bir gelenektir. Mayıs’ın 5’ini 6’sına bağlayan gece Hızır ve İlyas peygamberlerin yeryüzünde buluştukları gün olarak kabul edilir ve bu buluşmanın da insanlara huzur, refah, bereket, sağlık, şans ve kısmet getirdiğine inanılır.

Hızır A.S “ab-ı hayat“tan içerek ölümsüzlüğe ulaştığı ve zor durumda olan insanlara yardım ettiğine dair rivayetler vardır. “Hızır gibi yetiştin” cümlesinin çıkış kaynağıdır bir nevi. Nesilden nesile aktarılan bu geleneğimizde yapılan ritüelleri sizler için derledik, inanıp inanmamak size kalmış 🙂

1. Bekarsanız Hıdırellez akşamı tuz ya da tuzlu şeyler yiyip yatın, rüyanızda evleneceğiniz kişiyi görürsünüz, hem de size su verecek 🙂

2. Madem baharın gelişi yaşam enerjisi getiriyor; o halde çimlerde yuvarlanın. Şifa bulursunuz.

3. Boyu kısa birinin başına oklavayla vurun, yıl içinde boyu uzasın.

4. Eviniz yoksa üzülmeyin 🙂 Hıdırellez itibariyle 3 gün gül ağacı dibine ev maketi yapın, sene içinde anahtarı elinizde olsun. Kibrit çöplerini kullanabilirsiniz.

5. Kısmetiniz mi kapalı, dert etmeyin 🙂 Öğrenmek için Hıdırellez günü tomurcuk bir çiçeği suyun içinde bırakın. Ertesi güne açarsa kısmetiniz de açılacak demektir. Açmazsa vay halinize 🙂

6. Hıdırellez günü çiçek koparmamaya hatta hiç bir canlıya zarar vermemeye dikkat edin. Yeşillik doğramayın mesela, bu gün de salata yemeyiverin. O yüzden 5. maddeyi uygulayacaksanız daha önceden kopmuş bir çiçek kullanmaya dikkat edin.

7. Evinize canlı çiçek koyun hatta bir tanesini de dış kapınıza koyun ki Hızır evinizi kolay bulsun 🙂

8. Bir tavada adaçayı yakarak evinizin her köşesinde dolaştırın. Böylelikle kötü enerjileri def edin.

9. Gözlerinize sürme çekin; o yıl baş ağrısı çekmeyin.

10. O gün temizlik yapmayın, bekarsanız bulaşık yıkamayın (Bunu işten kaçmak isteyen biri uydurmuş olmalı :))) Bütün evinizi güzelce havalandırın.

11. Kavanozlarınızın kapaklarını açık bırakın. Kavanozlarınıza Hızır uğrasın, bereket olsun.

12. O gece cüzdanlarınızı da açık bırakın, sene boyu paralanın.

13. Gül ağacının dibine dileğinizi çizin, dallarına kırmızı bezler bağlayın. Ertesi gün dileğinizi gömdüğünüz yerden alıp denize, göle, herhangi bir suya atın.

14. Evdeki her kişi için yedişer fasülye ya da nohut ekin, kötülükler sizden uzak kalsın, baklagillere uğrasın 🙂

15. Bir ateşin üstünden atlayın, dikkatli bir şekilde tabi ki. Siz ateşin üstünden atlarken nazarlar, hastalıklar ateşe dökülsün ve gitsin sizden.

16. 5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan gece saat 00.00’da bir miktar sütü kaynatın, yoğurt yapma ısısına gelince maya varmışçasına boş kaşığı 3 kere batırıp karıştırın ve her seferinde de “Fatma Anamız’ın eliyle” deyip bildiğiniz bir duayı okuyun ve üstünü bezle örterek sabaha kadar bekletin. O gün de yoğurdunuzu 7 kişiye tattırın. Derler ki o gece Hızır A.S gelirse işaret olarak o yoğurdu mayalar.

Beklentiyi küçük tutun, olabilecek şeyler isteyin; dilemek için de Hızır’ı beklemeyin ama bu fırsatları da değerlendirin. Ya tutarsa 🙂


Asuman ATAGÜN

SizVeBiz BLOG Editörü, İstanbul

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri