içinde

Bunları Bilmiyorsanız Gözleriniz Sağlam Demektir

Gönül ister ki ne gözlük kullanalım ne de lens çünkü bir şeylere bağlı kalmak yorar insanı… İyi görenler bu yazıyı lens kullanan insanları anlayabilmek için okurken, gözleri bozuk olanlar bana hak vererek okuyacaklardır. Umarım bana hak verenlerden değilsinizdir 🙂 Zira görmek güzel şey 🙂

Gözlük-lens arasında kalmak

Bunları Bilmiyorsanız Gözleriniz Sağlam Demektir

Bazı sabahlar lens takmaya üşenirsiniz, aklınızın köşesinden ‘Aman bu gün de gözlüklü gideyim işe’ diye geçirirsiniz ama içinize sinmez, yine takarsınız lenslerinizi. Hatta bazen unutup üst üste taktığınız bile olur.

Tırnak uzatamamak

contacts

Lensler hassas, gözünüz her şeyden hassas. O yüzden çok sevseniz de tırnaklarınızı uzatamazsınız. Özellikle başparmak ve işaret parmağınızın tırnak boyları çok önemli 🙂

‘Kendi rengi ne?’ sorusuna maruz kalmak

renkli kontakt lensler

Gözlerinizde lens olduğunu duyan herkesin istisnasız sorduğu sorudur bu. Eğer renkli gözlüyseniz ve şeffaf lens takıyorsanız kolay kolay da inandıramazsınız karşınızdakini. Çünkü çoğuna göre lens, sadece renkli gözlü olmak için kullanılır.

Gözüne bir şey kaçması kabusunu yaşamak

goz sulanmasina hangi bolum

Normalde bile gözümüze bir şey kaçınca çok canımız yanar, hemen çıkarmaya çalışırız. Lensli gözde ise bu hat safhada hissedilen bir durumdur. Çünkü lap diye lense yapışan bir sineğin hissedilen boyutu çekirge kadardır 🙂

Gözlüğü-solüsyonu yanında gezmek

Bunları Bilmiyorsanız Gözleriniz Sağlam Demektir

Başınıza ne geleceği belli değildir. Mesela gece başka bir yerde kalmak zorunda olabilirsiniz, gözünüze sinek kaçmış olabilir, çok sıcaktan bunalıp bir denize dalmak isteyebilirsiniz… Bütün bunları yapabilmek için yanınızda mutlaka bu aparatlar olmalı.

Denizde kör gibi olmak

lens ile denize girmek

Lenssiz ya da gözlüksüz göremeyenlerdenseniz bu maddede beni çok iyi anlayacağınızdan eminim. Ya bir gözlüğünüzü feda edeceksiniz, sadece deniz için kullanacaksınız ya da mikrop kapma riskini göze alıp lensle gireceksiniz. Yoksa işiniz çok zor. Ne ne kadar açıldığınızı fark edebilirsiniz ne de plajdaki yerinizi bulabilirsiniz.

Uykusuzken lens takmak

Bunları Bilmiyorsanız Gözleriniz Sağlam Demektir

Gece geç yattınız, sabah da erken kalktınız. Böyle günlerde taktığınız lens gözünüze acı biber sürülmüş hissiyatı verir. Uzun bir süre de geçmez maalesef.

Lensle uyuyup uyandığında inanılmaz mutlu olmak

erken uyanmak

Göz bozukluğunuz ileri derecedeyse uyandığınızda etrafı flu görürsünüz. Ta ki komidinin üstünde duran gözlüğünüze ulaşana kadar… Ama lensle uyuyup uyandığınızda o kadar mutlu olursunuz ki Yeşilçam’daki ‘Görüyorum, görüyorum’ repliği filmlerden çok size söylenmiş gibi gelir.

Gözünde uyuyup uyanınca kuruluk hissi

Bunları Bilmiyorsanız Gözleriniz Sağlam Demektir

Her ne kadar lensle uyuduğunuzda mutlu uyansanız da alttan alta hissettiğiniz kuruluk hissi tadınızı yine kaçırıverir. Göz kapaklarınız ağır çekimde gibi açılır ve kapanır.

Klima / saç kurutma makinası düşmanlığı

gozun kanlanamsi

Kuruluğa neden olan tek şey gözünde lensle uyumak değil elbette, saymakla bitmez nedenleri var maalesef ki. Klima, saç kurutma makinası gibi hayatımızdan çıkaramadığımız aletler de kuruluğun başlıca sebepleri… Sonra gelsin göz damlaları…

Süresi geçse de kullanmak

goz agrisi neden olur

Kimi lens aylık, kimi lens yıllık…Özellikle aylık lens kullananlar, görüşlerinde herhangi bir problem yoksa, batma hissi yoksa en basitinden, o süreyi uzattıkça uzatırlar. Hatta o kadar ki lenslerini değiştirdikleri tarihleri tutmazlar bile akıllarında.

Süresi biten lensi incelemek

bcadbceafb

Artık süresi geçtiğine ikna olursak atmadan önce bilime bir katkımız olsun diyerek inceler de inceleriz o güzelim lenslerimizi. Ve her seferinde plastikimsi o şeyle nasıl gördüğümüze hayret ederiz.

Çeşit çeşit lens kutusuna sahip olmak

buyuk

Solüsyonların içinden lens kutusu çıkıyor çıkmasına da cicili bicili kutuları görünce de ekstradan almadan duramıyoruz. Neyse ki hiç biri israf olmuyor, bazen top küpelik yapıyorsunuz bazen de içine krem koyup çantanıza atıveriyorsunuz. Bir taşta bir sürü kuş 🙂

Takarken düşmemesi için dua etmek

lens solusyonu yerine

Çoğunlukla banyoda taktığınızı düşünürsek, düşmemesi için dua etmek çok da abes olmaz sanırım. Düşeceği yer daha az önce ciflediğiniz lavabo olsa bile hijyen açısından çok da sağlıklı olmayacağı için lenslerinizle oracıkta vedalaşmanız gerekir.

El yıkama incelikleri

elleri yikamak

Elinizi bir doktor edasıyla yıkamalısınız ve hiç bir yere sürmeden, mümkünse pamukçuk bırakmayan havluyla kurulayıp lenslerinizi öyle takıp çıkarmalısınız.

Umarım bunların hiç birini bilmiyorsunuzdur, senelik göz muayenenizi ihmal etmiyorsunuzdur. Gözlerinize iyi bakın 🙂

Yazar Asuman ATAGÜN

Siz Ve Biz Blog Editörü
İngilizce Öğretmeni - İstanbul
Rüzgar esiyorsa bırak söğüt düşünsün. Çınara zaten bir şey olmaz.

Bir yanıt yazın

dusunme-kp

Günlük Hayatta Kullanıp da İsmini Bilmediğimiz 12 Eşya

anlatım bozuklugu

Anlatım Bozukluğuna Son!