içinde

Mavi Kelebekler

“Mavi kelebeklerin hikayesini bilir misiniz? Mavi kelebekleri her yerde göremezsiniz. Oldukça nadir görülürler. Sabah uyandığınızda, “Bugün mavi kelebekleri görmeye gidiyorum,” diyemezsiniz. Siz onları değil, onlar sizi bulur.”

Bugün blog yazımıza Sarah Jio’nun Kelebek Adası adlı kitabından alıntı ile başladık. (Kitabı okumayanlar varsa mutlaka okumanızı tavsiye ederim….!) Her ne kadar konu mavi kelebekler olsa da maalesef bu konu hüzünlü bir hikâye ile başlamaktadır.

Öncelikle mavi kelebeklerden biraz bahsedelim. Mavi kelebekler ender görülen kelebek türlerinden biridir. Öyle her yerde ortaya çıkan ya da her yerde görebileceğiniz bir tür değildir. Mavi kelebekler genelde toplu mezarların olduğu yerlerde ortaya çıkar. Söylemesi bile tüylerimizi ürpertse de maalesef gerçek bu.

tasha lewis cyanotype butterfly installation  edit

Srebrenitsa katliamını duymuşuzdur. Bosnak-Sırp savaşı. Yakın tarihimizde yaşanan ve hüzünle anacağımız bir savaş. 1992 yılında başlayan savaş 1995 yılına kadar sürmüş ve bu süreç içinde bazı kaynaklara göre 200 bin bazı kaynaklara göre ise 300 bine yakın insan maalesef katledilmiştir. Yaşanan soykırımdan sonra Sırp Kasap lakaplı Slobodan Miloseviç önderliğindeki Sırp ordusu tarafından toplu mezarlar açılarak yaşanan katliamlar gizlenmeye çalışılmış.

ebaa b

Öyle ki toplu mezarların saklanmasında gösterilen titizlik nadir görülen durumlardan biridir. Mezarlar hem derin kazılmış hem de uygun bitki örtüleri ile yeşillendirilmiştir. Bu yöntem, toplu mezar bulma işinde uzman kişilerin çabalarını ve uydu taramalarını boşa çıkarmıştır. Kısacası bütün çalışmalara rağmen toplu mezarlar bulunamıyordu. Ancak bu kadar titiz çalışmaya rağmen hesaplanmayan bir şey vardı. Misk otu ya da Yavşan otu (Artemisia Vulgaris) ve Mavi Kelebekler.

Toprağa karışan toplu cesetler toprağın besleyiciliğini ve mineral zenginliğini arttırır. Sırp ordusunun yüzeyde yaptığı yeşillendirme çalışması misk otunun coşmasına zenginleşmesine neden olmuştur. Bu da sadece bu bitki ile beslenen mavi kelebeklerin toplu mezarlar etrafında nüfus artışına neden olmuştur.

srebrenitza

Bu nüfus artışı çevre bilimcilerin dikkatini çekmiş ve bölgede araştırma yapılmasına neden olmuştur. Toprağın yapısına kadar birçok şeyi inceleyen bilim adamları toprağın altında hiç beklemedikleri bir görüntü ile karşılaşırlar. Toplu mezarlar. Bu bir tesadüf müdür? Hayır tesadüf değil. Çünkü nerde mavi kelebekler ortaya çıksa o bölgede toplu mezarlar ortaya çıkıyordu. Kayıtlara göre mavi kelebeklerin sayesinde Bosnak bölgesinde 300’e yakın toplu mezarlar keşfedilmiştir. (Keşfedilmeye de devam ediyor)

Evet mavi kelebeklerin hikâyesi bu. Her ne kadar görüntüleri hoş olsa da emin olun hiç karşılaşmak istemezsiniz.

Yazar Mustafa TEKİN

Bir yanıt yazın

hayal mi gerçek mi

Sizce Gerçek mi Hayal mi?

black-mirror

Teknoloji Nereye Gidiyor? Bir de Bu Aynadan Bakın, Fenomen Dizi Black Mirror