içinde

Kadınlar Erkeklerden Daha mı Çok Konuşuyor?

Erkeklerin veya kadınların günlük yaşamda daha fazla konuşup konuşmaması, büyük ölçüde ilgili koşullara bağlıdır: Ortalama olarak, erkekler işyerinde  daha konuşkandır, kadınlar ise ortaklık halindedir.

Bir adam, tek kelime – bir kadın, bir sözlük. «Bu ifadede doğru mu? Kötü diller, bir erkeğin soruya kısa bir “Evet!” İle cevap vereceğini iddia ederken, bir kadın “Evet, kesinlikleee!”  Sadece iki heceli Ümit’i (örnek ?)düşünürsem, diğer yandan kız kardeşim Türkan’ı bir kez başlar başlamaz…”

Şaka bir yana, kadınların erkeklerden çok daha fazla günlük sözcük bütçesine sahip oldukları düşüncesi yaygındır. Örneğin, popüler bilim kitaplarında kadınların günde yaklaşık 20.000 kelime, erkeklerin ise sadece 7.000 kelime konuştuğu sık sık okunmaktadır. Ancak, bu bilgiyi destekleyecek sağlam ampirik verilere neredeyse hiç rastlanmamaktadır. Merak etmeyin, çünkü metodik olarak bir kişinin ortalama olarak ne kadar konuştuğuna dair iyi bir tahmin oluşturmak kolaydır.

Bunu yapmak için, sabahtan akşama kadar tüm konuşmaları temsili bir dönem boyunca kadın ve erkeklerin temsili bir örneğinde kaydetmek ve ses kayıtlarında söylenen kelimeleri saymak gerekir. Her şey o kadar göze çarpmadan yapılmalıdır ki katılımcılar şu anda gözlem altında oldukları için normal konuşma alışkanlıklarını değiştirmezler.

2007 yılında, ilk kez tam olarak böyle bir ampirik tahminle sonuçlanan büyük, günlük bir gözlemsel çalışma gerçekleştirdik. Bu amaçla, 210’u kadın 186’sı erkek olmak üzere 396 öğrenci, birkaç gün boyunca yanlarında taşınabilir bir ses kayıt cihazı taşıdı ve test denekleri etrafındaki tüm sesleri yarım dakika boyunca saatte beş kez fark edilmeden kaydettiler.

Bu akustik günlüklerin değerlendirilmesi, ilk olarak, kadınların ve erkeklerin konuşkanlığının günlük yaşamda önemli ölçüde farklı olmadığını ortaya çıkardı. Her iki cinsiyet de ortalama 16.000 kelime konuştu (erkekler için değer tam olarak 15.669 ve kadınlar için 16.215 idi).  546 kelimelik kadın başrol, istatistiksel olarak tamamen önemsizdir.

İkincisi, cinsiyetten bağımsız olarak bireysel konuşma hızındaki farklılıkların ne kadar büyük olduğu şaşırtıcıydı. Çalışmadaki en sessiz konu (bir adam) günde 800’den fazla kelime konuşmazken, en konuşkan (aynı zamanda bir erkek) aynı anda 47.000’den fazla kelime ile ortaya çıktı. Neredeyse aynı zamanda yayınlanan bir meta-analizde, yazarların 70 bireysel çalışmadan elde edilen bulgulara baktığı, istatistiksel olarak erkekler bile ayrıntı açısından biraz öndeydi.

Bu nedenle, bilimsel araştırmalara göre, bir cinsiyetteki bireylerin ortalamada cinsiyetlerden çok daha fazla farklı olduğu açıktır.

“Günlük sohbet” ile ilgili bulgular oldukça açık olsa da – ve bu stereotiple açıkça çelişiyor olsa da – belirli iletişim bağlamlarında muhtemelen sistematik farklılıklar vardır. Örneğin, erkekler genellikle profesyonel toplantılara daha fazla katılırlar ve genellikle iddialı olduklarını kanıtlamakla ilgili tartışmalarda konuşmaların daha büyük bir oranına sahip olurlar. Öte yandan kadınlar, yetiştirilme biçimleri bağlamında sözlü olarak daha aktiftir ve çift ilişkilerinde çatışma konularını daha sık ele alırlar. Bu bakımdan erkekler daha temkinli olma eğilimindedir.

Özetle şu söylenebilir: Dilsel psikolojik bir bakış açısına göre, erkekler ve kadınlar büyük ölçüde benzer bir sözcük bütçesine sahiptir.

Ne zaman, nasıl ve neye “harcıyorlar”, ancak farklıdırlar…
Sevgiyle kalın ? ama sessiz kalmayın ?

Yazar Handan Ober

Assistant Director
Aral AG
Germany

Bir yanıt yazın

Gelecek Yok!

Ben Buydum…