içinde

Izgarada Kılıç Balığı Denemeyenler, Buyursunlar

Bayram tatili geliyor ve tatil de ne yapmalıyım nereye gitmeliyim kendi kendinize sorduğunuzu duyar gibi oluyorum. Bugünkü yazımı yazarken sizi hem çok iştahlandıracak hem de ruhunuzu doyuracağını düşündüğüm bir yazı olacağı kanaatindeyim.

Sonbaharın ilk günlerinde dokuz günlük bayram tatilinde Ege kıyılarına, orman ile denizin kucaklaştığı masmavi koylara gitmek size ve ailenize iyi gelecek hatta bu güzellik içinde midenize bile gelecek ☺

Size tavsiyem bu tatilinizi deniz ürünleri ile bol bol salata ve yeşillik tüketerek geçirmeniz önümüzde kış sezonuna girerken hem sizi zinde tutacak hem de bedenen kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Denizlerimizde av yasağının kalkmasıyla birlikte denizlerimizin de bereketi ve çeşitliliği bir kez daha ortaya çıktı şu günlerde. Peki ne yemeliyiz? Nasıl yemeliyiz? Sorusu hemen akla gelen ilk sorular oluyor.

Ağustos – Eylül aylarında en lezzetli balıkları tabi ki kılıç ve sardalyedir. Ülkemizde çok miktarda sardalye olmamasına rağmen kılıç balığı Akdeniz’ in vazgeçilmezlerindendir. Kılıç balığının o siyahlaşmış muazzam eti ile kimsenin dilinden düşüremeyeceği bir yemek olacak.

kilicbalik1

Izgara da kılıç balığı : Lezzeti ile dillere destan bir yemek yapacağız.

İlk olarak malzemeler

4 yada 5 parça fileto kılıç balığı
2 yada 3 diş sarımsak
1 bardak zeytin yağ
1 adet limon
1 kaşık şeker yada bal
Kekik

Yapımı

Önce sarımsakları soyalım bir güzel ezelim bir miktar tuz atalım üzerine 1 adet limonu sıkalım ve limonun suyu ekleyelim, en son da üzerine tercihe göre şeker yada bal ekleyerek hepsini karıştıralım üzerine göz kararı yarım bardağa denk gelecek zeytin yağını ekleyelim ve hepsini karıştıralım.

kilicbalik2

Üzerine filetolarımızı ekleyelim ve yarım saat içinde bekletelim. En son ızgaranın üstüne atmadan önce son kez üzerine biraz zeytin yağ damlatalım ve üzerine kekik serpelim her iki yanını da 4-5 dakika toplamda 8-9 dakika pişirimini yapalım ve afiyetle yiyelim.

Afiyet olsun

Yazar Ozan ALAGÖZ

Kimyager, Aşçı, Do it yourself !

Bir cevap yazın

Motosiklette Güvenli Sürüş Teknikleri

Motosiklette Güvenli Sürüş Teknikleri

Tired woman are sleeping and holding cup. Laptop is situated on the table.

Pazartesi Sendromu Nedir ki, Siz Birde Bunları Görün