içinde

Fatma – Netflix

Bugüne kadar çekilmiş ve Netflix’te yayınlanan en iyi Türk dizisi diyebilirim ‘Fatma’ için… Tabi ki bu benim kendi yorumum, katılan da olabilir katılmayan da… Ama ben çok beğendim açıkçası. Nedenlerine gelince…

Otizmli çocuğunu bir kazada kaybeden Fatma’nın, cezaevinden çıktıktan sonra ortadan kaybolan kocasını ararken ve oğlunun ölümüyle ilgili gerçekleri öğrenirken yaşadıklarını, başına gelenleri, kendini bir anda seri katil olarak bulmasını izliyor, izlerken nefesiniz kesiliyor, evladını kaybeden sıradan bir insanın gözünün dönmesine tanıklık ediyorsunuz.

Psikolojik drama türündeki Fatma, Burcu Biricik’in müthiş oyunculuğuyla kendini bir solukta izlettiriyor. Dizi yayınlandıktan sonra sosyal medyada Burcu Biricik’e övgüler yağmış, doğallığıyla beğenileri toplamıştı. Ama az bile övülmüş bence. Sıfır makyaj, tek kostüm ile bir sezonu çıkaran oyuncu duygu geçişlerini iliklerinize kadar hissettiriyor, Uğur Yücel’in karizmasıyla ve ses tonuyla da hem kulaklarınızın hem de gözünüzün pası siliniyor tam anlamıyla. Bütün oyuncular rollerini cuk oturmuş aslında; hele ki otizimli çocuğu oynayan küçük arkadaş… Şapka çıkarmak gerekiyor kendisine; sanırsınız oyunculuğa yıllarını vermiş.

Çocukluk travmalarının kişinin hayatına etkisini, kadın olmanın heleki yalnız bir kadın olmanın ülkemizdeki zorluğunu, o yalnız ve zordaki kadınların mücadelelerini, otizmli çocuğu olan birinin yaşadığı sorunları o kadar güzel işlemişler ki hepsini içinizde hissediyorsunuz.

Çocukları için her şeyi yapan anneleri saygıyla anarken diziyi henüz izlemediyseniz izlemenizi tavsiye ediyoruz. İyi seyirler.

Yazar Asuman ATAGÜN

Siz Ve Biz Blog Editörü
İngilizce Öğretmeni - İstanbul
Rüzgar esiyorsa bırak söğüt düşünsün. Çınara zaten bir şey olmaz.

Bir cevap yazın

Öğlen Gelen Aşk

Gri Gökyüzü – Beyaz Akide Şekeri