içinde

EXistenZ Film İncelemesi (Spoiler Alert)

Karşımızda 1999 yapımı Bilim-Kurgu dalında süper film var: Existenz. Filmin yönetmeni kendisinin daha önce duymasam da (bu da benim ayıbım) ama kesinlikle başka filmlerini izleyeceğim olan David Cronenberg. Başroller de hepimizin mutlaka bildiği Jude Law ve Jennifer Jason Leigh.

Konusu ise Antenna Research adında bir oyun şirketinin yaptığı existenz oyun var. Bu oyun bir simülasyon oyunu. Bio-pod dedikleri bir günümüz konsollarının yerini almış, bir canlı organizma olan bir pod bu. Bu poda göbek kordonuna benzeyen bir kordon yardımıyla, belimiz de bir delik açılarak doğrudan sinir sistemimize bağlanarak, oyunu hissetmemize ve oyunun içine girmemize olanak sağlıyor.

Oyunun yaratıcısı Alegra Galler (Jennifer Jason Leigh) oyunu tanıttığı bir gösterim de diyebileceğimiz kilise de oyunu belli bir grup insan ile oynarlar. Ve Alegra ablamıza beklenmedik bir suikast saldırısı olur ve vurulur. Kargaşa da Ted Pikul (Jude Law), Alegra ablamızı kurtarır. Sonra olaylar aslında burdan sonra başlar. Ted abimiz oyunu hiç denememiştir. Alegra ablamız takmasını ısrar eder. Ted abimiz korkar çünkü oyun sinir sistemini etkilediği için felç kalmaktan korkar. İkna olur ve Ted ile Alegra oyuna girerler.

Filmin asıl mesajı varoluş felsefesiyle ilgili. Film gerçek miyiz yoksa bir oyunun parçası mıyız sorusunu önümüze koyuyor. Biraz beyin yakan filmlerden anlayacağınız. Film sonu da zaten oyun da mıyız yoksa gerçek hayatta mıyız sorusuyla bitiyor. Film günümüzde konuşulan ve hatta bazı insanlar tarafından benimsenmiş simülasyon teorisinin bir örneklerinden. Film çok seri ve sıkılmaya fazla vakit bırakmıyor. Ama tabi diyaloglar da ve bazı sahnelerde küçük hatalar ve bana göre sıkıcı taraflar vardı. Ama genel itibariyle film, oyunculukları ve konu itibariyle kesinlikle izlenmesi gerek. Film de karakterler oyun içinde oyuna da giriyor. Bu ise büyük ihtimalle size Inception filmini biraz hatırlatmıştır. Kim bilir belki de Nolan bu filmden bir miktar esinlenmiştir.

Umarım filmi seversiniz. Görüşmek dileğiyle.

Filmin Fragmanı

Yazar Erencan DURMAZ

Bir yanıt yazın

Ya Sarhoşsun Ya Aşık

Olmadım