Olağanüstü Bir Gece – Stefan Zweig


Olağanüstü-Bir-Gece

Madem yakın zamanda editörüm okunması gereken 10 kitap yazısı yayınlamış, bana da o listede olup da okumadığım kitapları okuyup inceleme yazısı yazmak düşer.

“Olağanüstü Bir Gece” Özellikle yaz aylarında taşınması ve  kısa oluşlarından dolayı okunması kolay Zweig kitaplarından biri. Olay kurgusu Zweig’e ait değil, ilk sayfada bunu öğreniyorsunuz, katıldığı savaşlardan birinde hayatını kaybeden Avusturyalı bir subayın, çekmecesinde bulunan notların derlenmesiyle oluşturulmuş bir kitap.

Oldukça varlıklı, seçkin, her istediğini elde etmiş, doygunluk seviyesine ulaşmış bir adamın artık her şeyi anlamsız bulmasına ve isteklerinin zor tatmin edilebilen bir adama dönüşmesine, hissizleşmesine tanıklık ediyorsunuz. Ama öyle böyle bir hissizleşme değil, resmen her konuya tepkisiz, duygusuz bir karakter var karşınızda. Ve artık söylememe gerek yok; klasik Zweig tasvirleriyle bunu derinlemesine hissediyorsunuz. Kitap sadece bir günü, geceyi anlatıyor ama öyle içsel, uzun bir yolculuğa çıkıyorsunuz ki kitap sona erince yaşananların sadece bir günde gerçekleştiğine inanamıyorsunuz. Kolay mı? Birinin yeniden “hissetmeye” başladığını, iyi ya da kötü duyguları olan gerçek bir insan oluşunu okuyorsunuz. Suç işleyerek de olsa bir şeyler hissetmesine seviniyor, duygularına kavuşmasına tanıklık ediyorsunuz bir nevi.

Ve kitap hakkında ipucu veriyor olabilirim belki ama nasıl bir konu sizi bekliyor kısaca şöyle özetleyeyim;

At yarışı izlerken karakterimiz bir kadınla bakışmaya başlar ama kadının evli olduğu gerçeğiyle yüzleşir. Belki de ilk “hissetme” özelliği orada başlar ve adama içten içe sinir olur. Kadının kocasının düşürdüğü oyun fişlerinden birini alır ve şansına o fişe yüklü bir para çıkar.  Bu sefer de vicdan duygusu ağır basar ve haksız yere elde ettiği paradan kurtulmak için, o parayla kimsenin kazanamaz dediği ata oynar. En rağbet görmeyen ata oynadığı halde yine kazanmıştır ve yaşadığı duygulara çok şaşırır. Çünkü artık duyarsız olma halinden kurtulmuştur.

Daha fazla bilgi vermeyim, en iyisi siz kitaba bir şans verin. İyi okumalar.


Asuman ATAGÜN

SizVeBiz BLOG Editörü, İstanbul

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri