içinde

Olağanüstü Bir Gece – Stefan Zweig

Madem yakın zamanda editörüm okunması gereken 10 kitap yazısı yayınlamış, bana da o listede olup da okumadığım kitapları okuyup inceleme yazısı yazmak düşer.

“Olağanüstü Bir Gece” Özellikle yaz aylarında taşınması ve  kısa oluşlarından dolayı okunması kolay Zweig kitaplarından biri. Olay kurgusu Zweig’e ait değil, ilk sayfada bunu öğreniyorsunuz, katıldığı savaşlardan birinde hayatını kaybeden Avusturyalı bir subayın, çekmecesinde bulunan notların derlenmesiyle oluşturulmuş bir kitap.

Oldukça varlıklı, seçkin, her istediğini elde etmiş, doygunluk seviyesine ulaşmış bir adamın artık her şeyi anlamsız bulmasına ve isteklerinin zor tatmin edilebilen bir adama dönüşmesine, hissizleşmesine tanıklık ediyorsunuz. Ama öyle böyle bir hissizleşme değil, resmen her konuya tepkisiz, duygusuz bir karakter var karşınızda. Ve artık söylememe gerek yok; klasik Zweig tasvirleriyle bunu derinlemesine hissediyorsunuz. Kitap sadece bir günü, geceyi anlatıyor ama öyle içsel, uzun bir yolculuğa çıkıyorsunuz ki kitap sona erince yaşananların sadece bir günde gerçekleştiğine inanamıyorsunuz. Kolay mı? Birinin yeniden “hissetmeye” başladığını, iyi ya da kötü duyguları olan gerçek bir insan oluşunu okuyorsunuz. Suç işleyerek de olsa bir şeyler hissetmesine seviniyor, duygularına kavuşmasına tanıklık ediyorsunuz bir nevi.

Ve kitap hakkında ipucu veriyor olabilirim belki ama nasıl bir konu sizi bekliyor kısaca şöyle özetleyeyim;

At yarışı izlerken karakterimiz bir kadınla bakışmaya başlar ama kadının evli olduğu gerçeğiyle yüzleşir. Belki de ilk “hissetme” özelliği orada başlar ve adama içten içe sinir olur. Kadının kocasının düşürdüğü oyun fişlerinden birini alır ve şansına o fişe yüklü bir para çıkar.  Bu sefer de vicdan duygusu ağır basar ve haksız yere elde ettiği paradan kurtulmak için, o parayla kimsenin kazanamaz dediği ata oynar. En rağbet görmeyen ata oynadığı halde yine kazanmıştır ve yaşadığı duygulara çok şaşırır. Çünkü artık duyarsız olma halinden kurtulmuştur.

Daha fazla bilgi vermeyim, en iyisi siz kitaba bir şans verin. İyi okumalar.

Yazar Asuman ATAGÜN

Siz Ve Biz Blog Editörü
İngilizce Öğretmeni - İstanbul
Rüzgar esiyorsa bırak söğüt düşünsün. Çınara zaten bir şey olmaz.

Bir yanıt yazın

son-zamanlarda-çok-satan-10-kitap

Son Zamanlarda Dikkat Çeken Ve Çok Satan 10 Kitap

kavala-selanik-gezisi

Selanik – Kavala Gezi Notları