içinde

Yaşar Kemal Kimdir?

Yaşar Kemal, 6 Ekim 1923 tarihinde Osmaniye’nin Hemite ilçesinde dünyaya gelmiştir. Gerçek adı Kemal Sadık Gökçeli’dir.

Ailesinin göçünü şu şekilde anlatmaktadır: “Babam, anam Doğu Anadoludan, 1915’te Rus ordusu Van’ı işgal edince, oradan bir buçuk yılda Çukurova’ya gelerek bu köye yerleşmişler. Köyde bizimkilerden başka Kürtçe konuşan hiç kimse yoktu. Ben kendimi bildiğimde Kürtçe sadece bizim evin içinde konuşuluyordu. Ben doğduğumda babam çok yaşlı, belki elli yaşın üstündeydi, anam da çok gençti. On yedi yaşında. Evde babamın bir kardeşi, onun karısı, bir de akrabaları bir genç kız vardı. Amcamın karısının bir elini Van’da bir top gülle parçası almış götürmüştü. Aile bir bey ailesiydi. Ailenin mensup olduğu Luvan aşiretinin son beyi Gulihan Bey babamın amcasıydı.

Kürt kökenli Türk romancı, senaryo ve öykü yazarıdır. Yaşar Kemal öğretmenlerinden gerçek adını hep saklarmış. Nedenini bilmiyormuş ama çok saçma olduğunun farkındaymış. Bu yüzden çok pişmanmış. Yaşar Kemal daha üç buçuk yaşındayken kurban kesimi sırasında akrabasının elindeki bıçağın kayması sonucu sağ gözü kör olur. Yaşar Kemal küçük yaşlardayken babasını gözünün önünde öldürürler ve olayı gören Yaşar Kemal uzun süre şoka girer ve kekeme kalır fakat bu kekemeliği şarkı söyler ve kitap okurken geçiyordu. Okumayı tam öğrendiği zaman kekemeliği geçer.

Babasının ölümüyle ilgili şöyle demektedir: “Ben babamın camide, o namaz kılarken yanındaydım, hançerlendiği akşamdan sonra, sabaha kadar yüreğim yanıyor, diye ağladım. Ardından da kekeme oldum ve on iki yaşıma kadar zor konuştum. Yalnız türkü söylerken kekemeliğim geçiyordu. Hiç kekelemiyordum. Kitap okurken de, okur yazar olduktan sonra, hiç kekelemedim. On iki yaşımdan sonra kekemeliğim geçti.

Yaşar Kemal hep merak içinde olmuştur. Köye gelen Çerçilerin kadınlara sattığı eşyaların bir kısmını borca verdiğini ve deftere yazdığını görür ve yazıyla böyle tanışır. Yaşar Kemal Adana’nın Burhanlı köyünde ilkokula başlar. Ortaokulu maddi imkânlardan dolayı bırakmak zorunda kalır. Hayatın acımasızlığı ve sertliği ile daha küçük yaşlarda tanışmış olur.

Yaşar Kemal’in yaşamında derin iz bırakan işlerden birisi Adana’daki kütüphanede memurluk yapmasıdır. Kütüphaneye okuyucu olarak gelen Orhan Kemal’i burada tanır. Tanıştığı kişilerden biri de İstanbul’dan Adana’ya sürgün edilen, ressam Abidin Dino’dur. Yaşar Kemal sürgünler hakkında “Bazen sürgünler iyi olur, bu sürgün olmasaydı Abidin Dino ile nerden tanışacaktım?” der.

Yaşar Kemal, gençlik yıllarında yazdığı şiirleri, Görüşler Dergisi’nde yayımlanmaya başlar. Askerdeyken ilk hikâyesi olan “Pis Hikâye’’yi yazar. 1951 yılından itibaren Cumhuriyet gazetesinde fıkra ve röportaj yazarı olarak çalışmaya başlar, gazetede Yaşar Kemal ismini kullanır ve ismi hep Yaşar Kemal olarak bu gazete ile kalır.Yaşar Kemal bir“İnsanlara yalan söyledim, adımı değiştirerek kendimi sakladım. Yaşamımda bunun kadar ağırıma giden bir şey olmadı. Benim Kemal Sadık Gökçeli olduğumu bir Abidin Dino, bir Arif Dino, bir de romancı arkadaşım Orhan Kemal biliyordu. Ortaokuldaki Türkçe öğretmenimle karşılaştım bir gün Adana’da. Yahu Kemal, dedi bana, çok iyi bir yazar var Cumhuriyet’te kimdir acaba? Yaşar Kemal’i övdü. Ona bile o yazarın ben olduğumu söyleyemedim der.

Yaşar Kemal doğa ile iç içedir. Çukurova yazılarda Yaşar Kemal’e emanettir. Kendisiyle atışan görme engelli Aşık Ali, “Sen bu yaşta bu kadar iyiysen ilerleyen yaşamında Karacaoğlan gibi olacaksın” demiştir. Bu cümleyi hiç unutmamıştır Yaşar Kemal.

Yaşar Kemal, sadece Türkiye edebiyatına değil, dünya edebiyatına da ilgi duyar. Miguel de Cervantes’tir. Yaşar Kemal Don Kişotla ilgili “O ne güzel adam, gözünü daldan budaktan sakınmaz, alçak gönüllü bir adam, ben Don Kişot’u çok seviyorum. Günümüz kahramanlığın içini boş yere şişirmişler. Bana kalırsa, Don Kişot, kahramanların dünyadaki en işe yaramış, en gerçeği, en insan olanıdır. Bir kahramandan bahsedildiğinde aklıma ilk Don Kişot gelir.” demiştir.

Yaşar Kemal’in etkilendiği bir diğer edebiyat ise Kürt edebiyatının önemli yazarlarından Memed Uzun’dur. Şarkıların, türkülerin, şiirlerin peşinden koşması onu Âşık Veysel buluşturur. Ve Aşık Veysel’i canlı olarak dinler. Onun bağlamasına olan aşkını hiç unutamaz ve Aşık Veysel gibi o da kalemine ve kağıdına bağlanır.

1952–2001 yılları arasında Thilda Serrero ile evli kalmış, 2002 yılında Ayşe Semiha Baban ile 2. evliliğini yapmıştır. Yaşar Kemal, birçok ödül alır. PEN yazarlar derneği üyesiydi. Aynı zamanda Nobel edebiyat ödülüne aday gösterilen ilk Türkiyeli yazardır. Nobele aday gösterildiğinde “Ölene kadar da aday olacağım.” demiştir. Çeşitli üniversiteler tarafından kendisine fahri doktora verilir. Yaşar Kemal ismi ile Kültür Merkezleri, kütüphaneler, bulvarlar ve daha birçok yer açılır. Yaşar Kemal’in hayatını konu alan belgesel çekimleri yapılır.

Büyük yazarımız, Yaşar Kemal, 14 Ocak 2015 tarihinde, solunum güçlüğü ve kalp ritmi bozukluğu sebebiyle İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi yoğun bakım ünitesine kaldırılır. 28 Şubat 2015 yılında bulunduğu hastanede vefat eder. 2 Mart 2015 tarihinde cenazesi Teşvikiye Camisinde kılınıp, düzenlenen büyük törenin ardından Zincirlikuyu Mezarlığına defnedilir.

BAŞLICA ESERLERİ:

1)Sarı Sıcak ( 1952 )
2)İnce Memed I.Cilt (1955 )
3)Teneke (1955)
4)Orta Direk ( 1960 )
5)Yer Demir Gök Bakır ( 1960 )
6)Üç Anadolu Efsanesi (1967)
7)İnce Memed II.Cilt ( 1969 )
8)Ağrı Dağı Efsanesi (1970)
9)Binboğalar Efsanesi (1971)
10)Yılanı Öldürseler ( 1976 )
11)Filler Sultanı ile Kırmızı Sakallı Topal karınca ( 1977 )
12)Kuşlar da Gitti ( 1978 )
13)İnce Memed III.Cilt ( 1984 )
14)İnce Memed IV.Cilt ( 1987 )
15)Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana – Bir Ada Hikayesi I.Cilt( 1997 ) 16)Karıncanın Su İçtiği – Bir Ada Hikayesi II.Cilt( 2002 )
17)Tanyeri Horozları – Bir Ada Hikayesi III.Cilt( 2002 )
18)Çıplak Deniz Çıplak Ada – Bir Ada Hikayesi IV.Cilt( 2012 )
19)Tek Kanatlı Bir Kuş ( 2013 )

Yaşar Kemal’i, usta yazarı sevgi ve saygıyla anıyor. Nur içinde yatmasını diliyorum. İyi okumalar.

Kaynakça : Gazeteduvar.com.tr, Haberler.com, Selenyldrm.blogspot.com

Yazar Selen YILDIRIM

Bir yanıt yazın

Harap Olmuş Satılık Bir Konak

Üniversite Hayatını Kolaylaştırma Tavsiyelerim