içinde

Web Tasarımı Hakkında Kolay İpuçları

Birçok kişi uzman web tasarım becerileri olmak ve bir web tasarımcısı olma isteği vardır. Biz de bu isteği doğru bir şekilde yönlendirmek için aşağıdaki maddeleri ortaya koyduk. Daha detaylı bilgi için web sitemizdeki makaleyi okuyabilirsiniz.

 • Web sitenizde OnExit pop-up kullanmayın. Bu taktik özellikle son bir girişim ile satış yapmak için İnternet Pazarlamacılar tarafından kullanılır. Pop-up reklamlarının kullanılması profesyonel pazarlamacının imajını öldürecektir. Mozilla bile güvenlik riskleri gerekçe göstererek, bu pop-up reklamları yasaklamayı düşünüyor.
 • Frame kullanmaktan kaçının. Frameler bir zamanlar popülerdi ama birçok sorunu da beraberinde getirdi. Örneğin, framelerle kaydırma yapmak zordur. Ziyaretçilerin siteden çıkmamasına yardımcı olmak için çok daha iyi seçenekler vardır.
 • Web tasarımı her zaman haberdar olmak istediğiniz bir konudur. Bunu göz önünde bulundurarak, eğer web tasarımı içine de herhangi bir arkadaş varsa o zaman onlarla temas halinde bulunun.
 • Mümkün olduğunda ALT etiketlerini kullanın. Bu yararlı etiketler, görme engellilerin yanı sıra görüntü olmadan göz atmayı tercih edenlere yardımcı olan bir açıklama içerir. Ek bir bonus olarak, bazı arama motorları kendi sıralamasında bu etiketleri içerir, bu yüzden bunları kullanarak bir destek alabilirsiniz.
 • Geçmişinize dikkat edin. Birçok site animasyonlu GIF biçiminde arka plan görüntülerinden yararlanır. Bazen bu mükemmel bir etki sağlar; bazen de sayfanızın metnini okunaksız hale getirir performansı etkiler. Web tasarımınız ile çakışmayacak bir arka plan seçin ve ziyaretçilerinizi bu tür teknolojilerle sitede kalma süreleri artabilir.
 • Haber bülteni yazmayı düşündünüz mü? Sitenizin yapısına göre  Kaydolan ziyaretçi sayısını izleyin ve kayıt formunu sitenizin kenar çubuğuna yerleştirin. Bülteni yalnızca talep eden kişilere sunduğundan emin olun!
 • Kullanıcınızın gereksinimlerine öncelik sağladığınızdan emin olun. İyi bir web tasarımcısı her zaman son kullanıcının ihtiyaçlarına odaklanmış kalacaktır. Erişilebilirliği, kullanılabilirliği, kullanıcı etkileşimini ve kullanıcı deneyimini göz önünde bulundurmak önemlidir. İşini yaparken bütün bunları düşünmelisin. Tasarlarken her şeyi ziyaretçinizin bakış açısından görmeye çalışın.
 • Bir web sitesinin sayfaları bile en küçük siteler için çok önemlidir, bu yüzden gerçekten detay için bir göz olduğundan emin olun. Sitenize eklediğiniz en son sayfanın önceki sayfalarınızla aynı boyutve özelliklere sahip olduğundan emin olmanız gerekir. İstediğinson şey farklı stilleri ve temalar bir sitede bir hodgepodge olduğunu.
 • Web tasarım süreciniz sırasında hiç kaybolursanız, videoları çevrimiçi olarak aramak isteyebilirsiniz. Eğer web tasarım süreçleri sırasında ne yapıyor olması gerektiğini adım öğreticiler adım vermek youtube gibi yerlerde videoları bir sürü bulabilirsiniz.
 • Sitenizdeki her sayfa, hem etki alanında hem de alt etki alanlarında bir slogan içermelidir. Ziyaretçilerinizin bu sloganları hemen fark edebilmeleri için büyük veya kalın yazı tipikullanın. Bir slogan, sitenizin genel amacı hakkında hızlı bilgi sunduğundan da yararlıdır. Saniyeler içinde, bir ziyaretçi sitenin alakalı olup olmadığına karar verebilir.
 • Photoshop’a alternatif olarak, GIMP fotoğraf düzenleyicisini kullanmayı seçebilirsiniz. GIMP, Adobe Photoshop’un yaptığı hemen hemen her özelliğe sahiptir; ve bunun yerine bir program üzerinde yüzlerce dolar harcama ve program alanı birkaç yüz MBs kadar kullanarak, GIMP% 100 ücretsizdir ve yaklaşık 35mb çalışır.
 • Web sitenizde beyaz alan (kullanılmayan alan) olması aslında harika bir tasarım özelliğidir, bu yüzden sitenizin ağzına kadar paketlenmiş olması gerektiğini düşünme hata yapmayın. Sitenizde bazı boş alana sahip okunabilirliğini artırır. Bu, ziyaretçilerinizin kendilerine sağlanan bilgileri daha kolay okumasına ve saklamasına neden olur.
 • Sitenizde bir arama kutusu olduğundan emin olun. Bu gerçekten önemlidir, çünkü insanlar bu işleve sahip olmaya alışkındırlar ve sitenizde bir şey bulmak istediklerinde, onu bulabilmeleri gerekir. İhtiyaçlarını bulamazlarsa, sitenizi tamamen terk edebilirler.
 • Devam edin ve photoshop ve dreamweaver gibi programlarda profesyoneller insanlardan bazı tavsiyeler isteyin. Bir gün bir web sitesi oluşturmanız için hayati önem taşıyan önemli bilgilerin parçalarını kaçırmamak için en azından başka bir kişiden tavsiye aldığınızdan emin olmak istersiniz.
 • CSS veya basamaklı stil sayfalarında uzman olun. HTML önemlidir, ancak CSS gerçek tasarımın gerçekleştiği yerdir. Stil sayfaları, sitenizin çeşitli sayfalarını biçimlendirmek ve siteye tutarlılık getirmek için bir başvuru kılavuzu görevi göre hizmet vermektedir. Bu, web sitenizde bazı şeyleri değiştirmenizi de kolaylaştırabilir. Yalnızca tüm sayfalarınızı yeniden renklendirmek için tek bir kod satırını değiştirmek zorunda kalmak çok kullanışlı olabilir ve bir ton zaman tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Sitenizde istikrarı sağlamak için, sitenizi aynı anda çok fazla içerikle aşırı yüklememek için her türlü önlemi aldığınızdan emin olun. Her sayfanın doğru miktarda bilgiye sahip olmasını istiyorsunuz, böylece insanlar ayrıldıktan sonra daha fazlası için geri gelmeye devam edecekler.

Şimdi daha iyi web tasarımı meşgul donanımlı, bundan kar gerekir. Web sitenizden veya bir başkasının kar olsun, iyi bir web sitesi tasarımı olan yararlıdır.

Yazar Aydın Özsoy

Bir yanıt yazın

5 Maymun Deneyindeki İnsan

Zafiyet Taraması Nedir?