içinde

Çakal Carlos Kimdir?

Kendine devrimci diyen bir adam ama başkalarına göre terörist ya da kurtarıcı olarak anılan bir adam, Çakal Carlos.

Gerçek adı Ilich Ramirez Sanchez olan ve şu anda 70 yaşında olan kendine has bir devrimci. 1974’de Paris’de ki bir mağazaya bombalı saldırıdan dolayı hüküm giydi.

Ramirez, o gün alışveriş alanına bir el bombası attı. 2 kişiyi öldürdü ve 34 kişiyi yaraladı.

Suçlamaları reddetti ve 43 yıl sonra katıldığı duruşmada bütün bunları “saçma” olarak nitelendirdi.

Zengin bir Venezuela ailesinde doğan Ramirez, militan bir grup olan Filistin Kurtuluş Cephesine katılmadan önce Moskova’da okudu. 1975’de müslüman oldu.

Son duruşmasında yaptığı cinayetlerin “devrim” adına gerçekleştirdiğini ve “çöpçü” avukatları ve “siyonist çıkarcıları” kınadığını söyledi.

“Filistin direnişinde hiç kimse benden daha fazla insan idam etmedi.” dedi. Ve “Ben bunları hayatta yapan tek kişiyim” dedi.

Savcı Remi Crosson du Cormier mahkemeye soruşturmada toplanan tüm delillerin Ramirez’i işaret ettiğini söyledi. AFP haber ajansı, araştırmacıların el bombası saldırısında DNA, parmak izi veya CCTV kanıtı bulamadıklarını söyledi.

Çakal Carlos, bir zamanlar dünyanın en çok aranan kaçağıydı. 1994’te Sudan’ın başkenti Hartum’da Fransız polisi tarafından yakalandı. Tutuklandığı sırada ölümcül bomba saldırılarını, suikastleri ve rehineleri ele geçiren Marksist bir militan olarak ün kazanmıştı.

Ramirez, 1971’de popüler bir filme dönüştürülen Frederick Forsyth romanı olan The Day of the Jackal’daki kurgusal suikastçinin adını aldı. Basında ona Çakal Carlos demeye başladı.

1970 ve 1980’lerin en kötü şöhretli siyasi militanlarından bir olarak kabul edildi. 24 yaşındayken Filistin Kurtuluşu için Popüler Cepheye (PLFP) katıldı. Militan bir devrimci olarak eğitilmeye başlandı. Bir kaç yıl sonra ilk saldırısını yaptı.

Carlos’un Kronolojik Olarak Saldırıları

Ocak 1975’te Fransa’da Orly Havaalan’ındaki İsrail uçaklarına iki kez roket güdümlü el bombası atma girişiminde bulunuyor ancak başarısız oluyor.

Haziran 1975’de iki kez Fransız gizli ajanını ve bir devrimci arkadaşını öldürüyor.

O zamanlar Londra’daki Marks&Spencer perakende zinciri başkanı olan Joseph Eduard Sieff’a saldırdı. Sieff tanınmış bir yahudiydi. Kafasına kurşun isabet etti fakat hayatta kaldı.

Mart 1982’de Paris ve Toulouse arasında giden bir trene bombalı saldırıda bulundu. 5 kişi öldü,28 kişi yaralandı.

1 ay sonra Paris’teki Suriye karşıtı bir gazeteye bir bombalı saldırı yapıyor. 60 kişi yaralanıyor.

1983 yılbaşısında Marsilya ve Paris arasında giden bir trene bombalı saldırıda bulundu. (Abimiz fazla kovboy filmi izlemiş herhalde, sürekli tren bombalıyor) 3 kişi öldü, 13 kişi yaralandı.

Haziran 2003’te Usame bin Ladin’i öven “Devrimci İslam” adlı bir kitap yayımlıyor.

23 yıl önce ilk kez bir Fransız mahkemesi tarafından hapse mahkum ediliyor. 2011 ve 2013 yıllarında müebbet hapis cezasına çarptırılıyor.

Yazar Erencan DURMAZ

Bir yanıt yazın

Var mısın?

5 Ayda 250 Kitap Okunur mu?