Vizyonda Bir Film Cebimdeki Yabancı


cdp-afis

Yönetmen koltuğunda Serra Yılmaz’ın oturduğu aynı zamanda yönetmenin ilk filmi olan  “Cebimdeki Yabancı “, bu ay vizyona giren filmler arasındadır. Oyuncular arasında Belçim Bilgin, Leyla Lydia Tuğutlu, Çağlar Çorumlu’nun da bulunduğu filmin toplam süresi 96 dakikadır. Tür olarak komedi ve gerilimi bir arada bulunduran film tek mekanda geçmektedir.

Filmin kısaca konusu şöyledir; yedi arkadaş akşam yemeği yemek üzere bir araya gelirler. Yemekte   bir oyun oynamaya karar verilir. Oyun oldukça basittir; herkes telefonlarını masaya koyacak, gelen her mesaj ve bildirim yüksek sesle okunacaktır. Yedi arkadaşın aslında birbirlerinden sakladıkları sırları vardır. Gösterdikleri yüzlerinin dışında bambaşka zaafları, eğilimleri, tercihleri bulunduğuna şahit oluruz.  Bunca zaman çok yakın dost olduklarını düşünen grup aslında birbirlerine yabancıdır. Ve gerçeklerin “telefon” yoluyla ortaya çıkıyor olması da ayrı bir ironidir.

Filmde “Dolunay” metaforuna başvurulduğunu görebiliriz. Dolunayın hareketlerinin insanları, burçları etkilediği bilinmektedir. Filmde de ay tutulması yaşanmaktadır ve karakterlerin vermiş oldukları tepkiler dolunay ile bağdaştırılmaktadır.  Sürpriz sonlu biten film, tek mekanda ve az karakterle çekilmiş olmasına rağmen oldukça akıcı ve sıkmayan bir biçimde ilerlemektedir.

Filmin senaristi Murat Dişli’dir. Müzikleri ise Sezen Aksu’nun oğlu Mithat Can Özer tarafından yapılmıştır.

Filmin fragmanını aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz. İyi seyirler …


Öznur YAŞAR// zeze

Huysuz ve tatlı bir kadın

4 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Evet mekan tek bir yerle sınırlı kalmış ama tek mekanlı uzun metrajlı filme günümüzde pek rastlanılmıyor bu açıdan bakılınca güzel bir çalışma olmuş şahsen beni mekanın tek bir yer olmuş olması sıkmadı, bu da senaryonun akıcı olduğunu gösteriyor 🙂

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri