Ülkemizin Yürek Yakan İş Kazası Bilançosu


2017 yılının iş kazası istatistikleri resmi olmayan şekliyle elimize geçti nihayet.

En fazla iş kazasının yaşandığı İnşaat sektörü birinciliği yine kimseye kaptırmadı. İnşaat işyerlerinde ölen kişi sayısı 453 oldu. Tüm iş kazalarındaki payı: %23.

İkinci sırada, belki şaşıracaksınız ama Tarım yer aldı. Konunun muhataplarını şaşırtmayan Tarım işleri, çalışan genelinin olumsuz şartlarda çalıştırılması ve iş güvenliği hizmetlerinden en yoksun sektör olduğunu da söyleyebiliriz. 385 ölümlü iş kazası vakası ile oranı %19.

Üçüncü sırada taşımacılık iş kolu var. Lojistik, nakliye de diyebiliriz. Özellikle şoför çalışanların yoğun olduğu bu yerlerde trafik kazalarına bağlı gelişen olaylarda 272 kişi hayatını kaybetti ve payı ise %13 oldu.

Daha sonra sırası ile; Ticaret/büro, Metal sektörü, ve ne yazık ki yaşanılan bir kaç facia ile yine adından söz ettiren Maden ocakları geliyor.

Ölüm nedenleri olarak bu yıl sıralama biraz yer değiştirmiş durumda. Trafik kazaları ilk sırayı alırken, ezilme/göçük ve düşme bunu takip etmiş.

Ölenlerin 1.890’ı erkek, 116’sı kadın, 60’ı çocuk, 88’i ise göçmen olarak kaydedilmiş.

Yaş sıralamasına göre iş kazalarını değerlendirdiğimizde ise yine konunun muhatapları dışında sizi şaşırtacak bir sonucu paylaşmak isterim; 28-50 yaş grubu açık ara önde; 1.071 ölü… Diğer yaş gruplarında ölenlerin toplamı kadar bu yaş grubundaki çalışanlar hayatını kaybetmiş. Yani önce tecrübeli yani önce ustalar ölmüş…

İş kazalarının şehirlere göre sıralaması ise; İstanbul, İzmir, Bursa, Antalya, Konya, Kocaeli ve Ankara şeklinde.

2017 yılı içinde farklı iş kollarında gerçekleşen iş kazalarında toplamda yitirdiğimiz kişi sayısı 2.006 olarak belirtiliyor.

Bunların içerisinde sevdikleriniz hatta sizler olabilirsiniz. Bu ölenlerin içinde işverenler hatta onların evlatları bile var. İş kazası makam mevki ayırmaz… Onun için tedbirsiz ve dikkatsiz çalışan işçi vardır. Ve daha çok iş sağlığı ve güvenliği sisteminin yerleşmediği işyerlerinde yaşar.

 1. (06.01.2018 / 14.01.2018) Adana Kitap Fuarına Katılacak mısınız?

  Bu hafta başlayacak ve on gün sürecek olan Adana kitap fuarında Türkiye’de iş kazaları üzerine iş güvenliği uzmanı tarafından yazılmış tek kitap olan "İNSAN HAYATI" adlı eserimizi incelemenizi tavsiye ediyorum.

  1. EVET
  2. HAYIR
  3. BELKİ
  6 oy
  Sonuçları Paylaş

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2
70
2 Paylaşım, 70 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Muhteşem Muhteşem
1
Muhteşem
Vay Arkadaş Vay Arkadaş
0
Vay Arkadaş
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Güldüm Güldüm
0
Güldüm
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
2
Üzüldüm

0 Yorum

DAHA FAZLA: Yaşam

SON YAZILARI KAÇIRMAYIN

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın