içinde

Ülkemizin Yürek Yakan İş Kazası Bilançosu

2017 yılının iş kazası istatistikleri resmi olmayan şekliyle elimize geçti nihayet.

En fazla iş kazasının yaşandığı İnşaat sektörü birinciliği yine kimseye kaptırmadı. İnşaat işyerlerinde ölen kişi sayısı 453 oldu. Tüm iş kazalarındaki payı: %23.

İkinci sırada, belki şaşıracaksınız ama Tarım yer aldı. Konunun muhataplarını şaşırtmayan Tarım işleri, çalışan genelinin olumsuz şartlarda çalıştırılması ve iş güvenliği hizmetlerinden en yoksun sektör olduğunu da söyleyebiliriz. 385 ölümlü iş kazası vakası ile oranı %19.

Üçüncü sırada taşımacılık iş kolu var. Lojistik, nakliye de diyebiliriz. Özellikle şoför çalışanların yoğun olduğu bu yerlerde trafik kazalarına bağlı gelişen olaylarda 272 kişi hayatını kaybetti ve payı ise %13 oldu.

Daha sonra sırası ile; Ticaret/büro, Metal sektörü, ve ne yazık ki yaşanılan bir kaç facia ile yine adından söz ettiren Maden ocakları geliyor.

Ölüm nedenleri olarak bu yıl sıralama biraz yer değiştirmiş durumda. Trafik kazaları ilk sırayı alırken, ezilme/göçük ve düşme bunu takip etmiş.

Ölenlerin 1.890’ı erkek, 116’sı kadın, 60’ı çocuk, 88’i ise göçmen olarak kaydedilmiş.

Yaş sıralamasına göre iş kazalarını değerlendirdiğimizde ise yine konunun muhatapları dışında sizi şaşırtacak bir sonucu paylaşmak isterim; 28-50 yaş grubu açık ara önde; 1.071 ölü… Diğer yaş gruplarında ölenlerin toplamı kadar bu yaş grubundaki çalışanlar hayatını kaybetmiş. Yani önce tecrübeli yani önce ustalar ölmüş…

İş kazalarının şehirlere göre sıralaması ise; İstanbul, İzmir, Bursa, Antalya, Konya, Kocaeli ve Ankara şeklinde.

2017 yılı içinde farklı iş kollarında gerçekleşen iş kazalarında toplamda yitirdiğimiz kişi sayısı 2.006 olarak belirtiliyor.

Bunların içerisinde sevdikleriniz hatta sizler olabilirsiniz. Bu ölenlerin içinde işverenler hatta onların evlatları bile var. İş kazası makam mevki ayırmaz… Onun için tedbirsiz ve dikkatsiz çalışan işçi vardır. Ve daha çok iş sağlığı ve güvenliği sisteminin yerleşmediği işyerlerinde yaşar.

Yazar İrfan SAYAR

Öğr.Gör., Maden Mühendisi, İş Güvenliği Uzmanı, İSG-SEN Genel Başkanı, Yazar
Kitapları
-İnsan Hayatı
-Çocuklarla İş Sağlığı ve Güvenliği

Bir cevap yazın

ayşe-kulin-kördüğüm

Ayşe Kulin’den Kördüğüm’ü Çözemedik

cumbus

Cümbüş