içinde

Senegal’den Bir Yapıt ”MANDABİ”

Bugün Dünya Sinemasından hangi filmi izlemeliyim diye düşünüyorsanız, doğru yerdesiniz. Bu hafta Afrika Sinemasından bir örnek olan Mandabi’den söz edeceğim.

Mandabi, dilimize uyarlanmış haliyle ”Havale” adlı film, 1968’de Senegalli ünlü yönetmen Ousmane Sembene tarafından çekilmiştir. Filmin toplam süresi 90 dakikadır. Dünya Sinemasında önemli bir yere sahip olan Mandabi, 70’ler sineması denilen zamanda çekilmiştir. Tüm dünyada sinema 1970’lerde büyük bir atlayış gerçekleştirip, gelişim  devrimi yaşamıştır. Bunun sebebi 70’lerde yaşanan ekonomik, politik, kültürel olaylardır. Afrika Senegal’den 70’ler dönemine eklenen Mandabi, Sembene’nin en önemli eserlerinden birisi olmuştur. Buna rağmen bu film çok uzun yıllar sonra Sembene’nin önemli bir yönetmen olarak anılmasına katkı sağlamıştır. 40 ‘lı yaşlarda yönetmenlik yapan Sembene yaşadığı dönem boyunca ülkesinde “önemli” bir yönetmen olarak anılmamıştır ne yazık ki. Film renkli olarak çekilmiştir. Dram kategorisinde yer alır. Sıkmayan sade bir anlatıma sahiptir.

Filmin konusuna gelecek olursak, yoksul bir mahallede sefalet içinde yaşayan İbrahimo’nun, Pariste yaşayan yeğeninden bir havale alması üzerine gelişen olaylar dizisini görmekteyiz. Cahil ve okuma yazma bilmemesi hatta resmi bir kimliğinin bile olmayışı yüzünden gelen havaleyi nasıl tahsil edeceğini merakla izleriz. Filmde, o dönemde ki insanların müslümanlığa verdikleri önem, zengin ve fakir kesim arasındaki ekonomik uçurum, evlilik ilişkileri ve ticaretin “söz” üzerine sağlanabildiğini apaçık görürüz. Zaman olarak yakın geçmişimiz olmasına rağmen insan ilişkilerinin o zamandan günümüze ne kadar değişmiş olduğu gerçeği yüzümüze bir tokat gibi çarpar.

Mandabi filmini, İtalyan yönetmen De Sica’nın ünlü filmi Bisiklet Hırsızları’na benzetebiliriz, çünkü burada da normalde oyuncu olmayan biri oynamaktadır ve fikir olarak da benzerlik göstermektedir. Kentte yaşayan, sefil eğitilmemiş yaşlı bir adamın, bürokrasi çemberi ve insancıl değerleri bitirmeye yüz tutmuş bir toplumun içinde kıvrandığını, genç kuşak karşısındaki umutsuzluğunu net bir biçimde görürüz.

IMDB puanını merak edenler için 7.9 olup şimdiden herkese keyifli seyirler dilerim.

Yazar Öznur YAŞAR// zeze

Huysuz ve tatlı bir kadın

Bir yanıt yazın

uyumsuzuyumlu-k

Uyumsuz Görünen 10 Uyumlu Şey

04144758_askacisi

Bir-vir-ân.