Senegal’den Bir Yapıt ”MANDABİ”

Ortalama okuma süresi 3 dakika


42
5 Paylaşım, 42 Beğeni

Bugün Dünya Sinemasından hangi filmi izlemeliyim diye düşünüyorsanız, doğru yerdesiniz. Bu hafta Afrika Sinemasından bir örnek olan Mandabi’den söz edeceğim.

Mandabi, dilimize uyarlanmış haliyle ”Havale” adlı film, 1968’de Senegalli ünlü yönetmen Ousmane Sembene tarafından çekilmiştir. Filmin toplam süresi 90 dakikadır. Dünya Sinemasında önemli bir yere sahip olan Mandabi, 70’ler sineması denilen zamanda çekilmiştir. Tüm dünyada sinema 1970’lerde büyük bir atlayış gerçekleştirip, gelişim  devrimi yaşamıştır. Bunun sebebi 70’lerde yaşanan ekonomik, politik, kültürel olaylardır. Afrika Senegal’den 70’ler dönemine eklenen Mandabi, Sembene’nin en önemli eserlerinden birisi olmuştur. Buna rağmen bu film çok uzun yıllar sonra Sembene’nin önemli bir yönetmen olarak anılmasına katkı sağlamıştır. 40 ‘lı yaşlarda yönetmenlik yapan Sembene yaşadığı dönem boyunca ülkesinde “önemli” bir yönetmen olarak anılmamıştır ne yazık ki. Film renkli olarak çekilmiştir. Dram kategorisinde yer alır. Sıkmayan sade bir anlatıma sahiptir.

Filmin konusuna gelecek olursak, yoksul bir mahallede sefalet içinde yaşayan İbrahimo’nun, Pariste yaşayan yeğeninden bir havale alması üzerine gelişen olaylar dizisini görmekteyiz. Cahil ve okuma yazma bilmemesi hatta resmi bir kimliğinin bile olmayışı yüzünden gelen havaleyi nasıl tahsil edeceğini merakla izleriz. Filmde, o dönemde ki insanların müslümanlığa verdikleri önem, zengin ve fakir kesim arasındaki ekonomik uçurum, evlilik ilişkileri ve ticaretin “söz” üzerine sağlanabildiğini apaçık görürüz. Zaman olarak yakın geçmişimiz olmasına rağmen insan ilişkilerinin o zamandan günümüze ne kadar değişmiş olduğu gerçeği yüzümüze bir tokat gibi çarpar.

Mandabi filmini, İtalyan yönetmen De Sica’nın ünlü filmi Bisiklet Hırsızları’na benzetebiliriz, çünkü burada da normalde oyuncu olmayan biri oynamaktadır ve fikir olarak da benzerlik göstermektedir. Kentte yaşayan, sefil eğitilmemiş yaşlı bir adamın, bürokrasi çemberi ve insancıl değerleri bitirmeye yüz tutmuş bir toplumun içinde kıvrandığını, genç kuşak karşısındaki umutsuzluğunu net bir biçimde görürüz.

IMDB puanını merak edenler için 7.9 olup şimdiden herkese keyifli seyirler dilerim.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

42
5 Paylaşım, 42 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğendim Beğendim
7
Beğendim
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Muhteşem Muhteşem
5
Muhteşem
Vay Arkadaş Vay Arkadaş
0
Vay Arkadaş
İnanılmaz İnanılmaz
1
İnanılmaz
Güldüm Güldüm
0
Güldüm
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Öznur YAŞAR// zeze

Huysuz ve tatlı bir kadın

0 Yorum

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın