içinde

Kıskançlık Sevginin Görsel Şöleni midir?

Henüz 9-10 yaşlarında ilk okula yeni başlamış küçük bir kızdım. İngilizce Öğretmenimiz vardı. Adı Okşan… Çok severdim kendisini ve derslerindeki en başarılı öğrencisiydim. Yaklaşımı, sesinin tonu, kokusu… Ablam olsa keşke derdim. Ve ne zaman bir başka öğrencisine sarılsa çok kıskanırdım ve bir süre konuşmazdım, derse katılmazdım. Bendeki durgunluğu farkeder, başımı okşar, normale döndürürdü beni. O dönemde hissedilen duyguların sözcük anlamını pek bilmez insan. Sevdiği birinin ya da bir şeyin sadece kendine aitmiş gibi zanneder.

Sonraları devam eden ve her sevdiğim şeye, kimseye verdiğim değer kadar, sevgim kadar sahip olma ve başka biriyle paylaşamama benim yapımda olduğunu anladım. Değiştirebileceğim bir huyum olmadığını da öğrendim.

Mesela arabam… 2015 Ford Focus… Evlendikten hemen sonra almıştık. Arabaya gözüm gibi bakıyor, hatta sürmüyordum. İşe otobüsle gelip gitmeye devam ediyordum; onu Adana’nın kalabalık çarşı trafiğine sürmek istemiyordum. Dışarıya çıkmışsak en sapa, sağında solunda çok araba olmayan bir yere park ediyordum. Lakin, eşimin çevresi arabayı çok isterdi. Ver arabayı, şu işim var; ver arabayı buraya gideceğim vs… İşten otobüsle eve geldiğimde kapımın önünde arabamı görmeyince, deliriyordum. İşte tam da bu sebepten arabayı sattım hem de en ihtiyacım olacak bir zaman dilimine girerken sattım. Kimseyle yüz göz olmayacak; eşimle tartışmalarımıza sebep olan konuyu ortadan kaldırmış olacaktım. Öyle oldu da…

Dediğim gibi ben sadece sevdiğim birini, ilişki yaşadığım kişiyi delicesine kıskanmakla kalmıyor; bana ait eşyaları da kıskanıyordum. Evet ben kendime kıskanç diyebiliyordum; ama bir Othello Sendromlu değildim.

Nedir Othello Sendromu? Shakespeare’in ünlü eseri Othello’dan geliyor bu isim. Othello, eserin kahramanlarından biri olan orta yaşlı, siyahi bir komutandır. Venedikli soylu bir ailenin kızı olan Desdemona ile evli ve birbirlerini büyük bir aşkla sevmektedir. Desdemona, Othello’nun ona verdiği ilk hediye olan mendili kaybetmiştir. Mendili ele geçiren sancak çavuşu Lago, Othello’nun Desdemona’ya güvenini sarsacak bir plan kurar ve planı başarıyla uygular. Kıskançlığın ateşiyle yanıp tutuşan Othello, önce karısının ilişki yaşadığını düşündüğü emrindeki subay Cassio’yu, sonra karısını öldürür. Kıskanç doğmamış, kıskanç edilmiş bir adamdır Othello.

Ben bir Othello kadar değilim elbette… Kıskandığım kadar seven biriyim. Baş edemediğim durumda da ne kadar çok seversem seveyim bırakırım, arabam gibi ya da sevdiğim birine gitmesine izin verdiğim gibi…

Ve EVET… Kıskançlık sevginin gizli şölenidir….

Yazar SMYRNA

Siz Ve Biz Blog Editörü
Always Hope But Never Expect - Adana

Bir yanıt yazın

Mobbing Nedir?

HİÇ Kimse Sıradan Değildir / Markus Zusak