içinde

İki Zamansız Aşığın Hikâyesi: Hercai ile Kardelen

Hikâyesini bilmesek de “Hercai” şiirlerde, şarkılarda kulağımıza çalınır. Üstat Safi git şiirinde der ki “Hercai arılara meyhanedir çiçekler, kim bilir şerefinden kaç kadeh içecekler.Madem aşk tablosunun takdirinden acizsin, git de modern ressamlar çağdaş resimler çizsin.”

Başka bir şiiri olan “Ağlarsın Bilsen”de “Bağban eyle dedin beni bağrına, yanılıp yakılıp uydum çağrına. Bir demet hercai çiçek uğruna, ağlarsın kırdığın gülleri bilsen.”

90’lı yıllarda büyük hayran kitlesine sahip Çelik’in Hercai şarkısı unutulur mu? “ Gel yârim ol, sevdalım ol. Sultanım ol, fermanım ol. Dertlerimin dermanı ol Hercai.”

​Hercai öyle hoş ve etkileyici bir çiçek ki onu görenin etkilenmemesi mümkün değildir. Parlak ve rengârenk olan hercai bir çiçekten hoşlanır. Bahar geldiğinde onla yan yana açar ki kokuları birbirine karışsın. Bahar rüzgarı çıktığında dalı ona değsin de aşkın sıcaklığı, yakıcılığı birbirlerinde hissedilsin. Bu istek karşılık bulur ve aşk doğmuştur artık.

Aşk engelsiz olmaz derler, engel yoksa aşk yoktur derler. Bu iki çiçeğin aşkı engelsizdir ve birbirlerine kokuları da karışır, rüzgarda dalları da değer. Âşıkların birbirine yakın olması aşkın merhalelerinde üste çıkmalarına engeldir ancak aşk zaten birlikte olmak değil midir? Bir olmak değil midir? Ne mahsuru vardır yakın olmalarının. Doyasıya büyük bir aşk yaşanmaya başlar hercai ile sevdiceği arasında.

O kadar severler ki birbirlerini Hercai bahar sonu gelip ayrılık vakti geldiğinde aşkına der ki “Bu aşkımız sadece baharda değil her mevsim yaşanmalı, ben seninle her zaman bir olmaya varım. Kış vaktinde bile sen yanımda ol başka bir şey olmaz gözümde.Söz olsun ki aramızda kışın açacağız, birbirimize kavuşacağız.”

Sevdiceği o kadar mutlu olur ki “Sen varsan mevsim, zaman yok; aşk var. Elbette kışın seninle olacağım.” Aşkın bir hâli elif gibi doğru olmak, sözünde durmaktır.

Hercai kışın ortasında, soğukta göze alamaz açmayı ve sözünde durmaz. Sevdiceği ise karların arasında ölümü göze alıp açar, aşkının yokluğunda bile aşkın sıcaklığı ve hayaliyle açar.

Kardelen adını alır sadık sevgili. Hercai ise nerde vefasız, hayırsız âşık varsa onun diğer adı olur.

Yazar Eren Bülbül

Edebiyatçı / İstanbul
Düşmeye de yükselmeye de hazırlıklı ol

Bir yorum

Yorum Bırakın

Bir yanıt yazın

Beklemeyi Sevmek

Beklemeyi Sevmek

son-zamanlarda-çok-satan-10-kitap

Son Zamanlarda Dikkat Çeken Ve Çok Satan 10 Kitap