içinde

Gümbür Gümbür Gelen Ahmet Ümit Kitabının Ayak Sesleri

Polisiye roman denince akla gelen ilk isim Ahmet Ümit’in yeni kitabı için geri sayım başladı. Yazarımız Mart ayında raflarda olması planlanan kitabını yazmaya başladığını da bitirdiğini de sosyal medya hesaplarından duyurdu. Ahmet Ümit’in zaman zaman yeni kitabından alıntılar da yaptığı sosyal medya paylaşımlarını sizler için derledik. Tam tamına 3616 fotoyu taramak zorunda kaldık çünkü Ahmet Ümit hayranı olmak böyle bir şey.

“Roman şehirle birlikte başlar, çünkü insanın birey olmasını sağlayan kültür, şehirde vardır. Bilhassa eski şehirlerde…”

https://www.instagram.com/p/BBW4i0KzZrl/?hl=tr&taken-by=baskomsernevzat

“Yazmak beni çok mutlu ediyor. Önce konuyu saptıyorum, sonra o konu üzerine derin bir araştırma süreci başlıyor. Örneğin yazdığım roman tarih üzerineyse buna dair araştırma yapıyorum” diyen yazar aslında işini ne kadar severek yaptığını gösteriyor bizlere.

“Yeni bir romana başlamak, dünyanın en heyecanlı aşkını ilmek ilmek örmektir kendi kendine” şeklinde bir paylaşım bile yapmıştı konuyla alakalı.

“Seri katil yazmayı hep istemiştim” diyen Ahmet Ümit, yeni kitabında Başkomiser Nevzat ve ekibinin bir seri katili yakalamaya çalışacağının bilgisini katıldığı bir programda verdi.

“Vicdanını yitirmiş bir dünyadan başka nedir ki cehennem?” açıklamasında bulunan Ahmet Ümit, yeni romanında insanın var olma meselesi gibi kadim duygulardan söz edeceğini bu paylaşımlarla da gösterdi.

Paylaşımlarından anlaşılacağı üzere Nezvat, Ali ve Zeynep’in yanı sıra Bahtiyar ve Evgenia da bizlerle olacak. Yakın arkadaşlarımı görmüş gibi sevindim bu paylaşımını okuyunca.

Çocuk tacizcilerini öldüren bir seri katilin hikâyesinin anlatılacağı kitapta  vicdan muhakemesi de yapacak gibi görünüyoruz sanırım. Bu roman Suriye meselesini de ele alıyormuş aynı zamanda.

Kitabı yazma süresince çok sayıda imza günleri, söyleşiler ve özellikle Beyoğlu gezileri düzenleyen Ahmet Ümit’ten ilgi bekleyenler sadece kitapları ve hayranları değil anlaşılan 🙂 Fotoğraflardan görünen o ki kedisi aynı zamanda en büyük destekçisi.

Bergama-Berlin arasında geçeceği ve Berlin’de Spree Nehri’nde bulunan gizemli bir cesetle başlayacağı söylenen yeni kitaptaki kahramanlar neler fısıldıyor yazarımıza dersiniz? Bekleyip göreceğiz yakında.

Baş komiser Nevzat’ın emektarının yerini bu aldı anlaşılan.

Sizler de heyecanlanmıyor musunuz yeni romandan bu satırları okudukça?

İnanılmaz heyecanlı şeyler bekliyor bizi anlaşılan. Ali ve zanlı listesinde olmak?

Herkes tatildeyken zamanını kitap yazmaya ayıran yazarımız bir fotoğrafın altına “Bu sene tatil yasak, gece gündüz yazmak lazım. Bir roman uğruna koca bir yaz heba edildi. Olsun, değer, olsun, yine olsa yine heba ederim. Yeter ki yazdıklarım bir şeye benzesin” yazan sevgili yazarımız, bizim hiç şüphemiz yok yazdıklarınızın güzelliğinden…

 Bütün o kitaplar, bütün o satırlar nerde nasıl yazılıyor diye merak ediyorsanız, işte cevabı… Ahmet Ümit’in çalışma odası… Ve arkada da yazarın aynı adlı eserinden uyarlanan Sis ve Gece afişi.

Biz bir çırpıda okuyoruz ama yazarken ne emeklerle yazılıyor, görünce daha iyi idrak ettik. İşte o emeklere bir kaç örnek daha; tedirginlik, merak, sızlayan-acıyan parmaklar…

En son kitabı Elveda Güzel Vatanım’ı 2015’te çıkaran Ahmet Ümit’in yeni romanını sabırsızlıkla bekleyen çok büyük bir kesim var.

Derken… Son fotoğraf da geldi.

Kitabı okur okumaz yorumlarımızı paylaşacağız elbette ama çok güzel bir roman geldiği de aşikar. Şimdiden teşekkürler Ahmet Ümit…

Yazar Asuman ATAGÜN

Siz Ve Biz Blog Editörü
İngilizce Öğretmeni - İstanbul
Rüzgar esiyorsa bırak söğüt düşünsün. Çınara zaten bir şey olmaz.

2 Yorum

Yorum Bırakın

Bir yanıt yazın

yalnızlık

Yalnızlık Böyle Günlerde Daha Güzel Diyenler, Burda Mısınız?

boombox tema

Boombox Teması Ve Türkçe Dil Dosyaları