içinde

Düzenli Spor Yapamıyorsunuz, Neden mi?

Spor, sağlıklı yaşamın ön koşulu, doğal ilaçların en güçlüsü, öz güvenin ve mutluluğun en önemli yapı taşlarında birisi. Hepimizin yapmak için can attığı fakat birkaç başarısız girişimden sonra vazgeçtiği, ulaşamadığı nokta. Ulaşılması zor olan bu noktaya ulaşmanın yüzlerce koşulundan birkaç tanesini paylaşacağım sizlerle. Bu yolları bulmak kolay olmadı tabi ki. Anlayacağınız tecrübeyle sabit anlatacaklarım.

1. Koşul;

spor1

Sporu hayatınızda farklı bir yere koymamak olacak. Çünkü farklı olarak gördüğünüzü devam ettirmeniz çok zor. Tıpkı farklı bir dokuyu vücudunuzun kabul etmemesi gibi. Sporu vücudunuzun bir parçası olarak görmelisiniz ve bu parçanızı çok sevmelisiniz.

2. Koşul;

spor2

Kendinize uygun, severek yapabileceğiniz ve yetenekli olduğunuzu düşündüğünüz bir alan belirlemek. Basketbol, tenis, yüzme, yürüyüş veya kayak gibi. Birkaç yanlış seçimden sonra eminim hayatınızın sporunu bulacaksınız ve uygun organ bulmuş kadar sevineceksiniz. Ancak bu arayış biraz meşakkatli olabilir, sakın yılmayın. Yılacak olursanız hemen üçüncü koşulu aklınıza getirin.

3. Koşul;

spor3

Sabır ve istikrar tabi ki. Tüm hayatımız da olduğu gibi sporda da çok önemli iki unsur. Sporu bir meyve ağacı gibi düşünün. Biraz sabır ve istikrarla ağacın meyvelerini toplamaya başlayacaksınız. Meyvelerin lezzeti zamanla artacak ve meyvelerin toplanması çok daha keyifli olacak.

4. Koşul;

spor4

Spor yapacağınız yerin seçimini doğru yapmak elbette. Mutlu olacağınız bir yerde yapın sporunuzu. Burası bir spor salonu, bir park, bir kaldırım, kumsal veya eviniz olabilir. Sevmediğiniz bir yerde spor yapıyorsanız bu sizin için eziyete dönüşecektir. Ancak bu arayış sizi yıldırmasın, doğru yeri bulacağınızdan eminim.

5. Koşul;

spor5

En Önemli etken, olmazsa olmaz yani. Sporu yanında mutlu olduğunuz birisiyle beraber yapın. Bu bir arkadaşınız, bir dostunuz, kardeşiniz, eşiniz, kuzeniniz olabilir. İyi bir partner bulacaksınız yani. Tıpkı benim bulduğum gibi. Bırakın sizi gaza getirsin. Rekabet edin onunla gizliden gizliye. Spordaki gelişimini izleyin ve kendinize bir seviye belirleyin. Onun seviyesine ulaşmak için mücadele edin. Mücadeleden keyif almayı unutmayın sakın. Tıpkı spor öncesi içtiğiniz kahveden aldığınız keyif gibi.

Yaşadığımız günün ve geleceğin kalitesini arttırmak, yaşlandığınızda çocuklarınız, torunlarınızın beklentilerini karşılamak ve en önemlisi de kendiniz için hadi spora. Kolay gelsin…

Yazar Meftun BÜKBÜZ

Maden Mühendisi, A Sınıfı İSG Uzmanı, Sporcu, Her zaman keyifli..

Bir yanıt yazın

cagirmak

Çağırmaya

kapakulku

Okudunuz mu? İnsanın Anlam Arayışı