içinde ,

Çıkarlarınızın…

Nasreddin Hoca, çağırıldığı bir ziyafete eski giysileriyle gitmiş. Kimse Hocanın farkına bile varmamış. Tek bir kişi çıkıp da:

– Buyur Hoca’m! dememiş. Nasreddin Hoca‘nın, buna çok canı sıkılmış. Ama kerametin de giyiminde olduğunu anlamış.

Hemen eve gelmiş. Bayramlık kürkünü giymiş. Sonra, kasıla kasıla ziyafet yerine yeniden gitmiş. Kapıyı çalmış. Bu gidişte hemen fark edilmiş.

Büyük bir iltifatla karşılanmış. Hoca’ya ev sahipleri oturtacak yer bulamamışlar.

– Buyurun Hoca‘m

– Şu tarafa buyurun Hoca‘m!

-Şöyle oturun Hoca’m!

– Yok. yok, bu tarafa buyurun Hoca’m! demişler ve sonunda Nasreddin Hoca, ziyafet sofrasının baş köşesine buyur edilmiş. Sıra yemeğe gelince.

Nasreddin Hoca, kürkünün ucunu tabağa doğru uzatarak:

– Ye kürküm ye demiş. Amk dünyasında da durum aynı olmuş. Bakayım hoca kaç senesinde yaşamış. Yazarken bakıyorum bu arada. 1208 yani orta çağ yaşantısı. Yıl olmuş 2021 durum daha da abartılmış. Acaba bizim zaman sıfıra doğru  mu gidiyor? 🙂 bu gidişle İsa’ya kavuşacağız. Meryem erkeksiz hamile kalacak. Aya gidemesek de bir ilki yaşayacağız. :))

İtibardan tasarruf olmazmış. Sevdiğimin itibarı. Araba, ev, kazanç, liyakatsız makam. Hepsi itibar olmuş Ortadoğu’da. Yetersiz insanlar itibara kavuşmak için çalmış çırpmış. En iyi arabaya bineceğiz, en iyi evlerde oturacağız mekanlara gittiğimizde basacağız parayı, kızları ayarlayacağız. En güzelleri ile düşüp kalkıp evleneceğiz.

İtibara bak.

Barış Manço’nun al gülüm ver gülüm Kezban şarkısında da güzel bahsediyor. Erkekli kadınlı kezbanlardan. Bana ne katkısı olur ne menfaat sağlarım. Nasıl kanadından yağ çıkarırım. Kancık kancık yaşayın gidin. İlkel insanlar siz gidin bakalım Avrupa gibi zekası gelişmiş bir toplumda itibar görüyor musunuz? bakın id ler. Lloyd un dediği gibi “Yüzyıllar ender olarak dahi yetiştirir.” Çıkardığımız en büyük Türk en büyük erkek. Onun izinden gidin üretin üretin. Açtığı yolu kötü emellerimize alet etmeyin. Az erkek olun. 

Yazar Yılmaz Çelik

2 Yorum

Yorum Bırakın

Bir yanıt yazın

Çalmazsa Ölüm Kapımızı

Bayram