Gerçek Bir Hikayeye Dayanan Film LE TROU (Delik)

"Zavallı Gaspard" Bu repliği duyduğunuzda boğazınızda bir şeyler düğümlenecek.


le-troe-delik

1960 yılı Fransız yapımı olan orjinal adı  Le Trou (Delik), hikayesini gerçek hayattan uyarlanmış olan José Giovanni’nin yazmış olduğu romandan alır. Film o zamana kadar çekilmiş olan en iyi hapishane – dram filmi olarak kabul edilir. Filmde aynı hücrede yaşayan 4 arkadaşın (Cassine, Roland, Manu) hapishaneden kaçmak için kurdukları planı izleriz. Daha sonra aralarına, karısını yaralama suçuyla yargılanan Gaspard isimli bir mahkum daha katılacaktır. Peki Gaspard onların planına dahil mi olacak yoksa kaçış planını altüst mü edecek?

Film 1960’lı yıllarda siyah beyaz formda çekilmiş olmasına rağmen gayet akıcı bir anlatıma sahiptir. Film, o dönemdeki hapishane koşullarını, adalet sisteminin işleyişini, mahkumların birbirleriyle ve çevreleriyle kurdukları iletişimi görmemize olanak sağlar. Kaçış planındaki en ince detaylar bile, izleyiciyi sıkmadan yansıtılmıştır. Kullandıkları teknikler gayet zekice düşünülmüştür. Filmdeki karakterlerin özellikle “mahkum” olanların kullandıkları üslup son derece saygılı ve kibardır.

Film, insanların kendi zaaf ve menfaatleri uğruna bir çırpıda yıkabildikleri dostluk ve ortaklık bağlarına vurgu yapar. Filmin çekimlerinin tamamlanmasından kısa bir süre sonra yönetmen hayatını yitirmiştir. Dolayısıyla yönetmenin son filmidir. Toplam süresi 132 dk olan filmin Türkçe Dublajını kolaylıkla bulabilirsiniz, izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

Fragmanı aşağıdan izleyebilirsiniz.

İyi seyirler 🙂


Öznur YAŞAR// zeze

Huysuz ve tatlı bir kadın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri