içinde

Gerçek Bir Hikayeye Dayanan Film LE TROU (Delik)

1960 yılı Fransız yapımı olan orjinal adı  Le Trou (Delik), hikayesini gerçek hayattan uyarlanmış olan José Giovanni’nin yazmış olduğu romandan alır. Film o zamana kadar çekilmiş olan en iyi hapishane – dram filmi olarak kabul edilir. Filmde aynı hücrede yaşayan 4 arkadaşın (Cassine, Roland, Manu) hapishaneden kaçmak için kurdukları planı izleriz. Daha sonra aralarına, karısını yaralama suçuyla yargılanan Gaspard isimli bir mahkum daha katılacaktır. Peki Gaspard onların planına dahil mi olacak yoksa kaçış planını altüst mü edecek?

Film 1960’lı yıllarda siyah beyaz formda çekilmiş olmasına rağmen gayet akıcı bir anlatıma sahiptir. Film, o dönemdeki hapishane koşullarını, adalet sisteminin işleyişini, mahkumların birbirleriyle ve çevreleriyle kurdukları iletişimi görmemize olanak sağlar. Kaçış planındaki en ince detaylar bile, izleyiciyi sıkmadan yansıtılmıştır. Kullandıkları teknikler gayet zekice düşünülmüştür. Filmdeki karakterlerin özellikle “mahkum” olanların kullandıkları üslup son derece saygılı ve kibardır.

Film, insanların kendi zaaf ve menfaatleri uğruna bir çırpıda yıkabildikleri dostluk ve ortaklık bağlarına vurgu yapar. Filmin çekimlerinin tamamlanmasından kısa bir süre sonra yönetmen hayatını yitirmiştir. Dolayısıyla yönetmenin son filmidir. Toplam süresi 132 dk olan filmin Türkçe Dublajını kolaylıkla bulabilirsiniz, izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

Fragmanı aşağıdan izleyebilirsiniz.

İyi seyirler 🙂

Yazar Öznur YAŞAR// zeze

Huysuz ve tatlı bir kadın

Bir yanıt yazın

insanlik_1499459111

İnsanlık Mı? O Da Ne?

Din-Halk-Bilgeler-Yöneticiler

Din, Halk, Bilgeler, Yöneticiler..