içinde

Çalsın Davullar; Halk Oyunları Zamanı

Güzel ülkemizin dört bir yanının cennet oluşunu bu sefer de halk oyunları açısından irdeleyelim ve halk oyunlarının önemine değinelim istedik.

7 bölgesinde oynanan farklı türdeki oyunların hayatımıza kattıklarını sizler için listeledik.

halkoyunlarindayorelerGençlerin yapabileceği sosyal aktivitelerin arasında, en manidar ve tarihi dokulu olanıdır. Bir kere sahnenin tozu yutuldu mu gerisi gelir.

“Ben bütün yörelerin bütün oyunlarını, figürlerini biliyorum” diyemezsiniz. Sınırsızdır, çok çeşitlidir. Öğrendikçe öğrenesiniz gelir, bir başlayınca bir daha da bırakamazsınız. Virüs gibi yayılır vücudunuza.

Güzel bir hobidir aslında. Gönüllülük esastır. Gönülden bağlı değilseniz, çok amaçsızdır. Oynarken eğlenir, eğlendikçe sosyalleşirsiniz. Birbirinden farklı meslek gruplarından insanlar tanır, terdaş olursunuz onlarla. Yaş fark etmeksizin kaybolursunuz ezgilerin arasında.

Bir de bakmışsınız ülke ülke gezer, o festival senin bu festival benim çıkarırsınız dünyanın tadını.  Ülkenizi temsil etmenin, bayrağınızı başka bir ülkede dalganırken görmenin haklı gururunu da yaşarsınız.

E96061BB-73D8-4EC4-8E5C-F9D8A1C611FF

Formda kalmak için de idealdir. Disiplini, el-kol koordinasyonunu sağlar. Bedensel, zihinsel, motorsal becerilere katkı sağlar. Davuluyla, zurnasıyla, kemençesiyle sıkıntılarınızın azalmasına, eğlenme ve neşelenmenize, kısaca hayattan zevk almanıza yardımcı olur.

Unutulmaya yüz tutan kültürleri öğrenirsiniz. Uluslararası festivallerde farklı dansları görme ya da öğrenme imkanı yakalarsınız.

Yardımlaşmayı öğrenirsiniz, omuz omuza çekilen halaylarda bile yanındakinin varlığından güç alırsınız. Kimsenin kimseye durduk yere yardım etmediği şu dönemlerde, bir birine yardım eden, çengelli iğnelerini paylaşan arkadaşlarınız olur.

9ED82CBB-30E4-4E88-94F4-4D3C7AFAFFC0

Halk oyunları çok basit gibi görünür; tango, salsa daha cazip gelir ama her düğünde illa ki halay çekilir. Olmazsa olmaz misketlerimiz, Zeybeklerimiz vardır bizim. Öyleyse ekip başı olma, düğünlerde yıldız olma fırsatı yakalarsınız. Bir zılgıt, bir mendil sallayış farklı hayatlar sunar size, gözleri üzerinize toplarsınız.

Kısacası halk oyunlarına gidin, çocuklarınızı gönderin, bu ayrıcalıkları siz de yaşayın. Öyleyse haydi halk oyunlarına, haydi Yeditepe’ye…

40578299_2233303590232430_6048402585243615232_n

 

Yazar Asuman ATAGÜN

Siz Ve Biz Blog Editörü
İngilizce Öğretmeni - İstanbul
Rüzgar esiyorsa bırak söğüt düşünsün. Çınara zaten bir şey olmaz.

5 Yorum

Yorum Bırakın

Bir yanıt yazın

haydi kampa

Mutluluk Kaçamağı Yapmak İster Misiniz? O Zaman Haydi Kampa

mehmet amca

Mehmet Amca Ve Kaybettiği Esrarengiz Elma Ağaçları