içinde

2018 Türkiyesi’nde Olanlar

Ömrümüzden bir yıl daha geçti; kimimize göre güzel, kimimize göre zorlu, güldüğümüz de oldu ağladığımız da. Geçmişi özlediğimiz anlar da oldu, geleceğe umutla baktığımız anlar da. Hafızalarınızı canlandıracak bu yazıyla ülkemizde olan belli başlı olayları sizler icin derledik. Bakalım neleri unuttuk, neleri kanıksadık?

20 OCAK

Türk Silahlı Kuvvetleri Afrin’e yönelik ‘Zeytin Dalı Harekatı’ operasyonu başlattı.

8 ŞUBAT

E-Devlet üzerinden alt-üst soy bilgisi sorgulama (soyağacı sorgulama) hizmeti başladı. 1800’lü yıllara kadar aile geçmişinin görüntülendiği sistem yoğun ilgi nedeniyle saatlerce kilitlendi.

5 NİSAN

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Eğitim Fakültesi’nde, bir öğretim görevlisinin silahlı saldırısı sonucu 4 akademisyen hayatını kaybetti.

18 NİSAN

Erken seçime gidileceği açıklandı ve bu tarihten sonra adaylar belirlendi.

27 NİSAN

Cumhuriyet tarihinin ilk şeker fabrikası Alpullu Şeker Fabrikası satıldı.

4 MAYIS

Dolar tarihi rekor kırıp, 4,25 TL’yi geçti. Ve bir daha da durmadı.

2 HAZİRAN

Fenerbahçe Spor Kulübü yeni başkanını seçti. 20 bin 736 geçerli oyun 16 bin 92’sini alan Ali Koç, rakibi Aziz Yıldırım’ı farklı bir şekilde geride bırakarak başkanlığa seçildi.

24 HAZİRAN

Türkiye sandık başına gitti ve yapılan seçim sonucunda Recep Tayyip Erdoğan tekrar Cumhurbaşkanı seçildi.

8 TEMMUZ

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesi Sarılar köyü yakınlarında bir yolcu treni, vagonlarından bir kısmının raydan çıkması sonucu devrildi. 24 kişi hayatını kaybetti, 318 kişi yaralandı.

11 TEMMUZ

Adnan Hoca olarak adlandırılan Adnan Oktar’a yönelik yapılan operasyonda kendisi ve kedicikleriyle birlikte 235 kişi gözaltına alındı.

19 TEMMUZ

20 Temmuz 2016’da ilan edilen OHAL kaldırıldı.

25 TEMMUZ

Bedelli askerlik yasalaştı. 1 Ocak 1994’ten önce doğanların 15 bin TL karşılığında 21 gün eğitim ile askerlik yapabilmelerinin önü açıldı.

27 TEMMUZ

21. yüzyılın en uzun “Kanlı Ay” tutulması gerçekleşti.

27 AĞUSTOS

Brezilya’dan ithal edilen, Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde bir çiftliğe konulan 3 bin 959 büyükbaş hayvanda Anthrax ( Şarbon) hastalığı çıktı.

2 EKİM

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı suikasti gerçekleşti, İstanbul’daki Suudi Arabistan Konsolosluğu’na giren gazeteci bir daha çıkamadı.

27 EKİM

Tunceli’nin Nazımiye ilçesi Sarıyayla köyü kırsalında operasyona çıkan Jandarma Özel Harekât (JÖH) timindeki uzman çavuşlar Asım Türkel ve Çavuş Ferruh Dikmen’in donarak şehit oldu.

29 EKİM

Cumhuriyet’in 95. yılı kutlanırken, tamamlandığında 6 bağımsız pisti, 500 uçak kapasitesi ve yıllık 200 milyon yolcu kapasitesiyle, dünyanın en büyük havalimanı statüsü kazanacak olan İstanbul Havalimanı’nın açılış töreni yapıldı.

13 ARALIK


Ankara’nın Yenimahalle ilçesine bağlı Marşandiz istasyonunda gerçekleşen tren kazasında, makinistle birlikte 9 kişi hayatını kaybetti.

Ne diyelim… 2019 yepyeni bir nefes olsun, huzur, mutluluk, sağlık getirsin, ruhlarımızı temizlesin, vicdan ve merhamet sarsın içimizi, barış senesi olsun, sevgi senesi olsun…

Güzellikleriyle gelsin herkese…

Yazar Asuman ATAGÜN

Siz Ve Biz Blog Editörü
İngilizce Öğretmeni - İstanbul
Rüzgar esiyorsa bırak söğüt düşünsün. Çınara zaten bir şey olmaz.

Bir cevap yazın

2018 Yılında Kaybettiklerimiz

2018’de Yayınlanan 10 Kitap