içinde

Kör Baykuş – Sadık Hidayet

Gölgesine kendini anlatmaya çalışan bir insan… Yalnızlığını hayal edebildiniz mi ya da iç hesaplaşmasını, belki de hayattan bıkmışlığını? Hiç böyle hissettiğiniz bir an oldu mu? Gerçi böyle bir anınız olsa da olmasa da kitabı okuduktan sonra bir nebze de olsa hissedeceksiniz o duyguları… 

Kısacık bir kitaba, 112 sayfaya o kadar derin anlamları nasıl sığdırdın be adam… Gerçi neler sığdırmıyoruz ki hayatımıza, baştan sona. (Neyse tekrar dönelim kitaba)

Ölüm bu kadar mı güzel anlatılır. Kendi ürkütücü olsa da yazarın ifadeleriyle o kadar güzel anlatılmış ki, “gerçekten böyle hisseder herhalde insan” diye düşünüyorsunuz.

Kitaptaki cümlelerin altını çizmeye kalkarsanız hepsi anlamlı, hiçbirini es geçemiyorsunuz. İnceliğini aldanıp yoğun zamanlarınızda okumaya da kalkmayı, oldukça dikkat isteyen bir kitap. Akıcı bir dil; derin bir anlatım.

Yazarı da merak edip araştırınca intiharla hayatına son vermesi elbette ki beklediğim bir şey değildi ama yine de şaşırtıcı gelmedi. O kadar güzel yansıtmıştı ki ruh halini, demek ki gerçekten hissettikleriymiş diye düşündüyor insanı.

Uzun zamandır bu kadar güzel ve etkileyici bir kitap okumamıştım açıkçası. Sizlere de şiddetle tavsiye ediyorum. Hangisi hayaldi, hangisi gerçek, geçmişte mi oldu şimdi mi, takip etmekte zorlanacak ama tadı damağınızda kalacak bir kitap olacaktır eminim ki. Yazar “gölge”si için yazmış, sizler de gölgeniz için okuyabilirsiniz belki. İyi okumalar. 

Yazar Asuman ATAGÜN

Siz Ve Biz Blog Editörü
İngilizce Öğretmeni - İstanbul
Rüzgar esiyorsa bırak söğüt düşünsün. Çınara zaten bir şey olmaz.

Bir yanıt yazın

Fırın Saldırısı – Haruki Murakami

Ya Kalbimiz Donarsa?