içinde

Dakikalara Sığdırdığımız Hayatlar

Beklerken çok yavaş, korkarken hızlı, kederliyken uzun, sevinçliyken çok kısa geçen zamana neler sığdırıyoruz, o dakikalar içinde hayatlarımız nasıl değişiyor kabaca özetledik. İyi okumalar.

SınavlarSınavlar

İsimleri değişse de ne kadar çok sınava giriyoruz çocukluğumuzdan beri. TEOG, YGS, LYS, KPSS, YDS… O kadar çoklar ki açılımlarını bile bilmeden yaşayıp gidiyoruz. Hayatımız; aylar öncesinden stresine girip, emek emek hazırlandığımız, çocukluğumuzu, gençliğimizi ve belki de umutlarımızı çalan sınavlara, o sınavlardaki sürelere bağlı.

Yarışmalaryarışma

Bilgi yarışması, yetenek yarışmaları, halk oyunları yarışması… aklınıza ne geliyorsa artık. Büyük umutlarla beklediğiniz o gün geldiğinde emeklerinizin karşılığını alamamak da var. Hasta olmak, kafanı bir şeye takmak, geç kalmak, dalıp gitmek gibi lükslerinin olmadığı zaman dilimidir.

Ameliyatameliyat

Halk arasında “bıçak altına yatmak” diye bilinen, ameliyat olanın ne kadar zaman geçtiğini fark etmediği, dışarda bekleyenlerin dokuz doğurduğu, zamanın geçmediği, doktora göre oldukça sıradan, zaman zaman stresli olan o anlar hayatımızı değiştirebilecek anlardan biridir. Öyle ki nefes alarak girdiğimiz halde nefessiz çıkabilme ihtimalimiz bile vardır.

Mülakatmülakat

İşe alınmak için ter döktüğümüz, bazı sorular karşısında saf saf baktığımız ama aynı zamanda da kendine güvenen imajı vermeye çalıştığımız, karşımızdaki kişinin bizi baştan aşağı süzdüğü, elimizin, yüzümüzün, diksiyonumuzun ölçüldüğü zaman dilimidir. “Biz size döneriz” cümlesiyle biter ve o süreç sonucunda hayatımız yön değiştirebilir.

NikahNikah

Belediyenin bir yetkilisi, en az 2 şahit ve eş-dost-akraba önünde kimine göre hayat karartma 🙂 kimine göre hayat birleştirme seremonisi. Bekar olarak girdiğin bir mekandan dakikalar içinde medeni halin değişerek çıkıyorsun, hayatını tamamen değiştirerek.

Doğumdoğum

9 ay bekliyorsun, bütün hayatını ona göre şekillendiriyorsun, hatta sonsuza kadar öyle göbekli kalacağını zannediyorsun ama dakikalar içinde iki kişilik bir aileyken üç kişilik çekirdek bir aile oluveriyorsun.

Ölümlüm

Listedeki bütün maddeleri hayatımızda birden fazla yaşayabiliriz ama sadece ölüm tek seferdir. Bir varsındır, bir yoksundur. Ne demiş Shakespeare;

Gezinen bir gölgedir hayat, gariban bir aktör
sahnede bir ileri bir geri saatini doldurur
ve sonra duyulmaz olur sesi, bir masaldır
gürültücü bir salağın anlattığı
ki yoktur hiçbir anlamı.

Yazar Asuman ATAGÜN

Siz Ve Biz Blog Editörü
İngilizce Öğretmeni - İstanbul
Rüzgar esiyorsa bırak söğüt düşünsün. Çınara zaten bir şey olmaz.

Bir yanıt yazın

gece

GECE

hepsi bu

Hepsi Bu