Çocuklarla İş Sağlığı ve Güvenliği


cocuklarla-is-sagligi-ve-guvenligi

“Ağaç yaş iken eğilir” sözünü kullanmayanımız yoktur. Elbette öyledir. Belirli bir yaştan sonra öğrenmenin yavaşladığı kanıtlanmış bir veri. Ve ya; “Yeterince öğrendim artık bu yaştan sonra ne işime yarayacak” şeklinde yaşayanlar aramızdalar ne yazık ki.

İş sağlığı ve güvenliği konusunda çalışanlara eğitimler veriyoruz. Amacımıza ulaşamadığımız zamanlarımız oluyor. Sürekli kaza videosu göstermek pekte bir işe yaramıyor. Eğitim bittikten sonra her şey yine eski haline geri dönüyor. Korkuya dayalı bir İSG sistemi yerleştirme şekli olan bu uygulamadan artık vazgeçilmelidir.

Eğitim konusunu değiştirmek için farklı bir şeyler yapılması gerektiğini düşünerek İnsan Hayatı ve Çocuklarla İş Sağlığı ve Güvenliği isimli iki kitap yazdım. İş kazası ile ilgili Ölüyordu İş’te ve İş Kazası Şarkısı isimli iki tanede şarkı besteleyip klip çektim. Amacım bu farkındalığı geliştirmek.

Çocuklarla İş Sağlığı ve Güvenliği kitabım bu hafta satışa sunuldu. 47 sayfa olan kitap; resimli ve eğitici hikâyelerden oluşuyor. Çocuk yaşta iş sağlığı ve güvenliği konusunu bilmeleri önemsenmeli.

Kendilerini ve sevdiklerini tehlikeye atacak durumlarda nasıl davranmaları gerektiğini öğrenmeleri son derece önemli. Ve tabi ki öncesinde de neyi yapmamaları gerektiği yine kitapta anlatılıyor.

Bu yıl; Çocuk İşçiler ile Mücadele Yılı” ilan edilmesi ile yeni çıkan çocuk kitabım daha da bir anlamlaşıyor. Okuyunuz, okutturunuz…

Bu hafta Soma’nın yıl dönümü. Daha önce Soma konusunda çokça yazılar yazdım ve sizlerde ilgi göstererek okudunuz. Belki bu haftaki yazımın konusu Soma değil ama asla unutmayacağız ve unutturmayacağız. Tekrar aynı acıları yaşamamamız için Soma’yı konuşmalıyız. Soma’nın yıl dönümünde tek temennim;

Çalışırken kimse ölmesin!


İrfan SAYAR

Burada Yazar. başka yerlerde unvanım çok ama gözüm hiç'likte.

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri