içinde

Çocuğumun Kalbinde Delik mi Var?

ÜFÜRÜM NEDİR?

Çocuğumun kalbinde delik mi var ?

Üfürüm hastalık değil belirtidir.!!!

Her yaşta insanda özellikle çocukluk çağında kalp muayenesi sırasında duyulan bir sestir.

Kalp muayenesi sırasında normal kalp sesleri dışında, işitilen seslere üfürüm denir. Üfürümlerin bir çok çeşidi vardır. Tamamen zararsızları olduğu gibi, hafif veya ağır kalp hastalığı bulgusu da olabilir. Üfürüm, kalp hastalıklarının bulgularından sadece bir tanesidirBazı kalp hastalıklarının en erken ve tek bulgusu da olabilir. Sadece kalp seslerinin dinlenmesi ile kesin sonuç alınamaz.

Üfürümlerin zararsız (masum üfürüm) olduğuna mutlaka ÇOCUK KARDİYOLOJİ UZMANI EKOKARDİYOGRAFİ işlemi ile karar vermelidir (Amerikan pediatri akademisi).

ufurum1

Kalp içerisinde küçük VSD gibi delikler, hafif kalp kapak darlıkları, yetersizikleri gibi hafif hastalıklardan, çok ağır kalp hastalıklarına kadar bir çok durum üfürüm ile ortaya çıkabilir.

Masum üfürüm nedir ?

Normal, sağlıklı çocukların %30-40’ında duyulabilir. 

Genellikle ateş, hastalık, kansızlık ve heyecan gibi kalbin hızlı çalışmasına neden olan durumlarda üfürüm şiddeti artar.

Bu nedenler ortadan kalktığında üfürüm azalır veya kaybolur. 

Hastaların çoğunda üfürüm, ateşli bir hastalık nedeniyle doktora gittiklerinde farkedilir.

 Kalp hastalıkları ile ayırıcı tanısının yapılması gereklidir.

Sıklıkla masum üfürümler kalp hastalığı zannedilebildiği gibi, bazen de kalp hastalıkları masum üfürüm zannedilerek tanı ve tedavide gecikmeye yol açarlar.

Masum üfürüm tedavi ve izlem gerektirir mi ?

Hiçbir tedavi gerektirmez. Çocuk Kardiyoloji uzmanı tarafından EKG (elektrokardiyografi) ve ekokardiyografi dahil tam bir kalp muayenesi yapıldıktan sonra, eğer hiçbir problem bulunmaz ise izlemek gereksiz görülmektedir.

Masum üfürüm olan çocuklarda nelere dikkat edilmeli ?

Her sağlıklı çocukta dikkat edilecek noktalar dışında herhangi bir şeye dikkat etmek gerekli değildir. Her çocuğun yaptığı gibi, beden eğitimi veya sportif aktiviteleri kısıtlamasız yapmalıdır.

Yazar Dr Hasan GÜVEN

Çocuk Hastalıkları ve Çocuk Kardiyoloji Uzmanı
İletişim : 0505 3989803 - 05333151414

Bir yanıt yazın

demans-k

Acaba Bunadım mı? Demans Nedir?

Vizyona Girecek Filmler – Kasım 2016