içinde

Geçmişi Bir Sal Artık

*Aberystwyth: Geçmişte kalan bir şeye özlem duymaya duyulan özlem.

Geçmişte yaşanmaz ama geçmişsizde olmaz. Bana geçmiş ne diye sorarsanız; insanların hayatından geçen ama aklında kalan şeydir derim. İnsanlar hep geçmişi merak eder, geçmişi takılı kalır. Neden diye sorarsak insanlara değişik cevaplar verecektir. Artık bu soruyu geçmişe sormak lazım. Bu insanlar ne buluyor da sana özlem duyuyorlar?

Bayram yeni bitti. Özellikle reklamlarda klişe bir söz vardır. Bu sözü tabiki de söylemeyeceğim. İnsanlar geçmişi o kadar özlem duyuyor ki günümüze kin ve nefret duyuyor. Günümüzün ne kadar berbat olduğunu geçmişe göre kıyaslıyoruz. Bence yapmamalıyız kardeşim. Günümüzü gömüp geçmişi yüceltmek bize bir şey kazandırmaz. Bu konu boş konular sınıfındandır. Bu konuyu boş şeyler çöplüğüne göndermek gerek artık.

Geçmişi günümüzde aktarıp mutlu olamaz mıyız? Olabiliriz. O kadar imkan var ki geçmişi günümüze aktarıp, o günler kadar olmasa da yaşayabiliriz. Geçmişte her şeyi özlüyor musun? Hayır değil mi? Hani geçmiş iyiydi. İyi olan yaşanmışlıklar, anılar. Geçmişi ve günümüzü rahat bırakın. Bir salın artık. Geçmişi özleyen insan, günümüzün boktanlığından dem vurur. Halbuki günümüzle alakası yok. Senin yaşantın kötü kardeşim. Geçmişte güzel, eşsiz bir an yaşamışsındır. Bu yüzden o anı hep canlanır aklında. Bununla birlikte o anıyı tekrar yaşasam, mutlu olsam diye düşünürsün. Çünkü başka güzel bir anın yok.

O gün yaşadığın şeylerin daha üstünü yaşayamadığın için geçmişe özlem duyuyorsun. O anıyı günümüzde bulamıyorsun. Çünkü sen yeni anılar için çabalamıyorsun. O gün güzel olan neydi bir analiz et bakalım. Günümüzde o anının benzerini ya da üstünü yaşayamaz mısın? Cevabını sen ver. Senin sermayen bu zamanlar. Bu zamanla iyi bir iş kuramazsan, aç kalacaksın. Geçmiştekiler seni kurtaramayacak. Geçmiş anılar hep kalsın, hiç yok olmasın.

Biz anılarımızla varız. Ama bu günleri de çöpe atma. Sonuçta bu zamanlarda geçmiş olacak. Sevdiğini, aileni hatta geçmişi bile özle ama saplantılı olmaz. Akıl okunu tahtada saplayıp bırakma, al okunu başka tahtalar bul. Geçmişi özlemle anıyoruz, çünkü o zamanlar öldü. Kendini yeni anılara bıraktı. Sen de biraz canlan da yeni anılar biriktir. O kadar anı yaşa ki geçmişi düşünecek zamanın olmasın. Benden bu kadar. Bu yazıyı sana bir şey katsın diye yazmadım (katarsa mutlu olurum). İçimi döktüm. Artık kim toplarsa. Hadi eyvallah…

Yazar Erencan DURMAZ

Bir yanıt yazın

Oruç Aruoba Anısına

SEN