Kadın Beyni Erkek Beyni

Ne zaman bir kitap açıp okusan bir ağaç gülümser ölümden sonra yaşam olduğunu bilen.


Serkan Karaismailoğlu’nun Pia Mater’inden sonra diğer kitaplarını da merak edip almıştım. Çünkü sürükleyici ve bilgilendirici yazma şekli etkilemişti beni. Kadın Beyni Erkek Beyni kitabında da yanıltmadı; yine aynı hisleri uyandırdı. Kitabı bütün kadınların ve erkeklerin okuması gerektiğini belirterek içeriğine geçeyim hemen.

Çok öncesinde “Erkekler Mars’tan Kadınlar Venüs’ten” kitabını da okumuştum ve onu da çok beğenmiştim. Gerçekten her iki cinsin farklı gezegenlerden geldiğine ikna olmuş biri olarak bu kitapla da pekiştirmiş oldum bu fikri. Zaten kitapta bu kitabı da değilmiş ve farklılıkları yeniden gözler önüne serilmiş durumda. Birbirini bir türlü anlamayan ama birbirleri olmadan da yapamayan kadın ve erkeklerin kendi huzurları için adeta bir rehber niteliğinde, ilişkileri için yardımcı bir kitap olmuş.

Bilimsel deneyler ve mizahla birleştirilmiş bu kitap sohbet havasında yazıldığı için her sayfasını gülümseyerek okuyorsunuz. Hayatın içinden pekçok örnek bulup kadınların ya da erkeklerin hangi sebeplerle neden farklı davrandıklarını buluyor, bazen şaşırıyorsunuz bazen de kahkaha atarak okuyorsunuz. Özellikle kadın ve erkekler üzerinde yapılan eş zamanlı ses deneyi ve kadın ve erkek sunucunun verdiği haber deneyi kahkaha attıracak cinsten 🙂 Merak edip okuyun diye ayrıntı vermiyorum.

“Bir ilişkiyi kadın başlatır, kadın bitirir. Ama başlatan ve bitiren her zaman aynı kadın olmayabilir.” (Gabriel Garciq Marquez) Bu minvalde eğlenceli cümleler görüyorsunuz kitapta.

Kitaptan öğrenecekleriniz;

1. Gezegenlerin hemen hepsi kendi eksenleri etrafında dönmelerini pozitif yönde yaparken Venüs gezegeni ters yönde dönmektedir; bundan dolayı kadınları Venüs temsil etmektedir.

2. Aristo’ya göre akıl kalptedir. (Deneyi oldukça ilginç)

3. Kitapta bahsi geçen Paris’teki Dupuytren Müzesi’ni araştırmanız tavsiye olunur.

4. Erkek penguenler dışı Penguen’i etkilemek için yuvalarını en değişik taşlarla süslerlermiş.

5. Kadınlarda dil işleyişi ve muhakemeden sorumlu alan olan “temporal korteks” daha geniş olduğu için dil işleyişi ve kavramada kadınlar erkeklere göre daha başarılıymış.

Sıradaki Serkan Karaismailoğlu kitabı “Beyinde Ararken Bağırsakta Buldum” olacak, beklemede kalın. İyi okumalar.


Asuman ATAGÜN

SizVeBiz BLOG Editörü, İstanbul

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Bunu bir arkadaşa gönder