EVET mi HAYIR mı?


evet mi hayır mı

Jim Carrey’nin “Yes Man” adlı 2008 yapımı bir filmi vardı hatırlar mısınız? Eşinden ayrılmış acılı Jim, dahası işinde istediği terfiyi başkasına kaptıran ve dolayısıyla işinde de mutsuz olan bir Jim ve sosyal hayatını neredeyse sıfıra indiren bir adam. Tam da o anlarda çıkıyor karşısına eski bir arkadaşı ve ilgileneceğini düşündüğü bir program öneriyor: ‘ Say Yes to everything’.

yes man

Hikaye böyle başlıyor olumsuzluklar, şanssızlıklar, hayal kırıklıkları, mutsuzluklar…  Ve sonra arkadaşının önerdiği programa gidiyor Jim filmdeki adıyla Carl. Yüzlerce kişinin katıldığı bu etkinliğe tek ve yeni katılan Carl arkadaşı tarafından mimleniyor ve eğiticinin eline düşüyor. Programın amacı, ne olursa olsun sadece evet demelisin asla o evetin karşıtı olan malum kelimeyi kullanmayacaksın ve Carl her şeye evet demesi gereken bir anlaşma yapıyor.  Zor da olsa söz verdiğini, anlaşma yaptığını düşünerek yeni bir yaşama adım atıyor. Her şeye ama her şeye demesi gereken tek kelime : EVET.

yes men

Başlarda tüm parasını vermek zorunda kaldığı evsizle mücadelesi, eyaletin bir ucuna gitmek zorunda kalmasıyla nasıl bir hata yaptığını düşünürken karşılaşıyor güzel Allison ile. Durum artık tersine dönmeye başlıyor. Evet!

yes man

Her zaman güzel şeylere sebep olur ve asla fırsatları kaçırma diyor.  Birlikte evet demeye başlıyorlar Allison’ın bu anlaşmadan haberi olmadan. İşinde terfi alıyor hatta yöneticilerle birlikte çalışmaya başlıyor, evsizlere yardım ediyor, istedikleri ülkeye Allison ile birlikte seyahat ediyorlar. Fakat hikayede olacak ya Carl anlaşmada ki bir şeyi yanlış anlıyor: Evet’i kullanmasını.

yes man

Eğiticisinin söylediği gibi ilk bakışta her şeye evet denilmesini ancak önemli olanın bakış açını genişletmek ve sonra evet demeye başlamak, zorunda olduğun için değil, anlaşma öyle dediği için değil tüm kalbinle bunu demeyi istediğin için evet denilmesi gerektiğini ifade ediyor Carl’a  ve Carl  koşarak kendisini terkeden Allison’un yanına gidiyor ve diyor ki: Eski Carl kimse için yeterli olduğunu düşünmüyordu, kendini güçsüz hissediyordu, korkuyordu ve insanlara evet derse onlarla ilgilenirse yetersiz olmayacaktı artık ve paylaşacak bir şeyi de yoktu fakat şimdi hayatını ve dahasını paylaşacağı bir şeyi olduğunu öğrenmişti.

yes man

‘Bir şeyi istemiyorsan hayır diyebilirsin ama eğer ki istiyorsan’…

Evet hikaye böyle mutlu sonla bitiyor tahmin ettiğiniz gibi. Ben almam gereken dersi aldım. Sıra sizde.

İzlemeyenler için, İyi Seyirler..


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

39
39 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Muhteşem Muhteşem
1
Muhteşem
Vay Arkadaş Vay Arkadaş
0
Vay Arkadaş
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Güldüm Güldüm
0
Güldüm
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm

0 Yorum

DAHA FAZLA: Film-Dizi

SON YAZILARI KAÇIRMAYIN

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın