En İyi Artistlik Yapana Haddini Bildirme Sahneleri

Allah'a havale etmeyenlerin listesi! Kendilerine yapılan saygısızlıklara sessiz kalmayıp ister sözle ister şiddetle cevap verenlerin olduğu en iyi...


En İyi Artistlik Yapana Haddini Bildirme Sahneleri

Onlar her yerdeler. Kendini bir halt zanneden, ukala, gösteriş meraklısı zatlar arkadaş, öğretmen, patron, ebeveyn formunda aramızda geziyorlar. Bazen üzüyorlar bizi bazen sinirden zıvanadan çıkartıyorlar.

Çoğu zaman içimize atıyoruz hislerimizi, ağzının payını vermek için “o” günün geleceği zamanı bekliyoruz. Veyahut beklemiyoruz dan diye o saniyede suratlarına yapıştırıyoruz!

İşte bu patlama halimizin sinemadaki en iyi yansımaları:

 1. 1 Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı


  Badi Ekrem vs. Domdom Necmi.

  Türk Sinemasından bir efsane ile başlayayım istedim.

  Şener Şen'in oynarken resmen şov yaptığı Badi Ekrem karakteri, okula yeni gelen kadın öğretmene hava atmak için en riskli  yöntemlerden birine başvuruyor. Gerine gerine hanım öğretmenimize doğru poz verdikten sonra Domdom'dan karnına yumruk atmasını istiyor ve kitliyor karın kaslarını birbirlerine.

  " Hab! Vur hadi vur."

  " Aman hocam, hocaya el kalkar mı? "

  " Oğlum çekinme, vur sen! Çelik gibidir, rahat ol. "

  Domdom kolları sıyırıyor, geriniyor...

  Domdom'dan tek hamle, Şener Şen: 2.80, Karizma: 0

 2. 2 Collateral


  Gecelerin adamı, polisiye filmlerin şahı Micheal Mann'in yönettiği  2004'ün en iyi fimlerinden biriydi Collateral!  Filmde tetikçi Vincent rolündeki Tom Cruise hedefini öldürmek için taksiden çıkmadan önce taksinin şoförü Max'i direksiyona bağlıyor.

  Vincent apartmana girdikten sonra Max bulunduğu ara sokaktan sesini duyurabilmek için kafasıyla kornaya vuruyor ha vuruyor. Sonra birileri sesi farkediyor... Ne var ki o birileri, yani iki serseri, elleri silahlı adi birer hırsız çıkıyorlar. Elleri bağlı Max'in cüzdanını aldıktan sonra onunla yetinmeyip arka koltuktaki Vincent'in fiyakalı çantasını da alıyorlar.

  Tam olay yerinden çıkarken Vincent apartmandan çıkıyor. Kibarca çantasını geri istediğini söylüyor. Adamların egoları da burunları kadar havada... İleri geri konuşmaya başlıyorlar. 

 3. 3 Geçmişi Olmayan Adam (Ajeossi)


  Depresif adam- hayat dolu kız kategorisinin en iyi filmlerinden biri bu.

  Sinemada izleme şansına sahip olmak isterdim açıkçası.

  Annesi fahişelik yapan yalnız, küçük bir kızın organ mafyasının eline düştüğü (bir Yeşilçam filmi kadar damar!)  filmde kahramanımız Cha Tae-sik, filmin sonuna doğru mafya üyeleriyle geniş bir salonda buluşuyor.

  Adamlar etrafını çevirmiş halde. Konuyu hiç uzatmadan mafya patronuna kızın nerede olduğunu soruyor. Karşısındaki ahlak yoksunu herif de içinde iki tane göz bulunan kapsülü adamımıza doğru fırlatıyor ve kendi işine çomak soktuğu zaman neler olacağını gösteriyor.

  Tehditler, kabara kabara bağırmalar arka arkaya geliyor. Cha sinirinden ağlıyor. Tehditin sözde değil davranışta olması gerektiğini o salonda nefes alan herkese öğretiyor. En azından nefes atışları durana kadar... Kan görmeye dayanamayanlar doğrudan diğer yazıya geçsin.

 4. 4 Indiana Jones Kutsal Hazine Avcıları


  Oscar ödüllü aksiyon serinin ilk, ve bence en iyi, filminde kahramanımız hoşlandığı kadın olan Marion'u kötü adamların elinden kurtarmaya çalışıyor bir sahnede.

  Pazar yerinde geçen kovalamacada bir anda Indy kendini kalabalığın içinden çıkan iri yarı bir adamın karşısında buluyor. Adamın elindeki palanın boyu,en kibar tabirle, kol gibi.

  Adam palayı eviriyor çeviriyor birbirinden fiyakalı hareketler yapıyor. Jones hiçbir şey yapmadan öyle izliyor adamı. Sonra tek bir hareket yapıyor, sadece bir tane! Charlie Chaplin izlese gurur duyardı bence.

 5. 5 Tatar Ramazan


  Bu listeyi sadece Kadir İnanır filmleri ile de doldurabiliriz aslında. Ancak  sert adamımızın bu ilk filmindeki  koğuş ağalarına ayar verdiği sahne ilk izlediğimden beri hiç aklımdan çıkmıyor. Mahzuni Şerif türküsünde diyor ya:

  "Milletin sırtından doyan doyana

  Bunu gören yürek nasıl dayana"

  Tatar Ramazan o artık haksızlıklara dayanamayan yürekler için doğmuş.

  Adam oyun bozucu arkadaşlar. Net.


Barlas Omay

Adanalıyım. Çukurova Üniversitesi Elektrik – Elektronik Mühendisliği mezunu olarak 6 senedir çeşitli alanlarda mesleğimi icra ederken bir yandan da hayal gücümün iteklemesiyle yazıyor çiziyorum.

Yazılarımı blogum Zifiri Sanat'ta da paylaşıyorum.

Şiddetin Cinsiyeti isimli bir kitabım var. Önceden Pulbiber ve 221B Dergilerinde çizgi roman incelemeleri yazıyordum.

Müthiş bir kadınla evliyim.

Sinemayı, çizgi romanları ve siyahı çok seviyorum. Bu üçünü sevenleri de çok seviyorum.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri