içinde

En İyi Artistlik Yapana Haddini Bildirme Sahneleri

Onlar her yerdeler. Kendini bir halt zanneden, ukala, gösteriş meraklısı zatlar arkadaş, öğretmen, patron, ebeveyn formunda aramızda geziyorlar. Bazen üzüyorlar bizi bazen sinirden zıvanadan çıkartıyorlar.

Çoğu zaman içimize atıyoruz hislerimizi, ağzının payını vermek için “o” günün geleceği zamanı bekliyoruz. Veyahut beklemiyoruz dan diye o saniyede suratlarına yapıştırıyoruz!

İşte bu patlama halimizin sinemadaki en iyi yansımaları:

1) Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı

Badi Ekrem vs. Domdom Necmi.

Türk Sinemasından bir efsane ile başlayayım istedim.

Şener Şen’in oynarken resmen şov yaptığı Badi Ekrem karakteri, okula yeni gelen kadın öğretmene hava atmak için en riskli  yöntemlerden birine başvuruyor.

Gerine gerine hanım öğretmenimize doğru poz verdikten sonra Domdom’dan karnına yumruk atmasını istiyor ve kitliyor karın kaslarını birbirlerine.

” Hab ! Vur hadi vur.”

” Aman hocam, hocaya el kalkar mı ? ”

” Oğlum çekinme, vur sen ! Çelik gibidir, rahat ol. ”

Domdom kolları sıyırıyor, geriniyor…

Domdom’dan tek hamle , Şener Şen: 2.80, Karizma : 0

2) Collateral

Gecelerin adamı, polisiye filmlerin şahı Micheal Mann’in yönettiği  2004’ün en iyi fimlerinden biriydi Collateral !  Filmde tetikçi Vincent rolündeki Tom Cruise hedefini öldürmek için taksiden çıkmadan önce taksinin şoförü Max’i direksiyona bağlıyor.

Vincent apartmana girdikten sonra Max bulunduğu ara sokaktan sesini duyurabilmek için kafasıyla kornaya vuruyor ha vuruyor. Sonra birileri sesi farkediyor…

Ne var ki o birileri, yani iki serseri, elleri silahlı adi birer hırsız çıkıyorlar. Elleri bağlı Max’in cüzdanını aldıktan sonra onunla yetinmeyip arka koltuktaki Vincent’in fiyakalı çantasını da alıyorlar.

Tam olay yerinden çıkarken Vincent apartmandan çıkıyor. Kibarca çantasını geri istediğini söylüyor. Adamların egoları da burunları kadar havada…İleri geri konuşmaya başlıyorlar. Sonrası mı?

Buyurun :

3) Geçmişi Olmayan Adam ( Ajeossi)

Depresif adam- hayat dolu kız kategorisinin en iyi filmlerinden biri bu.

Sinemada izleme şansına sahip olmak isterdim açıkçası.

Annesi fahişelik yapan yalnız, küçük bir kızın organ mafyasının eline düştüğü (bir Yeşilçam filmi kadar damar!)  filmde kahramanımız Cha Tae-sik, filmin sonuna doğru mafya üyeleriyle geniş bir salonda buluşuyor.

Adamlar etrafını çevirmiş halde. Konuyu hiç uzatmadan mafya patronuna kızın nerede olduğunu soruyor. Karşısındaki ahlak yoksunu herif de içinde iki tane göz bulunan kapsülü adamımıza doğru fırlatıyor ve kendi işine çomak soktuğu zaman neler olacağını gösteriyor.

Tehditler, kabara kabara bağırmalar arka arkaya geliyor. Cha sinirinden ağlıyor. Tehditin sözde değil davranışta olması gerektiğini o salonda nefes alan herkese öğretiyor. En azından nefes atışları durana kadar…

Kan görmeye dayanamayanlar doğrudan diğer yazıya geçsin.

https://youtu.be/3eRjPvKnOmQ

4) Indiana Jones Kutsal Hazine Avcıları

Oscar ödüllü aksiyon serinin ilk, ve bence en iyi, filminde kahramanımız hoşlandığı kadın olan Marion’u kötü adamların elinden kurtarmaya çalışıyor bir sahnede.

Pazar yerinde geçen kovalamacada bir anda Indy kendini kalabalığın içinden çıkan iri yarı bir adamın karşısında buluyor. Adamın elindeki palanın boyu,en kibar tabirle, kol gibi.

Adam palayı eviriyor çeviriyor birbirinden fiyakalı hareketler yapıyor. Jones hiçbir şey yapmadan öyle izliyor adamı. Sonra tek bir hareket yapıyor, sadece bir tane ! Charlie Chaplin izlese gurur duyardı bence.

5) Tatar Ramazan

Bu listeyi sadece Kadir İnanır filmleri ile de doldurabiliriz aslında. Ancak  sert adamımızın bu ilk filmindeki  koğuş ağalarına ayar verdiği sahne ilk izlediğimden beri hiç aklımdan çıkmıyor. Mahzuni Şerif türküsünde diyor ya:

“Milletin sırtından doyan doyana

Bunu gören yürek nasıl dayana”

Tatar Ramazan o artık haksızlıklara dayanamayan yürekler için doğmuş.

Adam oyun bozucu arkadaşlar. Net.

https://youtu.be/MX1ikCylpAw

Umarım listeyi beğenmişsizindir, sizin de aklınıza gelen benzer sahneler varsa yorumlarda paylaşın lütfen ?

Kendinize İyi Bakın !

Yazar Barlas Omay

Bir yanıt yazın

Metallica vs Elves Presley

Metallica vs Elves Presley – Ummadık Taş Baş Yarar

suç ve ceza

Suç Ve Ceza (Dostoyevski Değil)