içinde

Bilgisayarınız Yavaş Değilse Okumayınız !

Temizliğe Dikkat Edin

pc1

İnternette baktığımız herşey, yükleyip kaldırdığımız programlar, geçen her gün bilgisayarımızda birikip yavaşlamasına neden olmaktadır. Gereksiz dosyaları silin, internet geçmişinizi ve önbellek dosyalarını silin.

Bunun için Windows’da CCleaner, Mac’de Dr.Cleaner yükleyip yapabilirsiniz.

Disk Birleştirme Yapın

pc2

Başlat menüsüne basıp, disk birleştirme yazarak açabilir, C veya D disklerimize sağ tıklayarakta ulaşabiliriz.

İşlem bilgisayar hızına bağlı 15-60 dk arası sürebilir. Müsait zamanda yapabiliriz.

Sade Masaüstü Kullanın

pc3

Masaüstünde çok fazla dosya olmasın. Bilgisayarımız çökerse veya formatlanırsa masaüstündeki tüm dosyalarımız silineceği için masaüstü yerine D diskinde bir klasörde muhafaza edelim. Böylece silinmesini ve masaüstünde kalabalık edip bilgisayarımızı yavaşlatmasını önleyebiliriz.

Masaüstü resmimiz çok büyük çözünürlükte olursa açılışta yavaşlık olabilir.

Virüsleri Temizleyin

pc4

Sürekli USB disk kullanımı ve internetten dosya indirmeler bilgisayarımızı virüslerle karşı karşıya bırakıyor.  Virüs programları kullansakta, temizlesekte bilgisayarımızda yavaşlamaya sebep olabiliyor. Bu nedenle sonradan çok yavaşlama olmuşsa format atmamız tekrar eski hızına kavuşturabilir.

Her Programı Yüklemeyin

pc5

Windows 10 ve MacOs yüklü bilgisayarlarımıza belki temel birkaç program yüklemek gerekebilir. Alışkanlık olarak yerleşik gelen programları kullanmıyor ve çok fazla program yükleyip kullanıyorsak bu bilgisayarımızın yavaşlamasına neden olabilir. Programları kaldıracaksak mutlaka uninstall dosyasından kaldırmalı ve program artıkları için temizlik yapmalıyız.

SSD Disk ve RAM Takviyesi Deneyin

pc6

Bilgisayarımızı yavaşlatan bir diğer neden özelliklerinin artık teknolojinin gerisinde kalmış olmasıdır. Eğer oyun oynayan ve çok iyi takip edip, sürekli bilgisayarını revize eden biri değilseniz, RAM takviyesi yapabilirsiniz. Yeni bilgisayarların çoğunda kullanılmaya başlayan ve normal harddisklere göre 10 kat daha hızlı olan SSD harddisk kullanmamız inanılmaz hız katacaktır.

Yeni Bir Bilgisayar

pc7

Bunların hepsini yaptık ve işlem yaparken çok bekliyor, saatlerce açılmıyor, donuyor takılıyorsa, hiç birşey bizim kadar değerli değildir. Kendimizi maddi olarak ayarlayıp, eski bilgisayarımızla vedalaşıp, işimizi görebilecek yeni bir bilgisayar almalıyız. Bazen eskiye yatırım, yeniden daha masraflı olabiliyor..

Yazar Ümit GÜL

Siz Ve Biz Blog Editörü Adana

Bir yanıt yazın

melegim

Meleğime

koyugri copy

Ya Olmasaydı ?