içinde

Ekranlara Yansıyan Dostluğun 8 Güzel Örneği

Sevgi bir insana bahşedilmiş en güzel duygu değil midir? Anne-baba sevgisi, aile, çocuk, eş daha nice nicesi… Severiz ve öyle güzel severiz ki tutkuyla, özveriyle. İnsanlar arasına kurulan köprü sevgi olduğu sürece de, hayat daha anlamlı, dünya daha güzel bir yer olacaktır zaten.

Sevgi güzel şey, paylaşmak gerek. Hayatımızın öyle zamanları vardır ki, biri çıkar karşımıza, aynı kanı taşımasak bile en sevdiklerimiz kadar yakın oluverir bir anda. Kimimizin yolu çocuklukta kesişir, kimimizin gençliğinde. Her geçen gün pekişen bağlılık “Keşke seni daha önce tanısaydım.” cümlelerini yineletir sadece. Yanında huzur bulduğun, özgür olduğun, incitmeye kıyamadığındır. Beraber ağlayıp beraber güldüğün, sesini bir gün bile duymasan özlediğindir.

Sayısı belki birdir ya da parmakla sayılamayacak kadar az. Sırlarının sır olmadığı tek kişidir onlar. Çok iyi bir Güzin Abla’dır. Öngörüleri sağlamdır, bir nevi gören üçüncü bir gözüdür insanın. Seni senin kadar iyi tanıyan biri, bir dost değil de nedir? Şükre değer bir nimettir.

Bu yazımın çıkış noktası da bir dizi karakterlerinin gözlerinde gördüğüm dostluk. Televizyon, sinema, kitaplar her ne kadar kurgu olsa da, karakterlerin aşkları, hayatları, entrikaları, kavgaları hayatımızda yer edinmiş durumda. Dizi ve filmlerde bunları bir kenara bırakıp, kalbimize dokunacak güzellikte dostluklara dikkat çekmek istedim kendimce. Ne de olsa onlar yazar, yönetir, oynar. Duygusallık ise biz izleyicinin işi…

1. Kuzey – Ali (Kuzey Güney)kuzey ali

İki kardeş çatışmasının yaşandığı, başrollerini Kıvanç Tatlıtuğ ve Buğra Gülsoy’un paylaştığı dizideki tüm kavgayı bir kenara bırakıp Kuzey (Kıvanç Tatlıtuğ) ve Ali(Rıza Kocaoğlu)‘nin dostluğunu cımbızla çekip zirveye koyuyorum. Ali’nin vedası çok canımızı yakmadı mı?

2. Tarık- Hasan ( Adı Efsane)adı efsane

Daha çiçeği burnunda bir dizi. Başrollerini Erdal Beşikçioğlu(Tarık) ve Gökçe Bahadır’ın paylaştığı dizi 28 Ocak’ta ekranlara merhaba dedi.

Hayata küsmüş efsane bir basketbol oyuncusunun, kendini ve bir grup genci hayata kazandırma çabasını izleyeceğiz bu dizide. E tabi bu biraz kolay olmayacak. Sevgili koçumuzu, dara düştüğü zamanlarda  koruyup kollayacak biri olmalı. Bu rolü üstlenen oyuncumuz Reha Özcan(Hasan) çok yorulacağa benziyor.

3. Muzaffer Tayyip Uslu-Rüştü Onur (Kelebeğin Rüyası)

kelebeginruyasi

Yılmaz Erdoğan’ın yazıp yönettiği, aynı zamanda  Behçet Necatigil’i canlandırdığı filmin başrollerini Kıvanç Tatlıtuğ(Muzaffer Tayyip Uslu) ve Mert Fırat(Rüştü Onur) paylaşıyor. Film, Zonguldak’ta yaşayan iki genç şairin hayat hikayesini anlatıyor. Aynı hastalığın ince(verem)den inceye erittiği iki genç şairimizin, şiirle bezenmiş dostluk serüveni ruhunuza işleyecektir.

4. Frodo Baggins-Sam (Yüzüklerin Efendisi)frodo sam

Yüzük Kardeşliği (2001), İki Kule (2002), Kralın Dönüşü  (2003) üçleme filmi olan Yüzüklerin Efendisi  J.R.R. Tolkien’in aynı adlı kitabından uyarlanmıştır. Orta dünyayı kurtarmak için verilen mücadeleyi anlatan filmde Frodo yüzük taşıyıcısı seçilir ve ona bu yolculukta manevi destek olacak kişi Sam’dir. Filmde aynı zamanda dost görünümlü Simeagol iki dostun arasını açmak istese de Sam‘in sadakati, arkadaşını yarı yolda bırakmayışı filmin dikkat çekici duygusal anlarındandır.

5. Sid-Manfred-Diego (Buz Devri)Sid Manfred Diego

Takımın zeki ve lider özellikli karakteri Manfred gücü temsil etmekte, cesur ve kurnaz Diego soğuk görünümünün ardında yumuşacık bir kalp taşımaktadır. Şımarık, sakar ve bir o kadar miskin Sid ortalığı sürekli karıştırsa da takımın en eğlenceli karakteri. Yaşadıkları tüm zorluklara rağmen arkalarında kimseyi bırakmadan mücadele eden ve birbirlerine destek olan üçlü, takım olmanın, arkadaşlığın simgelerindendir.

6. Rancho-Raju-Farhan (3 İdiots)Rancho Raju Farhan

Rancho, Raju ve Farhan Hindistan’ın en önemli okulunda mühendislik okuyan ve okulun yurdunda aynı odayı paylaşan üç arkadaştır. Üçlü ve profesörleri arasında yaşananlar, dostluk kavramını beyaz perdeye yansıtırken, eğitim sistemini sert ve eğlenceli bir şekilde eleştirmektedir.

7. Hababam Sınıfıhababam e

Türk sinemasının başyapıtlarından olan film defalarca kendini izlettiren, yeri gelir hüzünlendiren, yeri gelir güldüren bir grup lise öğrencisinin hikayesi. İsim isim ayıramayacağımızı filmdeki şu replik anlatıyor; “Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için.

8. İsmail-Defne (Kiralık Aşk)

Ekranlara Yansıyan Dostluğun 8 Güzel Örneği

Ateşle barut yan yana durmaz. Karşı cinsten dost olmaz. Bizi şaşırtıp bunu başarabilen bir dizidir Kiralık Aşk. Çoğu dizilerimizde sıkı arkadaşlıklar aşkla sonuçlanıyor ya, neyse ki beni şaşırttılar. Sıkıntılı zamanlarında birbirini en iyi anlayan ikili, güzel bir dostluğun aklımızda kalan isimleri.

Her anımda yanımda olan, bana destek olan hayatımdaki en önemli dostlarıma, canlarıma… İyi ki varsınız.

Bir yanıt yazın

ünlüler-sevgililer-günü

14 Şubat’tan Kalan Ünlü Paylaşımları

Japonya-Tokyo

Dünyanın En Kalabalık Şehri Tokyo’dan Seyir Notları