Zıt Kutuplar Neden Birbirini Çeker Sorusuna Cevap Olacak Bir Benzeşme


“İnsanoğlu kendindeki eksikliğin fazlalığı olan insanlarla eş olurlar.”

Bilinen tanımıyla zıt kutuplar birbirini çeker. Bunun kimyasal ya da psikolojik olduğunu düşünebiliriz; ancak tamamıyla fizik kanuna bağlı olduğunu aktarayım size.

Oktet Kuralına göre atomlar dengede olabilmek için kendisini çevreleyecek sekiz adet elektrona ihtiyaç duymakta ve bu devamlılığı sağlayabilmek için hep bir alışveriş halindedir. Yani kendindeki eksikliğin başkasındaki fazlalığa ihtiyaç duyması gibi. Berilyum ile Oksijen gibi…

Atomların bir arada durmasını sağlayan, bir atomun içindeki elektronun diğer atomdaki protonu çekmesiyle oluşan güç de  elektromanyetik güçtür. Böylelikle birbirini çeken proton ve elektronların sayesinde birleşen atomlar molekülleri; moleküller de çevremizde gördüğümüz maddeleri meydana getirirler.

Bize benzeyen kısmı ne diyorsanız?..

Bizler de aynı atomlarımız gibi bizde olmayanın çekimindeyiz. Bizdeki eksikliğin fazlasına sahip olanlarla oluşturduğumuz elektromanyetik alanımız- yani ilişkilerimiz-  varoluşumuzun bir çabası. Dengede kalabilmemizin dayanağı.

Atomlar birleşerek nasıl molekülleri, moleküller de maddeyi oluşturuyorsa; insanoğlu da önce ilişkileri sonra  bu ilişkilerin birleşimiyle toplumu oluşturuyor.

Bir atom yeterince elektrona sahipse ve dengedeyse- keza buna kararlı atom deniliyor- oluşturduğu madde de o kadar sağlam oluyor; yine aynı ilişkilerimiz ve benliğimiz gibi. Biz de kurduğumuz ilişkilerle ne kadar dengedeysek; o kadar kararlı o kadar güçlü bir kişiliğe sahip olabiliyoruz. Kararlı atomların parçalanamadığı gibi kişiliğimiz de bu kişiliğin kurduğu ilişkiler ve uzantısı olan toplum da kolay kolay parçalanamıyor. Lakin bir de yeterince elektrona sahip olamayıp dengede kalamayan ve kolayca parçalanabilen atomlar var ki tıpkı toplumda  bir bütünün parçası olamayan, kişiliğini bulamayan,kısacası dengede olamayan ve çevresine zarar verme potansiyeli yüksek insanlar gibi.

En küçük yapı taşımız hücre olsa da hücreyi oluşturanın atom olduğunu ve çevremizde gördüğümüz canlı ya da cansız  ne var ise görünmeyen  bir uyum içinde olduğumuzu görebiliyor musunuz?


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

8
166
8 Paylaşım, 166 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğendim Beğendim
3
Beğendim
Muhteşem Muhteşem
2
Muhteşem
Güldüm Güldüm
1
Güldüm
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
0
Kızdım

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DAHA FAZLA: Serbest Yazı

BUNLARIDA KAÇIRMAYIN

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın