Zıt Kutuplar Neden Birbirini Çeker Sorusuna Cevap Olacak Bir Benzeşme

Ortalama okuma süresi 3 dakika


79
8 Paylaşım, 79 Beğeni

“İnsanoğlu kendindeki eksikliğin fazlalığı olan insanlarla eş olurlar.”

Bilinen tanımıyla zıt kutuplar birbirini çeker. Bunun kimyasal ya da psikolojik olduğunu düşünebiliriz; ancak tamamıyla fizik kanuna bağlı olduğunu aktarayım size.

Oktet Kuralına göre atomlar dengede olabilmek için kendisini çevreleyecek sekiz adet elektrona ihtiyaç duymakta ve bu devamlılığı sağlayabilmek için hep bir alışveriş halindedir. Yani kendindeki eksikliğin başkasındaki fazlalığa ihtiyaç duyması gibi. Berilyum ile Oksijen gibi…

Atomların bir arada durmasını sağlayan, bir atomun içindeki elektronun diğer atomdaki protonu çekmesiyle oluşan güç de  elektromanyetik güçtür. Böylelikle birbirini çeken proton ve elektronların sayesinde birleşen atomlar molekülleri; moleküller de çevremizde gördüğümüz maddeleri meydana getirirler.

Bize benzeyen kısmı ne diyorsanız?..

Bizler de aynı atomlarımız gibi bizde olmayanın çekimindeyiz. Bizdeki eksikliğin fazlasına sahip olanlarla oluşturduğumuz elektromanyetik alanımız- yani ilişkilerimiz-  varoluşumuzun bir çabası. Dengede kalabilmemizin dayanağı.

Atomlar birleşerek nasıl molekülleri, moleküller de maddeyi oluşturuyorsa; insanoğlu da önce ilişkileri sonra  bu ilişkilerin birleşimiyle toplumu oluşturuyor.

Bir atom yeterince elektrona sahipse ve dengedeyse- keza buna kararlı atom deniliyor- oluşturduğu madde de o kadar sağlam oluyor; yine aynı ilişkilerimiz ve benliğimiz gibi. Biz de kurduğumuz ilişkilerle ne kadar dengedeysek; o kadar kararlı o kadar güçlü bir kişiliğe sahip olabiliyoruz. Kararlı atomların parçalanamadığı gibi kişiliğimiz de bu kişiliğin kurduğu ilişkiler ve uzantısı olan toplum da kolay kolay parçalanamıyor. Lakin bir de yeterince elektrona sahip olamayıp dengede kalamayan ve kolayca parçalanabilen atomlar var ki tıpkı toplumda  bir bütünün parçası olamayan, kişiliğini bulamayan,kısacası dengede olamayan ve çevresine zarar verme potansiyeli yüksek insanlar gibi.

En küçük yapı taşımız hücre olsa da hücreyi oluşturanın atom olduğunu ve çevremizde gördüğümüz canlı ya da cansız  ne var ise görünmeyen  bir uyum içinde olduğumuzu görebiliyor musunuz?


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

79
8 Paylaşım, 79 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğendim Beğendim
8
Beğendim
Beğenmedim Beğenmedim
2
Beğenmedim
Muhteşem Muhteşem
6
Muhteşem
Vay Arkadaş Vay Arkadaş
0
Vay Arkadaş
İnanılmaz İnanılmaz
1
İnanılmaz
Güldüm Güldüm
1
Güldüm
Kızdım Kızdım
1
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Smyrna

Akrep, Öküz Sever, Turist Rehberi, Ekonomist, İSG Uzmanı (C), Anne, Kedi ve Köpek Sahiplenmeye Gönüllü

0 Yorum

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın