Siz Ve Biz BLOG

Zihnin ve Psikolojinin Sınırlarını Zorlayan Bir Sanatçı : Abramoviç ile Tanışın!

3 dakikada okuyabilirsiniz


100
8 Paylaşım, 100 Beğeni
marina abramovic

71 yaşında bir kadın Marina Abramoviç. Son dönemlerde sosyal medyada oldukça ilgi gören, 40 yıl önce icra ettiği bir deneyin de baş kahramanı kendisi. “Body Art” akımının öncüsü Sırp asıllı Abramoviç, insanlığın 40 yıl önce bile nasıl bir canavara dönüşebileceğini göstermiştir, “Rhythm 0” adını verdiği deneyiyle.

Kendi vücudunun sınırlarını zorlayan Abramoviç, akıl almaz performanslarıyla zihinsel ve fiziksel sınırların da çıtasını arşa çıkarmıştır. İşte size o performanslardan bazıları:

Rhythm 0

Sanatçı, bu deneyde kalabalık bir topluluğun olduğu yerde ( bazı kaynaklar Avm diyor, o dönemde Avm var mıymış) ayakta duruyor. Yanında da bir masa ve üzerinde kekten güle, kırbaçtan kesici delici aletlere, sigaradan silaha kadar herşey var. 6 saat sürecek bu deneyde kıpırdamadan olduğu yerde bekleyecek olan sanatçı, masada duran nesnelerin üzerinde kullanılmasına izin verecek ve müdahalede bulunmayacaktır.

İlk birkaç saat güzel giden bu deneyde Abramoviç’in saçlarını okşayan, ona kek yediren, ellerini nazikçe öpen, gül veren insanlar takdire şayan bir görüntü verirken insanın fırsat verildiğinde nasıl bir caniye dönüşebileceğini gösteren sürecin fitilini ateşleyen bir tokat iniyor yüzüne. Tokatın ardından herkes merakla ne olacağını beklerken Abramoviç’in tepkisizliği, diğer canileri de uykularından uyandırıyor . Masada bulunan kesici aletleri sanatçının üstünde kullananlar, kafasına silah dayayanlar, taciz edenler ve hatta tecavüze kalkışanlar… Neyse ki içinde hala insanlık kalan bir grup tarafından olaylar daha da çirkinleşmeden engellenip durduruluyor.
Sapıklar, ruh hastaları, katil ruhlu insanlar ne kadar yakınımızda farkında mısınız?

Breathing in/ Breathing out

Aşkı Ulay ile sergilediği bu performansta, çift nefessiz kalıp bayılana kadar öpüşerek birbirlerinin nefesini içlerine çekiyorlar. Yaşadıkları aşkı da göstermeyi amaçladıkları bu test, 17 dakika sonunda bayılmalarıyla sonuçlanıyor.

Balkan Baroque

Sanatçı bu performansta ise Balkan Savaşları öncülüğünde diğer tüm savaşları lanetleme amacı gütmekteydi. Bodrum katında etli hayvan kemikleri üzerinde oturup kemikleri etten sıyırarak 4 gün geçirdi. Kokuyu tahmin edebiliyor musunuz?

House with the Ocean View

Yine vücudunun sınırlarını zorladığı bir deney daha… New York’ta bir galeride 12 gün boyunca yemek yemeyip tuvalete gitmeyen sanatçının amacını öğrenemedik.

Great Wall

Bu performansta ise hüzünlü bir ayrılış işlendi. En büyük aşkı Ulay ile ayrılık kararı alan Abramoviç Çin Seddi’nin bir ucunda kendi, diğer ucunda Ulay birbirlerine doğru yürüdüler. 90 günün sonunda biten yolculuklarında fiziki olarak kavuşmuş olsa da beraberliklerine son noktayı koydular.
Keşke her ayrılık böyle olsa diyeceğimiz bir performanstı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

100
8 Paylaşım, 100 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğendim Beğendim
10
Beğendim
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Muhteşem Muhteşem
5
Muhteşem
İnanılmaz İnanılmaz
5
İnanılmaz
Güldüm Güldüm
0
Güldüm
Üzüldüm Üzüldüm
1
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
2
Kızdım
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Smyrna

Efsane

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın