Uzun Otobüs Yolculuklarında Yaşanan İçler Acısı 13 Durum

5 dk


64
14 Paylaşım, 64 Beğeni
otobusyolculugu

Uzun yolculuklarda genel olarak tercih ettiğimiz biri havayolu diğeri karayolu olmak üzere iki seçenek vardır. Havayolunun pahalılığı, korkusu derken şehirler arası otobüslerde 12 saatin üzerinde yaptığımız o Allah’ım sana geliyorum dedirten yolculuklarda kimlerle karşılaşıyoruz, hangi durumları yaşıyoruz bakalım.

1. Ayakkabılarını Çıkaran Amcalar

rahat seyahat

Otobüslerin olmazsa olmazı bu amcalar, “Ya zaten benim olduğumu nereden anlayacaklar.” düşüncesiyle içinde hayvan ölmüş ayakkabılarını çıkarıp, popolarının altlarına koyup koku sala sala otobüsün yarısını zehirlerler.

2. Elinde Oda Kokusu İle Beliren Host/Hostes

kotu koku

Oda kokusu firmaları reklamları için bu fikri kullansa hiç fena olmaz aslında. Hemen hemen saat başı otobüs koridorunda dolaşıp iki fıs fıs yapmazlarsa otobüsün yarısının uyku sandıkları bayılmayı yaşayabilirler.

3. Horlayan Tipler

russare

Saat olur 00:00 hadi uyuyayım artık bu yol bitmez dersiniz ki kulaklığı çıkardığınız an acı acı bir sesle sabahların olmayacağını anlarsınız. Hemen yanınızdaki adam burnunda 1 kilo et varmışçasına horlamaktadır. En iyisi kulaklığı takıp son ses müzik açmak…

4. Yarım saatlik molanın son 3 dakikasında tuvaletinin gelmesi

fftmm

Beynin bize oynadığı bir oyundur aslında bu. Otobüsten iner inmez ilk iş tuvalete gitmektir , ihtiyacınız varsa da yoksa da; lakin otobüseün hareket anı gelmeye yakın beyin, mesaneye baskı yapar: “Bak git, yolda sıkıştırırım seni. İkram edilen kahveden, Sudan bir yudum aldırmam sana ona göre.” Hayatının en hızlı ihtiyaç gidermesi işte o anda yaşanır.

5. Mola vakti; ama yanındaki yayıla yayıla uyuyor 🙁

otobuste uyumak

Saatlerdir mola verilmesini beklersin ve beklediğin an gelir… O da ne yanındaki Berlin duvarı gibi kapatıyor önünü bir de uyuyor. Elin adamını uyandırmak da istemezsin. İki yolun var: Ya akrobasiyi hareketlerle bu engeli aşacak ya da uykusu bölününce canavara dönüşmeyen biri olması duasıyla adamı uyandıracaksın.

6. İkram servisinde önündekinin koltuğu kaldırmaması

otobuslerde sunulan hizmetler

Uzun yolculuğun sadece kalçanın sığdığı bir koltukta geçecek olması zaten işkence iken bir de bu durumu daha vahim kılanlardan biri de tam önünde oturan anlayışsızın bayrak tutan tipleridir. Sonuna kadar yatırdığı koltuğu ikram zamanı bile zoraki kaldıran, kendi yiyeceği biter bitmez eski konumuna gelen ve çayını, kahveni, meyve suyunu döken diğer canlı türlerini de anmadan geçmeyelim.

7. Şişman yolcu

hMGHixzSZnQF ufQtsgg

Şimdi kimsenin kilosuna, boyuna laf ettiğimiz yok; lakin acı bir gerçek var ki o da şişman biriyle dip dibe olan koltukları paylaşmanızdır. Yanındaki istemese de sınırlarını aşacak ve senin alanı da işgal edecek… Bitsin bu yol der gibisiniz :))

8. Ne söylediği anlaşılmayan host/hostes

muavin

Öz Turizm’in Sayın Yolcuları……diye başlayan cümlenin sonunu anlayan şöyle gelsin. Ne zamanki otobüs dinlenme tesisine yaklaşır, o zaman mola vaktinin geldiği anlaşılır. İkram servisinin de takır tükür hazırlama safhasından anlaşıldığını söylememize gerek yok sanırım.

9. Çocuk-Bebek Ağlaması

cffcbfccededefdff

Elbet yazık günahtır ufacık bebelerin, küçücük çocukların bir yetişkin vücudunun, psikolojisinin bile kaldıramadığı uzun bir yolculuğu yapması… Sonuç olarak da tüm gece ağlaması, normal karşılanmalı, lakin ne kadar da sinir bozucu ve uzun bir yolculuğu da çekilmez kılan bir faktör olduğu da kesin  🙁

10. Çalışmayan Kulaklık

WP     Pro

Uzun bir otobüs yolculuğunun keyfi olmaz, bu bir gerçek; ancak firmalar konfor adı altında hemen önünüzdeki koltukların kenarına iliştirmiş bir kulaklık verirler ola ki otobüs televizyonunda oynatılacak Recep İvedik 4 ilginizi çekmezse, müzik dinleyebilesiniz diye… Titiz biri iseniz koltuğa oturma sınavını verdikten sonraki diğer zorlu sınavınız bu olacak. ya recep İvedik 4 ya da firmanın sizin için hazırladığı karışık kaset tarzındaki müzik… Karar sizin.

11. Otobüs Tuvaletini Kullanmak Zorunda Kalma

bailey ranger toiletjpg

Mola bitti ve yaklaşık 1 saattir hareket halindesiniz ve muhtemelen 2-3 saatten önce de mola vermeyeceksiniz. 2-3 saat bekleyemeyeceğinize göre son çare otobüsteki minimalist tuvaletlerdir. Hareket edemeyecek kadar küçük bu tuvaleti kullanmak zorunda kalmamanızı ümit ederek başka bir acınası duruma geçelim.

12. Bagaj Sorunsalı

OTOGAR

Otobüslerin alt kısımları envai çeşit bagajlarla doludur. Tabi yetmez bir de yolcu kısmı da dolar taşar. Koridorda çuvala takılıyorsa ayağınız, buram buram pastırma kokusu sarmışsa otobüsün içini, bidona basılmış keçi peyniri koridorun başında göz kırpıyorsa size geçmiş ola…

13. Aynı Koltuğun İki Kez Satılması

fadcffdcfedd

Şimdi eğri oturup doğru konuşmak lazım. Bu durumu, rahat rahat gidelim diye çook sevgili hava yollarımızda da yaşıyoruz. Hani onların “overbooking” dedikleri ve pişkin pişkin bazen bunu yapabiliyoruz diye anlamsız bir savunmaya girdiği ve seni parasını ödediğin uçuşa almadıkları an var ya, işte o an kimin kapısını çalıyoruz ? Daha daha fazla para ödememek için otogara yolumuzu düşürüyoruz. Peki otobüsler hiç mi yapmıyor bunu. Tabi ki bu hatay onlar da düşüyor; ama ne yapıyor? birileri gibi seni alamayız demiyorlar. Yolculuk bitene kadar seni o koltuktan o koltuğa değiştiriyorlar ve sonunda muavin koltuğunda yolculuğunu bitittiriyorlar. Evine geldin mi geldin 🙂

Hadi İyi Yolculuklar


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

64
14 Paylaşım, 64 Beğeni
Smyrna

Efsane

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın