Siz Ve Biz BLOG

Uzun Bir Yolculuk : Annelik…

4 dakikada okuyabilirsiniz


31
2 Paylaşım, 31 Beğeni
anne-k

Ağlama krizlerini artık göğüsleyebiliyor, gaz sancılarını yumuşatıp bebeğimizle olan bu karşılaşmada golü biz atıyoruz. Ancak yine öne geçiyor bizim minik canavarlar. 3 ya da 4. ayında “meme reddi” denen bir koz ile karşı atağa geçiyorlar. Hani çoğu anneden duyduğumuz “benim kız-oğlan 3 ay emdi-4-5-6 ay emdi” ifadesi aslında meme reddi dönemidir. Doğada annesini emmeyen bir yavru olabilir mi? Biz insanoğlu her zaman biraz doğaya aykırı davrandığımız için bu noktada yapıyoruz yine yapacağımızı. Mesela bebeğimize emzik,biberon veriyoruz ki onun meme reddi sürecini böylelikle biz başlatmış oluyoruz. Burdan emzik ve biberona tamamen karşı olduğum anlaşılmasın. Kızım ilk doğduğunda karşıydım; “Asla emzik biberon kullanmayacağım.” demiştim. Yalnız şartlar, benden yana değildi ve biberon kullanmak durumunda kaldım. Kızım emziği ise hiç almadı çok kez denememe rağmen. Bu durum haliyle beni çok zorluyordu. Olur olmadık heryerde meme isteyince benim için sıkıntı oluyordu; ama bunun üstesinden de emzirme örtüsü kullanarak gelebiliyorsunuz. Tabi o örtüyü eliyle ayağıyla açmıyorsa:)

meme red

Peki nasıl üstesinden gelebiliriz? Eğer bebeğinizi emzirmeye devam etmek istiyorsanız hiç bıkmadan denemeler yapacaksınız. Onu da çok zorlamadan meme teklif edeceksiniz. Bazı bebekler uykulu iken alabiliyorlar. Eğer almıyor ve kendini geriyorsa teklifi kesin ve sakın zorlamayın. Süreci uzatmış olursunuz. Sürekli ten temasında bulunun. Üst kısmınızı çıplak bırakın ve bebeğinizi üzerinize yatırın. Beraber duşa girin. Sizin bir parçanız olduğunu ve o memenin onun için orda olduğu bilincini yerleştirmeye çalışın. Tabi denemeleri sık sık tekrarlayarak ve sabır göstererek bu süreci atlatabilirsiniz. Bu arada biberon kullanıyorsanız memeye dönüş süreci biraz daha uzayacaktır. Siz de bu arada sütünüzün azalmaması ve bebeğinize kendi sütünüzü verebilmeniz için mutlaka sağmaya devam etmelisiniz.

Sağım işlemi için piyasada çok fazla seçenek var; ama önereceğim elektrikli olanlar. Manuel sağım pompaları biraz yorucu oluyor. Çalışan bir anneyseniz elektrikliler sizin kurtarıcınız olabilir. İlk kez başladığınızda sütünüz az gelebilir endişe etmeyin. Meme ile makinenin uyum süreci de var. Bu sebeple birkaç gün az çıkabilir. Siz yılmadan devam edin. Annelik, öyle birşey ki yaşayacağınız her durumunun altından kalkabilme gücünü size veriyor. Sonunda yıpranmış oluyorsunuz; ama başarıyorsunuz. Pes etmek yok; çünkü bir can sıkıcı durum daha yaşayacaksınız.

anne olmak

Saç dökülmesi… Hunharca dökülecek saçlarınız. Eliniz, tarağa gitmeyecek. Yine büyüklerimizin tabiriyle “çocuk seni tanımaya başladı.” denilecek bu durum için; lakin işin aslı öyle değil. Hamilelik döneminde en sevdiğim hormon olan östrojen hormonunun tavan yapmasıyla saçlar, büyüme evresinde kalıyor ve dökülmüyor. Normalde her insanda günlük belli bir miktar saç dökülmesi görülür. Ancak bu döngü, hamilelikte artan hormon sebebiyle değiştiği için hamileliğin bitimiyle beraber seyreden 2 -6 aylık bir süre içerisinde saçlar, normal evresine dönerken çok fazla kayıp verir. Biraz kellik yaşayabilirsiniz. Keza karşınızda yaşamış biri var. Fakat bu durumda geçici. Bkz: resim 4 ☝:) Dişleri unutmamak lazım. Onlar da gidecek. 28 yaşındayım ve 2 dişim gitti 4 tane de dolgum var paşalar gibi 🙂 Daha da gitmesi gerekenler var…

shine

Her durumu atlatıyoruz da hala ağlamalarına çözüm bulamıyorduk. Gaz sancısı da değildi bu emindim. Fakat bulamıyorduk sorunu. Sadece ben değil doktorlarda bir şey demiyordu. Taa ki işe başladığının ertesi günü iş arkadaşlarımla kızımın “kolik” olduğundan bahsederken genel müdürümün: “Bebeğin şuan 5 aylıksa artık kolik değildir. Alerjik bir durumu olabilir bir doktora danışmalısın.”dediği anda tüm taşlar yerine oturmuştu. Şüphelerim doğrulanmıştı aslında. Kızımın huzursuzluğu, mukuslu kakası ve son olarak kakasında minik minik kan lekeleri görmemle soluğu doktorunun yanında almıştık. Önce çatlak var mı diye bakıldı poposuna; sonra belirtileri sıralayınca çocuk alerjiye sevk edildik. Tüm testleri yapıldı ve bağırsakta ortaya çıkan laktoz intoleransı diğer adıyla süt ve süt ürünleri alerjisi olduğunu öğrendik. Emzirmeye devam ettiğim için süt ve süt ürünleri tüketmemeye başladım. Şimdi 10. ayımızı bitirdik ve bazı denemeler yapıyorum. Yumurta tüketmem de yasaktı. Önce ben başladım. Reaksiyon alamayınca kızıma da verdim; ancak bir huzursuzluk geldi o günlerde. Ancak aynı zamanda 2 tane diş birden çıkarıyordu. Huzursuzluğu hangisindendi bilemedik. Şimdi doktor araştırmaları içerisinde tekrar kontrolünü yaptıracağız. Umarım geçmiştir. Çok zorlu bir süreç. Eğer bebeğinde bu tip belirtiler görüyorsanız hiç geciktirmeden doktorunuza başvurun. İnşallah olmaz; lakin alerji ile karşı karşıya iseniz zaten rapor çıkaracaklar size ve bebeğinize özel hipoalerjenik mamalardan almaya başlayınız. “Ben bebeğime anne sütünden başka birşey vermem!” demeyin sakın. Zaten siz de yiyemeyeceğiniz için kalsiyum eksiğini bu mamalarla karşılayacak bebeğiniz. Siz ise semiz otu, yeşil biber, susam yiyerek (tabi bunlar alerjik değilse bebeğiniz için) kalsiyum eksikliğinizi giderebilirsiniz.

sut alerji

Annelik çok uzun bir yolculuk. Hergün başka bir maceraydı benim için. 10 ayda daha neler neler yaşadık. Her süreci atlattık. Atlatacağımız daha çok evreler olacak elbet. Anlatacaklarım da var sizlere; lakin şimdilik buraya kadar. Hayata kısa bir mola deyip biraz inzivaya çekilme zamanı. Tamamıyla konu dışı bir şey daha eklemek istiyorum. Hayatta yaşayabileceğiniz tüm safhaları siz başlatır siz bitirirsiniz. Acı, sevinç, bunalım, coşku, özlem…. Aklınıza her ne geliyor ise. Sadece altından kalkabileceğinize emin olarak başlatın…

Hoçakalın, Sevgiyle kalın & Takipte Kalın:)


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

31
2 Paylaşım, 31 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Muhteşem Muhteşem
0
Muhteşem
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Güldüm Güldüm
0
Güldüm
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Smyrna

Efsane

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın