Twitter Kullanım Kılavuzu


Twitter kullanım kılavuzu

Twitter’ın kısa süre içerisinde yaygınlaşmasının en önemli sebebi, twitter hesabımıza giriş yaptığımızda ”Takipçi” yazısının üstünde gördüğümüz rakamlardır. Her rakam bir insan, bir hayat, bir duygu, yeni bir fikir, yeni bir haber, yeni dostluklar ve yeni bir paylaşımdır. Sosyal hayatta nasıl beğenilmek, dinlenmek, yaptığımız espriye gülünmesini ve sevilmek istiyorsak, sosyal medyada da daha fazlasının karşılığı olan tek bir şeyi istiyoruz; Takip Edilmek.

Twitter kullanıcılarının hesaplarını ilk açtıklarında yaşadıkları sorun da, aslında bununla alakalı. Çünkü yukarıda bahsettiklerimizi yapabilmeniz için, karşınızda birilerinin olması gerekiyor. Yani takipçileriniz şeklinde tabir edilen diğer twitter kullanıcılarının, sizin twitter hesabınızı takibe almış olmaları gerekiyor. Ancak, siz hesabınızı açtınız ve bom boş bir sayfadan başka bir şeyiniz yok. Şimdi ne yapacağım? Ne yazacağım? Kim görecek? Ben kimsenin yazdığını niye göremiyorum? Twitter diye övdükleri bu muymuş? ve buna benzer olumsuz düşüncelerle çoğu twitter kullanıcı hesabı açıldıktan sonra, yumurta (yumurta; twitter hesabını yeni oluşturanların profil fotoğrafıdır) olarak çürümeye bırakılır. Bir çok arkadaşınızdan ”hesabım var ama kullanmıyorum” gibi şeyler duymanız, bu sebepledir.

Bu tip zorlukları aşmanız için, en azından başlangıçta, size tavsiyemiz #takipedenitakipederim hastag’ini kullanmanızdır. Şimdi twitter hakkında hiçbir şey bilmiyormuşsunuz gibi hazırlamış olduğum twitter sözlüğe bir göz atalım;

twitter

Anlık durum bildirimleri ana fikri ile kurulmasına rağmen, çok kısa bir zamanda yaygınlaşarak amacının çok çok ötesine geçmiş, kişisel/kurumsal medya-paylaşım  platformudur.

tweet

Başlangıç da twitter’ın anlık durum bildirimini güncelle anlamında kullandığı ancak süreç içerisinde kendi jargonu haline (tweetle) getirdiği, 140 karakter uzunluğunda ki içerisine video-resim-link ekleyebileceğiniz yazılı metindir.

buton anasayfa

Twitter kullanıcı hesabınızdan, takip etmeyi seçtiğiniz diğer twitter kullanıcıları tarafından gönderilen tweetleri, Ana Sayfa’nızdan takip edebilirsiniz. Dünya ile iletişime geçebilir, duygu-düşünce ve fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

tweet

Paylaşılan bir tweet’in, paylaşılmasıdır. Tweet penceresinin altında ”Retweetle” butonu şeklinde mevcuttur ve söz konusu tweeti takipcilerinizle paylaşmanızı sağlar.

takipci

Twitter hesabınızdan yaptığınız paylaşımları anlık olarak takip etmek isteyen diğer twitter kullanıcılarıdır.

 

takip edilen

Twitter hesabından yaptığı paylaşımları anlık olarak takip etmek istediğiniz, diğer twitter kullanıcılarıdır.

 

etiketPaylaşımlarınızın sadece takip ettikleriniz ile sınırlı kalmaması için twitter tarafından akıllıca düşünülmüş, etiket ya da son zamanlardaki yaygın kullanımıyla tabelalardır. Tweet içeriklerinde en çok paylaşılan 10 adet etiket-tabela (hashtag), TT’yi (trending topics) oluşturur. # işaretiyle bitişik olarak paylaşılan başlıklardır da diyebiliriz.

baglan

Twitter kullanıcı adlarının ön eki, e-mail işareti olarak ünlenen ”@”dir. Herhangi bir twitter kullanıcısı sizin twitter kullanıcı adınızı @ ön ekiyle bitişik olarak tweet içeriğinde kullanırsa sizden bahsetmiş olur ve bunu da twitter hesap sayfanızda bulunan ”bağlan (mention)” menüsünden takip edebilirsiniz.

direkt mesaj

Takip ettiğiniz ve takip edildiğiniz twitter kullanıcıları ile özel ve direkt olarak (DM – direct messages) mesajlaşmanızı sağlar.

 

listeler

Takip etmeseniz bile herhangi bir twitter kullanıcısının tweetlerini takip edebileceğiniz, istediğiniz kadar hesap ekleyebileceğiniz adı üstünde listelerdir.

follow friday

Twitter kullanıcıları tarafından oluşturulan ve çok beğenilerek yaygınlaşan, Türkçesi Cuma takibi olan etiket-tabeladır. Beğendiğiniz ve  takip edilmesini istediğiniz twitter kullanıcılarını bu etiket-tabela ile paylaşabilirsiniz.

zaman akisiTwitter hesabınıza giriş yaptığınızda, karşınıza ilk çıkan ana sayfanızdır. Özelliği ise, takip ettiklerinizin tweet’lerini online olduğunuz sürece, anlık olarak görebilmenizdir. Daha eski gönderileri de, alt sıralarda bulabilirsiniz.

baglan

Hesabınızı takibe alan, Hesabınızı listesine ekleyen, Size seslenen diğer twitter kullacılarından ve Retweetlenen tweetlerinizden meydana gelir.

 

fenomen

Takip etmediği halde binlerce twitter kullanıcısı tarafından takip edilen, twitter kullanıcısıdır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Muhteşem Muhteşem
0
Muhteşem
Güldüm Güldüm
0
Güldüm
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Orjinal Yazar

SizveBiz Blog Editörü | İronist | Sinema | Tv | Dizi | Eleştirmen

Ciddi Şakacı | Empati Uzmanı | İnsancıl Bir Hayvansever

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri