içinde

Tony Jaa Efsanesi ”Saat Po Long 2”

AKSİYON SEVERLERİ DRAM SEVERLER İLE BULUŞTURAN ÇİN YAPIMI ”BÖLGEYİ ÖLDÜRÜN -2” FİLMİNİ SİZLER İÇİN KRİTİZE ETTİK!


Amerika birleşik devletlerinde ‘‘Kill Zone 2”, ülkemizde ise ”Bölgeyi Öldürün 2” olarak bilinen, ilk olarak 18 Haziran 2015 tarihinde Çin’de ”Saat Po Long 2” ismi ile gösterime giren aksiyon-dram içerikli Çin filmidir.

Film hakkında ilk olarak söylenmesi gereken klasik bir devam filmi olmadığıdır. Bunun iki büyük etkeni var. Birincisi, ilk film ile arasında on yıl gibi bir süre bulunmasıdır. Diğer neden ise, ilk filmin devam edilebilir şekilde kurgulanmaması ve sonunun devama müsaade etmemesidir. Tam burada ilk filmin çok beğenilmesine (imdb: 7.1) rağmen, en az o kadar da eleştirilme nedeninden bahsetmemiz gerek. Filmin final sahnesinde Yip Wai Shun (yönetmen) sürpriz bir karar vererek, öldü sanılan kötü adamı diriltiyor ve kahramanımız Ma Kwan‘ı (Donnie Yen) öldürüyor. Evet bu film; ”Filmlerde neden hep kötü adam ölüyor?” diyenlerin etki altına aldığı bir yönetmenin filmidir. İyi yapıp yapmadığı tartışmaya sonuna kadar açık bir konu.

Ekran Alıntısı e

Bölgeyi öldürün 2 filminde, ilk filmden sadece bir isim rol almış. Müfettiş Chan rolünde karşımıza çıkan Simon Yam. İlk film ile arasında on yıl gibi uzun bir süre olduğunu bilmeyen sinema severler, Simon Yam’e çok gerçekçi yaşlandırma makyajı yapılmış yanılgısına düşebilirler. İlk eleştirime gelecek olursam, ilk filmde müfettiş Chan‘e ölümcül beyin tümörü teşhisi konulmasına rağmen neden ölmediğinin yanıtına filmde yer verilmemesini yazabilirim. İlk dedim ama başka bir sorum pardon eleştirim yok. Çünkü filmi çok beğendim ve böyle bir film yapacağımız günleri görmeyi çok istiyorum. Yani sizin anlayacağınız çok çok uzun süre yaşamak istiyorum. Filmin kurgusu dantel gibi itina ile ara verilmeden ustaca işlenmiş. Dövüş sahneleri mükemmel ötesi. Hatta mükemmeli geçiyorsun hemen sağda.

xJyWJTCEqMn NZxUA e

Özellikle doksan üçüncü dakikadan sonra kalp atışlarınızın hızlanacağına dair bahse girerim. Düşünün hayatımda yılbaşı milli piyango bileti almamış ben, bahse giriyorum. Hemen çıkıp, Tony Jaa‘dan bahsetmek istiyorum. Gerçekten uluslararası standartta bir aktör. Düşünün ki filmin afişinde en önde o var, imdb’ye göre başrol ama filmde konuk oyuncu zannedersiniz. Geçenlerde bizim oyuncularımızdan birine şaka yapılmıştı, fragmanda çok az yer verilmiş diye. Ben oynamıyorum diye çekip gitmişti. Adam dünya starı, ego sıfır. Bu filmde dövüş sahnelerinde olduğu kadar dram sahnelerinde de ne kadar iyi bir oyunculuk çıkardığına şahitlik ediyoruz. Hem de yeminli.

Müfettiş Chan’in yiğeni rolünde karşımıza çıkan gizli polis Chan Chi-Kit‘in (Jing Wu) sahneleri çok daha fazla. Ağırlık ona verilmiş. İyi de yapılmış aslında. Mükemmel bir oyunculuk ortaya koymuş ama tabii almasını bilene. Özellikle onun lotus tıp merkezine giriş yaptığı doksan üçüncü dakikadan sonrasını özenle izlemenizi, kendisini değil ama önerisini çok sevdiğim şiddetle tavsiye ediyorum. Dram ve dövüş sahnelerinin bu kadar iyi harmanlandığı film sayısı çok azdır.

MVBMTEMzQMjcxNjFeQTJeQWpwZBbWUMDQNDUNzYx

Söylenmesi gereken en önemli konulardan biri de, filmin tek düze işlenmemiş olması. Birden fazla girift olay, ayrı ayrı ama bağlantılı olarak seyircinin zekasına sunulmuş. Kurguda boşluklar var diye eleştiri yapanlar bir konuda haklılar. Boşluklar var ama filmin kurgusunda değil. Onlara tek tavsiyem ikinci kez ve meditasyon yaptıktan sonra izlemeleri olacaktır.

MVBMTcMDIwOTIMlBMlBanBnXkFtZTgwMDgNTUNjE@

Tony Jaa’nın çocuğu rolündeki küçük yıldızın da dram sahnelerine renk kattığını söylememiz gerek. Senaristliğini Lai-yin Leung ve Ying Wong‘un, yönetmenliğini ise Pou-Soi Cheang‘in yaptığı SPL 2: A Time for Consequences‘i izlemenizi tavsiye ederim.

Yazar Orjinal Yazar

Siz Ve Biz Blog Editörü - Adana

Bir cevap yazın

tatli-k

Çat Kapı Misafire Hemen Hazırlanabilecek 5 Adet Tatlı Tarifi

alo-k

Telefona Cevap Verdiğimiz Kelime Bile Bir Aşkı Anlatır, A.L.O.