Smyrna’yı Bilir Misiniz?

2 dk


26
4 Paylaşım, 26 Beğeni
smyrna

İzmir… Ne yapayım Roma’nın aşıklar çeşmesini, neye yarar Paris’in Eiffel Kulesi… Beni en güzel İzmir’in deniz kokusu, Alsancak’ın topuk sesleriyle şenlenen kaldırımları, Kordonun bira dolu bardakları, sabahları mis gibi kokan boyozları, Kemeraltı’nın basbas bağıran esnafları, Bornova’nın öğrenci dolu cafeleri, Halkapınar’ın metrosu, Bostanlı’nın kokoş teyzeleri, Karşıyaka’nın iğne atsan yere düşmez sokağı anlatır.

panaroma l

Hayatımda hiçbir mekana, şehre özlem duyacağımı düşünmezdim. Şehre duyulan özlemin orada yaşayan sevdiklerinden ileri geldiğini sanırdım. Yanılmışım. Şimdi 4 yıl öncesine dönüp sevdiğim insan için buraya gelmektense sevdiğimi, yaşadığım o cennet köşesine getirmeye çalışırdım. En güzel yıllarımı yaşadım bu şehirde. Bu şehirde büyüdüm, ağladım, güldüm, zorluklar, engeller aştım ve bu şehirde güçlendim. İzmir kadınlarının gücü, şehrin taşından toprağından geldiği buradan belli oluyor.

Konuya bu şehre duyduğum özlemle başladım; çünkü bu yaşanılası cennet köşesi memleketin hakkını veremeden Adana’ya dönmenin pişmanlığı sardı dört bir yanımı. Alsancak’ında topuklarımı vura vura gezmemenin, Karşıyaka’nın kalabalığına karışamamanın, alkol kullanmam ama bir kez olsun Kordon’unda bir yudumcuk bira ile arkadaş muhabbetti etmemenin, Çeşme’nin uzun sahilinde sabaha kadar dans etmemenin burukluğunu yaşamıyor değilim. Kendime o kadar çok “Keşke” biriktirmişim ki…

Keşkeniz olmasın şu hayatta. Seviyorsanız söyleyin, kızgınsanız söyleyin, özlediyseniz dile getirin. Elbette söylemek istediklerimizi bazen dillendiremiyoruz. Her aklımıza eseni icra edemiyoruz. Sınırlarımız, engellerimiz var. Ama şuan dönüp yanımızdaki iş arkadaşımıza Nasılsın desek? Telefonda sosyal medyada vakit geçirmektense özlediğimiz birine O’nu özlediğimizi söylesek. Sevdiğimizi arayıp Seni Seviyorum desek… Sabah çok zor bir güne uyansak da sıcak bir gülümseme ile Günaydın diyebilsek. Belki gün gelecek ve sevdiğimiz, özlediğimiz, sıcak bir gülümsemeyi esirgediğimiz o insanları bulamayacağız.

Ne yaşadığınız yeri ne de öyle yada böyle hayatınızın bir bölümünde payı olan insanları keşkelerinize dahil etmeyin. Fırsat varken yaşayın, fırsatınız varken sevin, özleyin ve bunu sözcüklere dökün. Gerçekçi olayım; belki  pişman olacaksınız o an. Ama size tavsiyem olmayın. Sadece yaşayın!!!

İzmir ile başlayıp sevmekle, cesur olmakla bitiriyorsam İzmir sevdalısının deli duygularına verin…

Sevgiler..


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

26
4 Paylaşım, 26 Beğeni
Smyrna

Efsane

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın