Smyrna’dan İnciler…


olimpos k

Yunan mitolojisinin birbirinden ilginç tanrı ve tanrıçalarına hiç merakınız oldu mu?

Kendilerini Olympos’un 12 Tanrısı olarak adlandıran bu uçuk kaçık, efsanevi varlıkları (üstüne basarak söyleyeyim) “Turrist Rehberi” Smyrna’dan dinlemeye davet ediyorum sizi.

Ben de okulunu okuduğu mesleği icra edemeyenler arasında yerini alırken, üniversite sıralarında ve yaptığım gezilerden edindiğim bilgileri “Kafilem” olarak sizlerle paylaşmak istiyorum. Öncelikle bir “Turist Rehberi”nin nasıl olması gerektiğini de aktarayım size; ola ki bir rehber önderliğinde geziye katılırsanız her söylediğine kafa sallayıp geçmezsiniz. Biz rehberler, aklınıza gelebilecek her konuda bilgi sahibi olmalıyız.

Genel kültür, dinler, siyaset, zooloji, botanik, antik çağ, mitoloji vs vs.. diye uzayan bir listede her konuyu en ince ayrıntısına kadar bilmeliyiz. Örneğin; sizleri Şirince Köyü’ne götürdüm ve şarap tadacaksınız. İçinizden biri o an sordu “Şarabın kaliteli olup olmadığını nasıl anlayacağız?”. İşte bu noktada 29 yıllık hayatımda sadece 1 kez şarap içmiş ben, size bu sorunun cevabını öyle bir anlatmalıyım ki beni “oenologue” (şarap tatma işlemini profesyonelce yapanlara verilen isim) sanmalısınız. Bu arada düz bir anlatım olmamalı asla. Öyle jest ve mimikler kullanmalıyım ki hayranlık uyandırmalıyım. Bir turist rehberinin göğsünün en kabardığı nokta ona hayran hayran bakan kafilesinin gözleridir.

Gelelim sorumuza. Öncelikle bu soruyu soran gezicimin yanına gider, elimdeki kırmızı şarap şişesinden geniş kadehli olan bardağa 2 parmak şarap koyarım ve kadehi sap kısmından tutarım. Genelde bardak kısmından tutularak şarabın ısınmasına yol açılır ve istediğimiz sonucu alamayabiliriz. Şarabı hafifçe döndürerek rengini anlamaya çalışırım. Eğer rengi koyu vişne ise yeni; kiremit rengindeyse yıllanmış şarap olduğunu anlayabiliriz. Lakin bu çok da belirgin bir ayrım olmayacağı için diğer aşamaya geçerim. Şarabı, bardağı biraz daha eğik duruma getirip kadehin ağız kısmına doğru gelmesini sağlarım ve sonrasında dik konuma getirip “gözyaşı” ya da “bacak” denilen izi bırakıp bırakmadığına bakarım. Eğer şarapta bu izler var ise şarabın iyi olduğunu gösterir. Bir sonraki aşamada şarabı koklarız. Eğer koku duyunuz iyi ise ve aldığınız ilk koku küf kokusu değilse büyükçe bir yudum alın ve şarabı ağzınızda dolandırın. Dişleriniz kamaşmıyor ise kadehinizi doldurabilirsiniz. Tabi bu anlatımı kendinden %100 emin bir edayla yaparak gönülleri fetheder ve kadehimi kafileme kaldırırım.

“Turrist Rehberliği”nin bu yönünden bahsettikten sonra dönelim şimdi yazımızın başındaki soruya. Üniversitede en ilgimi çeken “Mitoloji” dersinden öğrendiğim kadarıyla Olympos’un bu 12 Tanrısını ve ne ile meşgul olduklarını aşağıda sıralıyorum. ( Ey güzel Allah’ım nelere inanmışlar)

mitoloji tanrıları

Zeus;zeusTanrıların kralı, en büyük tanrı, Olympos’un ve tanrılar da dahil olmak üzere her şeyin yöneticisi. ( Acayip çapkın)

Hera ;hera

Zeus’un karısı, evliliğin tanrıçası.

Poseidon;

poseidonOkyanusların, denizler aleminin tanrısı. Zeus’tan sonra gelen 2 büyük tanrıdan biri (diğeri Hades).

Hades;hades

Yer altının ve ahiretin tanrısı, ölen insanların ruhlarıyla o ilgilenir, Zeus’tan sonraki en büyük 2 tanrıdandır (diğeri Poseidon).

Athena;

athenaZekâ, sanat, eğitim ve savaş tanrıçası.

Ares;

aresSavaş ve kahramanların tanrısı.

Hephaistos;

hephaestusAteşin ve demirciliğin tanrısı. Tanrıların demircisidir.

Apollo;

apolloMüzik, sağlık ve şifa tanrısı.

Artemis;

artemisAvcılığın ve hayvanların tanrıçası.

Hermes;

hermesHırsızların ve yolcuların tanrısı.

Afrodit;

afroditAşkın, cinselliğin ve fiziki güzelliğin tanrıçası.

Hestia;

HestiaEvin, ailenin ve ocağın tanrıçası.

Aşağıda sıraladığım isimler ise her zaman Olympos’ta olmadıkları için kimi kaynaklara göre 12 tanrı arasına girmez. İnsanlarla beraber yaşadıkları söylenir. Eksik kalmasınlar ne ile görevli olduklarını öğrenelim.

Demeter ;

DemeterDoğanın, tarımın ve bereketin tanrıçası.

Dionisos;

DionisosSarhoşluğun ve şarabın tanrısı

Size son olarak da bu çağın en etkilendiğim varlıklarından biri olan Medusa’nın hikayesini yazarak veda edeyim.

Medusa Hanım, yaşamına çok güzel bir genç kız olarak başlamıştır. O kadar güzeldir ki tanrıçaların kıskançlığını üzerinde toplamış, tanrıları da peşinde koşturmuştur. Tanrıça Athena onu çok kıskanmaktadır. Denizlerin tanrısı Poseidon ise Medusa’ya hayrandır. Öyle ki bir gün Athena’nın tapınağında Medusa’ya zorla sahip olur. Bu durumu kendisi için aşağılayıcı bulan Athena, Medusa’yı gorgon (Yunan mitolojisinde keskin dişli, saç yerine başlarında canlı yılanlar olan, dişi canavarlardır) yaparak cezalandırır. Çok çirkinleşmiş, saçları yılana dönüşmüştür, yüzüne bakanlar taş kesilmektedir. Medusa insan olduğu için ölümlüdür. Gorgon yapma cezasını az bulur Athena ve Perseus’la iş birliği yaparak Medusa’nın başını kestirir. Başı kesildiği anda Medusa’nın Poseidon’dan olma çocukları Pegasus ve Chrysar gövdesinden dışarı fırlarlar. Medusa’dan sıçrayan kan damlaları Libya çöllerine düşer ve birer yılana dönüşürler. Perseus, Medusa’nın kesik kafasını alır gider. Athena ise Medusa’nın derisini yüzüp Aegis’in markası yapar. İki damla kanını kral Erichthonius’a hediye eder. Bu iki damla kandan biri öldürücü zehirdir,diğeri ise panzehirdir, tüm hastalıklara deva olmaktadır.

Çok eksantrik efsanaler, hikayeler. Akıllı durmayan Zeus, kıskanç Athena ve örümceğe çevirdiği Smyrna’lı kız… İrtibatı koparmazsak sizlere daha çok anlatacak efsanem ve rehberlikten kalan hayata dair ip uçlarım var. Mesela şarap içeceğiniz ortamda yukarıda yazdıklarımı uygulayarak hayran gözleri üzerinize çekebilirsiniz.

Sevgiyle kalın…


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

6
45
6 Paylaşım, 45 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğendim Beğendim
7
Beğendim
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Muhteşem Muhteşem
5
Muhteşem
Vay Arkadaş Vay Arkadaş
0
Vay Arkadaş
İnanılmaz İnanılmaz
2
İnanılmaz
Güldüm Güldüm
2
Güldüm
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Smyrna

Akrep, Öküz Sever, Turist Rehberi, Ekonomist, İSG Uzmanı (C), Anne, Kedi ve Köpek Sahiplenmeye Gönüllü

0 Yorum

DAHA FAZLA: Serbest Yazı

SON YAZILARI KAÇIRMAYIN

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın