Sizin Dansınız Hangisi? Okuyun Karar Verin!

3 dk


46
13 Paylaşım, 46 Beğeni
dans-dans

Şimdi çiftlerimizi çifte telli için ortaya alıyoruz.” diye diye düğünleri bitiren, koca koca hoparlörün arkasında gizlenen tombul, orta yaşlı abilere inat dansın ne demek olduğunu anlatmak istedik bu içeriğimizde. Türk milleti davul zurna ile her türlü oyunu oynayabilir; bunu biliyoruz da dansın bir iletişim şekli olduğunu da göz ardı etmeyelim ve ne demek istiyorsak dans ile söyleyelim. Şimdi bu dansı bana lütfedip içeriğe bir göz atar mısınız?

Vals

Zerafetin ve romantizmin dansıdır. Salon dansı denilince de akla ilk gelen danslardan biridir. Viyana ve İngiliz Valsi olarak iki çeşidi bulunmaktadır. Hareket ve ritim olarak aynıdır; fakat İngiliz valsinde hareketler biraz daha yavaştır.

Tango

Kendinizi bulduğunuz bir danstır. Kendi ritim ve hareketlerinizle yeniden şekillendiğinizi hissettiğiniz, tüm kelimeleri dilinizden değil de vücudunuzun hareketleriyle dışarıya aktardığınız bir danstır. Tango, içerisinde aşkı, hüznü, neşeyi, tutkuyu, bir olmayı barındıran duygu silsilesidir.

Cha Cha

İspanyolca’da Chacha “Çocuk Bakıcısı” demektir. Buradan da anlaşılacağı üzere cha cha’ya eğlencenin dansı diyebilmek de mümkündür. Neşeli, göz alıcı ve alaycı bir ritme sahiptir.

Rock’n Roll

Sallan Yuvarlan anlamına uygun olarak yapılan bir dans türüdür. Rock’n Roll müziğiyle birlikte 1950’lerde gençler arasında oldukça popüler bir dans haline gelmiştir. En bilindik figür ise; erkeğin kadını havaya atıp yakalamasıdır. Biz ona “Hiç bir yere gidemezsin, benimsin.” diyelim 🙂

Break Dance

https://www.youtube.com/watch?v=52SrNk710_E

Hip Hop müzikle bütünleşen dans türüdür. Genelde varoş bölgelerde yaşayan gençlerin icra ettiği bu dans, onların kendi bedenleri üzerindeki hakimiyetini simgelemektedir.

Samba

İlk akla gelen Brezilya, Rio Karnavalı ve Sambacı Kızlar olmuştur eminim. Ancak bu dans, kadın ve erkeğin karşılıklı icra ettikleri danstır. Brezilya’dan tüm dünyaya yayılan samba, ritimlerinin hızlı olması sebebiyle bilinen salon danslarından daha zordur.

Twist

Dans mı yoksa jimnastik hareketi mi tartışmasına sebep olan Twist’in, bilin bakalım ilham kaynağı nedir? Hiç uğraştırmayalım verelim cevabımızı. Hani banyodan çıktıktan sonra havluyu sağa sola çekiştirerek kurulanma hareketimiz var ya işte bu hareket, Twist’in oluşumunda en etken harekettir.

Oryantal

Asena ile hayatımızda bambaşka bir yere gelen, yılbaşı günlerinin vazgeçilmez eğlencesi, “Çıplak Çengi” diye hitap ettiğimiz insanların icra ettiği bu dans türünün ortaya çıkışı da bir enteresan. Doğa olaylarını vücut diliyle anlatmaya başlayan insanlar, fırtına için kalça atmayı, deprem için tüm bedeni titretmeyi, hortum için ise vücudu dalgalandırmışlardır. Böyle böyle günümüze oryantal olarak gelmiştir.

Salsa

Kendisi birkaç müzik türünün bir araya gelmesi ile oluşmuş bir dans türü olduğu için İspanyolca’da sos anlamına gelen Salsa adı bu dans türüne uygun görülmüştür.

Merengue

Bu dansın kökeninin iki popüler hikayesi varmış. Biri şöyle: Zincirlenmiş olan kölelerin hareket etme isteğiyle yaptığı davranışları temsil ediyor, diğeri ise, ülkedeki devrim sırasında bacağından yararlanan kahramanın eve dönüş partisinde arkadaşlarının bir ayak üzerinde zıplayıp diğerini sürüklemesiyle oluşturduğu hareketi temsil etmektedir. Artık hangisine inanırsanız.

Bachata

Acılı bir aşk mı yaşadınız? Bachata tam size göre o zaman!

Ve… Dirty Dancing

İlk Aşk İlk Dans filmiyle de akıllara kazınan bu dans, acı, tutku ve arzunun dansıdır. Kadının erkeğine duyduğu arzunun vücut diline yansımasıdır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

46
13 Paylaşım, 46 Beğeni
Smyrna

Efsane

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın