Siz Ve Biz BLOG

Siz Kahvaltıda Nerede Olmak İstersiniz?

4 dakikada okuyabilirsiniz


42
42 Beğeni
kahvalti

Kahvaltı neydi? Kahvaltı emekti, serinleyen şu sonbahar sabahlarında sürüne sürüne mutfağa gitmekti, işe geç kalınma ihtimalinin %70 olduğunu bile bile o %30’luk dilimi sonuna kadar kullanmaktı; ama nihayetinde ailenin birlikte olabileceği ender zaman dilimlerinden biri olduğu için güzel bir fırsattı. Değerlendirip değerlendirmemek sizin elinizde elbette. Benim amacım; sizi farklı şehirlerin ve ülkelerin kahvaltı kültürleriyle tanıştırmak. Peki nereden başlıyoruz? Gönül İzmir dese de yaşadığımız memleketten yani Adana’dan başlayalım.

Gadasını Aldığım, Çek 1,5 Ciğer – Welcome to ADANA

Yanlış duymadınız, sabahın kör vaktinde kendinizi ciğercinin salaş taburelerinden birinde oturur ve buram buram kokan ciğerin kokusunu çeke çeke kendinizi yeni güne hazırlarsınız. Soğanı eksik etmezsiniz sofranızdan. Merak etmeyin, kimse size soğan kokuyorsun sabah sabah demez. Burası Adana gardaş, et – soğan doğal kokumuzdur 🙂

adana

2 Boyoz Alabilir Miyim Lütfen? – Gözümün Nuru İZMİR

Yazılarımı okuyanlar benim ne İzmir sevdalısı olduğumu bilir ki zaten bu yazıyı kim yazmış diye yazıyı sonuna kadar okuyan da bilecektir. Efendim, İzmir’in kahvaltısı boyoz ve kumru ile güzeldir. Hatta bu şehirden ayrıldığım sene “Boyoz Festivali” yapılmıştı. Millet, Alsancak Vapur İskelesi’nde denize nazır alacak ellerine boyozlarını yanında da yumurta ve çayını; al sana mis gibi kahvaltı.

izmir e

Boş Yere Ağlama, Kalbini Bağlama Angara Simidine – ANKARA

Sıcacık kara kuru bir simitleri var; lakin o simidi ince belli bardakla yiyip, seyredalacağın bir denizleri yok. Denizi yok diye simidini yememezlik yapmayın, deniz havası vermese de mis gibi Tuz Gölü’nün karşısında çayınızı yudumlayıp pekmezli suya batırılmış incecik simidin keyfini çıkarın.

ankara

Şimdi biraz yurt dışına açılalım. Biz kendimizi biliyoruz. Bakalım diğer milletler, kahvaltılarında bizim gibi peynirini, reçelini, yumurtasını, sucuğunu, tereyağını, balını eksik ediyor mu?

FRANSA

Bizim boyozumuza rakip saysa da kendini öne geçemez. Fransızlar, üzümlü ve çikolatalı çeşitleri olan kruvasan ve kahve ile tamamlarlar kahvaltılarını. Her gün hamur işi yiyip nasıl modanın kalbi oluyorlar; o da ayrı bir konu:)

fransa

HOLLANDA

Eti Puf’u bilirsiniz. O üzerindeki küçük çikolata parçacıklarının biraz daha iri olanını krema ile ekmeğe sürüp yanında da meyve suyu ile kahvaltı yaparlar. Biz Türkler, midemiz kazındı der yeriz.

hollanda e

YUNANİSTAN

Şimdi eğri oturup doğru konuşalım. Bu Yunan kardeşler bizim yemeklere bayılıyor. Hatta o kadar ki bazılarını kendilerine özgü ürünmüş gibi lanse ediyor. (bkz. 40 yıllık baklavamızı sahiplenmeye kalkmışlardı.) Kültür benzeşmesi yaşadığımız bu kardeşlerimizle kahvaltılarımızda çok benziyor. Resme bakarsanız hiç yabancılık çekmeyeceğinizi görebilirsiniz.

yunanistannn

PAKİSTAN

Doğu’ya gidelim ve Pakistan’ın kahvaltı sofrasına oturalım. Önümüze ne geldi. Bir tabak yoğurt ve yağlı naan ekmeği. Afiyet olsun.

pakistannn

TAYLAND

Aç kalsam da olur diyeceğiniz bir sofradayız şimdi. Zayıflamak isteyip de çuvalla para harcayanlara sesleneyim. O kadar para vermeyin. Uzakdoğu’ya bir haftalık seyahat ayarlayın ve bir hafta sonra model fiziğinde geri dönün. Şahsen ben kesin “yürüyen kemik” olarak geri dönerdim. Görüntüsü bile yetti bana. Süt ve su ile haşlanmış yulaf püresi, somun ekmeği ve et. Hayır yani neden yapıyorsunuz bunu kendinize 🙁

tayland

MEKSİKA

Yemekleri lezizdir her ne kadar ağır baharatları olsa da. Ancak arkadaş, kahvaltı dediğin biraz hafif olsa… Ama yok. Kahvaltı sofranız Meksika’daysa oturup bol acılı bir Meksika kahvaltısı yapacaksınız. Sotelenmiş et, biraz peynir ve yumurta.

meksikaaa

İNGİLTERE

Şu sütlü çayın anavatanı. Asilzade kahvaltı masasında ne yiyeceğiz bakalım. Sosis, bacon denilen domuz pastırması, kuru fasulye, ızgara domates, peynir, İngiliz patatesi, mantar, tereyağı. Aç kalmadık, kuru fasulyeye can kurban 🙂

ingiltereee

AMERİKA

Bizim kültürümüze de yavaş yavaş yerleşen, özellikle de bayanların tükettiği kahvaltılık gevrekler Amerikalıların kahvaltılarında olmazsa olmazdır. Peynir yok sofrada. Eğer daha zengin bir kahvaltı sofrasına oturduysanız Los Angeles’ta, masanızda bacon, pankek ve yumurta da size eşlik eder.

amerikaaa

AFRİKA

Menüde ne mi var? Resme bakmanız yeterli. Annemiz, eşimiz bugün yumurtayı kayısı kıvamında yapamamış mı? Ay ben yiyemem mi dediniz çok pişmiş yumurta? Demeyin! Önünüze ne gelirse şükredin. Afrika’da her 5 saniyede bir çocuk, bir bebek ölürken bizim yemek beğenmeme gibi bir lüksümüz olamayacağı kanısındayım.

afrikaa


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

42
42 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Muhteşem Muhteşem
0
Muhteşem
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Güldüm Güldüm
0
Güldüm
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Smyrna

Efsane

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın