Şaşırtıcı Bir O Kadar da İlginç 14 Psikolojik Gerçek

3 dk


61
9 Paylaşım, 61 Beğeni
Şaşırtıcı 14 Psikolojik Gerçek

Karmaşık gibi görünse de mükemmel şekilde, belirli bir düzen içinde dizayn edilmiş insan vücudu, psikolojik açıdan ise ilginç, bir o kadar da gerçekçi duyuların algılamasında ipi göğüslüyor. Bizi aşık eden, bize vicdan yaptıran, merhamet hissettiren, nefret ettiren, acıktıran, susatan… Bunların hepsini tek bir merkezden alıyoruz. O da Beyin… Şimdi biz insanlara dair beyin etkisiyle yaşadığımız 14 psikolojik gerçeğe bakalım.

beyin1. Beyin, sıkıcı insanlardan dinlediğiniz sıkıcı hikayeleri olduğu gibi kaydetmez; onları daha ilginç hale getirerek yeniden yazar.

obsesifaşk2. Aşık olmak ile obsesif-kompulsif kişilik bozukluğuna sahip olmak vücutta aynı biyokimyasal etkiyi yaratır.

en sevdiğiniz şarkı3. Bir şarkının en sevdiğiniz şarkı olmasının sebebi onu hayatınızdaki duygusal bir an ile eşleştirmenizden ileri geliyor.

paris sendromu4. Paris sendromu, özellikle Japonların yakalandığı garip bir psikolojik rahatsızlık… Paris’e gelmeden önce şehirle ilgili büyük beklentileri olan kişiler, şehrin gerçek yüzüyle karşılaşınca depresyona giriyor.

görme engelli5. Doğuştan görme engelli olan kişiler şizofreni hastalığına yakalanmıyor.

sarılmak6. Birisine 20 saniyeden uzun süre sarıldığınızda, beyinde “sosyal bağlanma”dan sorumlu oksitosin hormonu salgılanıyor ve böylece bu kişinin size daha çok güvenmesini sağlıyorsunuz.

nomofobi7. Cep telefonunu kaybetmenin, artık bir fobi olarak literatürde yer aldığını biliyor muydunuz? Nomofobi, cep telefonu ve bağlantısını kaybetme korkusu demek.

fiziksel yorgunluk8. İnsanlar fiziksel açıdan yorgun olduğunda, dürüst olmaya daha eğilimliler. Bu nedenle gece geç saatte yapılan konuşmalarda, itiraflar daha sık oluyor.

insan duyguları9. Farklı coğrafyalarda yaşayıp farklı dilleri konuşsa da, yeryüzünde yaşayan tüm insanlar şu 6 duygu için aynı yüz ifadesi ve mimikleri kullanıyor: mutluluk, öfke, üzüntü, korku, şaşırma ve iğrenme.

reddedilmek10. Reddedilmek, beyin tarafından fiziksel bir acı olarak algılanıyor.

hedef11. Hedeflerinizi her zaman kendinize saklayın! Çünkü yapılan bir araştırmaya göre, hedeflerinizi başkalarına ilan ettiğinizde, onları gerçekleştirme ihtimaliniz düşüyor.

göz bebeği12. Sevdiğiniz birini gördüğünüz zaman, gözbebekleriniz büyüyor. Anı şey, nefret ettiğiniz birini gördüğünüzde de geçerli…

uykusuzluk13. Eğer günlük uykunuzu alamazsanız aldatma, çalma ve yalan söyleme isteğiniz artar.

kelebek uçuşması14. Hoşlandığınız birini görünce karnınızda kelebekler uçuşuyor gibi hissetmenizin nedeni stresten dolayı salgılanan adrenalindir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

61
9 Paylaşım, 61 Beğeni
Smyrna

Efsane

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın