Reklamlardaki Yapı Taşı Niteliğinde 12 Tema

3 dk


49
11 Paylaşım, 49 Beğeni
reklamlar

Filmin ya da dizinin en heyecanlı sahnesinde patadanak diye ekrana giren reklamların ve hangi ürüne hangi kalıplaşmış prodüksiyonların yapıldığını sizler için derledik. Gereksiz bilgi iyidir; bazen gerekli olabilir. Reklam dünyasına da seslenmiş olur ve daha yaratıcı fikirlerle karşımıza çıkmalarını beklediğimizi duyururuz.

1. Şampuan

gokce bahadir yeni imaj

Işıl ışıl dalga dalga saçlarla karşımıza çıkan Fahriye, Bergüzar, Neslihan, Cansu önce yağlı ya da kabarık saçlarını, sonra duşta yıkanan saçları ve sonunda önden tutulan vantilatör ile uçuş uçuş saçlar. Yani topu topu 3 sahne. Bu arada bu isimlerin arasına Gökçe Bahadır ablamız katılmış. Saç kalitesi iyi olan biri olaydı fena olmaz mıydı?

2. Kolacola

Mmmmhhaah. Kola reklamlarının gerek ücra bir köyde gerekse turist kaynayan kızgın kumsallarda çekilen filmlerinde, sonunda mmmhaaahh sesini duyarız. Peki iyi güzel de  bu kolayı içtikten sonraki geğirme isteğini neden gözardı ediyorlar. Kreatif ajansız biz diyenler bir el atın deriz.

3. Bebek maması/bezibebek maması

Tüm bebek maması reklamlarında kalıplaşan tek şey, anne sütüne en yakın formül içeriği olduğundan bahsedilmelidir; ama hiç bir formül mamanın yerini tutmadığını zaten anneler bilir. Beze gelince sızdırmazlık, saflık… Hepsi sızdırabilir bilginize.

4. Yatakyatak

İşte size yine 3 sahnede kalıplaşan yatak reklamları. Beli ağrıyarak kalkan adam ya da kadın… Reklamı yapılan yatağın iç görüntüsü… Ve son olarak o yatakta keyifle yatan başta gördüğümüz adam. Hepisi birbirinin aynısı, bakın görün.?

5. Yemek Çeşitleriyemek reklamı

Genelde hazır gıdaların reklamı yapıldığı için çabuk, lezzetli, aç at fırına 10 dakikada hazır temalı olanları en klişeleridir. Yemek yemektir işte acıkınca bir çeyrek ekmek de aynı işi görür.

6. Bankabanka

En güvenilir banka, müşterisini en çok seven banka temalı reklam filmleriyle ve bu reklam filmlerinde mutlaka dönemin popüler ya da güvenilir isimlerini oynatmalarıyla klişeleşen fabrikasyon çıkışları banka reklamları…

7. Dondurmadondurma

Kış aylarında da televizyonları boş bırakmayan marka dışında diğer tüm dondurma reklamlarını deniz, kum, güneş ve mini şortlu kızlar eşliğinde ya da vamp, seksi kadınların dondurmayı dişlemesi şeklinde izleriz.

8. Jean

jean

TDK’ya girecek şekliyle tanımı bizce “Bariz bolca kadın poposu gördüğümüz reklamdır.” diyebiliriz.

9. Diş Macunu

diş macunu

“Diş hekimlerinin tavsiyesi” yine hepiciğinin sloganıdır. Artık büyük prodüksiyonlara da girilmiyor. Beyaz önlük giyen orta yaşlarına gelen bir hanımefendi tarafından tavsiye edilen diş macunu reklamları da yaratıcılıktan epeyce uzak gibi.

10. Krem

krem

Norveçli balıkçılar gerçekten kullanıyorlar mıdır? Bilen varsa bize de söylesin. Hadi bu kısmını geçelim mütemadiyen elini, bacağını, yüzünü okşayan kadın görmekten illallah ettik.

11. Deterjan

Bingo Matik Toz Deterjan Gorsel

Çamura bulanan çocuklar, vişne, çim, nar suyu gibi zor çıkan lekeler ve batır deterjan dolu suya çıkar bembeyaz. Reklam bitmiştir, ver 40.000 tele.

12. Hijyenik Pedped reklamı

En anlamsız reklam konusu. Prezervatif ne kadar mahremse ve reklamları gecenin belli bir vaktinden sonra yayınlanıyorsa hijyenik ped de bir o kadar mahremdir. Reklam dünyasında mahremiyet pek olmasa da beyaz pantolon giymiş zıp zıp zıplayan yakın çekim kadın poposu gösterilmeyen hijyenik ped reklamı yoktur sanırım. Reklamcılara iletelim buradan, benim diyen kadın o dönemde asla beyaz giymez!


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

49
11 Paylaşım, 49 Beğeni
Smyrna

Efsane

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın