Siz Ve Biz BLOG

Ra Ra Rasputin

3 dakikada okuyabilirsiniz


15
15 Beğeni
rarasputin

Kimilerine göre bir aziz kimilerine göre sex düşkünü hovardanın tekiydi Gregory Efimoviç Rasputin. Öyle ki zorlu ölümünden sonra penisinin deneylerde kullanılmak üzere alındığı ve saklandığı da bilinmektedir. Rusya’nın ve hatta tüm dünyanın kaderini değiştirebilecek bu adam kimdi, nasıl bir yaşantısı vardı ve neden öldürüldü beraber bakalım.

21 Ocak 1869’da Sibirya’da çiftçi bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelen Rasputin’in daha çocukluk yıllarında nasıl bir adam olacağı belliymiş. Babasının atı çalındığında, kimin nasıl çaldığını görmeden hırsızın kim olduğunu babasına söylemiş; ancak babası hiç bir kanıt olmadan kimseyi böyle suçlayamayız diyerek onu dinlememişti. Ne var ki hırsız, suçunu kendisi itiraf etmiştir. Nasıl mı? Tabi ki Rasputin’in inanılmaz hipnoz gücü sayesinde. Ailesi bu itiraftan sonra oğullarının olağanüstü bir yeteneğe, doğa üstü güce sahip olduklarına inanmışlardır. Rasputin’in Çarlığa kadar uzayan hikayesi de bu noktadan sonra başlamıştır.

Din eğitimini almak üzere Verkhoturye Manastarı’na gönderilen Rasputin, ilginç yeteneği sayesinde burada fark edilir bir insan olmuştur ve kısa sürede keşiş olarak vaiz heyetiyle Rusya’yı gezmeye başlamıştır. Gezdiği yerlerde sıradan vaazlar vermektense birbirinden ilginç kehanetlerini ortaya atmaya başlamıştır. Herkesi kendine hayran bırakan bu adamın kehanetleri gerçekleştikçe ülkede popülaritesi artmış ve bu ün Rus Çarı Ramanov’a kadar gitmiştir. Çarın oğlu Alexis, hemofili hastasıydı ve hiç bir çare bulunamıyordu iyileşmesi için. Ramanov, Rasputin’in bir aziz olduğunu duyunca oğluna faydalı olabileceği düşüncesiyle onu saraya getirtmiştir. Hatta o sırada kanaması başlayan Alexis’in kanamasını dua ederek ve kanayan yere dokunarak durdurmuştur; ancak tam olarak iyileştirememiştir. Alexis, ne zaman kanama geçirse Rasputin saraya çağırılır ve tedavisi yaptırılırdı. Ancak her defasında getir götür işinden bıkan Çar, Rasputin’e sarayda bir oda açmıştır. Bundan böyle Rasputin, sadece oğlunun kanama krizlerine yardımcı olacak biri değil aynı zamanda kendi sağ kolu bile olmuştur. Verdiği vaazlar ile tüm burjuva kesimi kendine hayran bırakan Rasputin, Çariçe’nin de ilgi odağı olmuştur.

Bu çok sevgili abimiz, Rusya’nın dış politikadaki işlerine kadar en etkili isim olunca onu haliyle çekemeyenler, tehlike olarak görenler de ortaya çıkmıştır. İşte İngiliz Prensi Yusufov’un devreye gireceği an da budur. Rasputin’i özel bir konuda görüşme bahanesi ile makamına davet eden Yusufov, Rasputin’i diğer misafirlerden çok daha önce ve bodrum katında onun için hazırlanan siyanürlü yiyecek ve içeceklerle ağırlar. Rasputin, zehirli kurabiyelerden yer; üstüne siyanürlü şarabından da içer; lakin ters giden bir şey vardır. Hiç bir tepki vermiyor; Yusufov’un karşısında hala dipdiri duruyordur. Yusufov, garipsediği bu durumu hemen çözmek için Rasputin’den müsaade ister ve diğer odada bekleyen İngiliz ajanına durumu anlatarak onu silahla vurmasını ister.

Ajan, Rasputin’in bulunduğu odaya gelir ve ona iki el ateş eder. Boynundan ve başından yaralanan Rasputin’i öldürdüğünü sanan ajan odadan çıkar; yalnız Prens emin olmak için diğer komplocular ile odaya girdiğinde Rasputin’i karşılarında ve ayakta görürler. Rasputin o halde kendini bahçe kapısından dışarı atar ve tam duvarı aşmak üzereyken bir kez daha ateş edilir. Onu durdurmayı başaran komplocular, Rasputin’i sarıp sarmalayıp nehre atarlar. Birkaç gün sonra cesedi bulunan Rasputin’e yapılan otopsi neticesinde kurşunlardan değil de boğularak öldüğü ortaya çıkar. Her yönüyle incelenmesi gereken bu adam, Rusların Şeytanı olarak da anılmaktadır.

rasputin7

Peki Rasputin’i neden öldürmek istedi bu İngilizler?

I.Dünya Savaşı’ndan çekilmesi için Çar’a baskı uygulayan, hatta bu savaşa devam ederse sosyalistlerin iktidarı ele geçirebileceği kehanetinde bulunan Rasputin, İngilizlerin antipatisini kazandı. Çünkü Rusya’nın savaşta olması İngilizlerin işine geliyordu. Rusya çekilseydi savaşı kazanan yine de İngiliz ve Fransız itilafı olabilir miydi acaba?

Ne diyelim mekanı cennet olsun Ra Ra Rasputin’in.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

15
15 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Muhteşem Muhteşem
0
Muhteşem
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Güldüm Güldüm
0
Güldüm
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Smyrna

Efsane

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın