içinde

Poyraz Karayel Efsanesi!

KISA SÜREDE ”TUTMADI” DİYE YAYINDAN KALDIRAN DİZİLERE HAKSIZLIK YAPILDIĞININ KANITI : POYRAZ KARAYEL


Poyraz Karayel dizisi, 2014’ün eylül ayında yayınlandığında, hatta ilk bölümünün yayınlanmasını boş verin ilk fragmanı yayınlandığında bu denli fenomen olacağını bilmiyordu.

Birincisi; çünkü o bir dizi, bilemez. Ancak senaryosunu kaleme alan Ethem Özışık ve meşhur yönetmen koltuğuna kurulan Çağrı Lostuvalı da bilmiyordu. İnsan bilmeyecekse, bunları bilmesin arkadaş! En güzel cahillik bu olsa gerek.

İkincisi; eylül ayında yayınlanmadı. Dizinin ilk yayınlanan fragmanlarındaki EYLÜL’DE yazıları, diğer fragmanlarında YAKINDA olarak değiştirildi. Ta ki ilk bölümünün yayınlandığı 07 OCAK 2015 tarihine kadar. Gecikmenin nedeni gizemini hala koruyor.

Bir dakika dört saniyelik ilk bölüm fragmanında, Ayşegül karakterini canlandıran Burçin Terzioğlu, bir mezar taşının üzerine oturmuş Poyraz karakterini canlandıran İlker Kaleli’ye fena giydiriyor. Ayıptır, günahtır!  İnancımızda mezar taşının üzerine oturmak var mı? Ben oturmam. Benim bana yetecek kadar günahım var zaten. Allah affetsin, Ayşegül’ün yayıldığı mezar taşı hakkın rahmetine kavuşmuş olan annesine ait. Kadıncağızın hayatı, kızının flörtlerini dinlemekle geçmiş. Anlaşılan ahiret hayatı da öyle geçecek. Poyraz’ın ne serseriliği kalıyor ne de kaba saba işi gücü olmayan adamlığı. Tam aşık olunacak tip. Benden söylemesi, bu kısım gerçek hayattan alınmış. Bizim kızlar böyle. Şikayet ederler şikayet ederler, sonra da gider bunlara aşık olurlar. Ondan sonra da twitter, eski sevgiliye giydirme tweetleriyle dolar taşar.

Poyraz çok sevdiği mesleğini, karısını, oğlunu kaybetmiş dibi görmüş bir adamdır. Gördüğü hoşuna gitmemiş olacak ki, kaybettiklerini (karısı hariç) geri almak için çetin bir mücadeleye girişecektir. Canından çok sevdiği oğlunu, kayın pederi Ünsal’dan almak için çaresizlik içinde düşünürken, eski amiri ya da sizin onu tanıdığınız ismi ile Allah belanı versin Mümtaz (Murat Daltaban) oğlunu almak için  ona bir teklif yapar. Bahri Umman adlı bir mafya babasının yanına girecek ve ona bilgi sağlayacaktır.

Çaresiz kalan Poyraz, bu teklifi kabul etmek zorunda kalır. Böylece hem oğlunu hem de mesleğini geri kazanma umudu doğar. Poyraz’ın çaresizliğinin yüzde ellisinin (mesleğini kaybetmesi) müsebibi Allah belanı versin Mümtaz’dır. Poyraz’ın mesleğini kaybetmesine neden olan rüşvet iftirasını, Mümtaz kendini kurtarmak için organize etmiştir. Bu arada Poyraz, ileride annesinin mezarına oturacak olan günahkar Ayşegül diye bir kızla tanışmıştır. Poyraz kendi başını belaya sokma konusunda uzman olduğundan, daha çok çabalayarak Ayşegül’ü de her belanın içine katmayı başarır. İkili, ilk andan itibaren birbirlerinden hoşlanmışlardır.

Eldeki malzemeler; bir adet kadın, bir adet erkek, bir tutam ikisinde de delilik. Aşkın tarifi bu kadar kolaymış bakın. Ne var ki bu iki yaralı, yorgun ve yalnız insan için aşk imkansız gibi görünmektedir. Ama siz gördüğünüze inanmayın. Öyle görünüyor çünkü Ayşegül, Poyraz’ın patronu Bahri Umman’ın kızıdır ve üstelik Poyraz bu gerçeği Ayşegül’den saklamak zorundadır. Ne yapsaydı? ”Seni seviyorum ama babanı kodose mi tıkacam” deseydi? Deli dediysek o kadar da değil. Demedi tabii. Gerçi yatsı ezanı yedinci bölüm okununca, Ayşegül her şeyi öğrendi.

Dizinin;

birinci sezonuna damga vuran kelime ”ALBAYIM”

ikinci sezonuna damga vuran kelimeler ”HEPSİ MANYAK BUNLARIN”

üçüncü sezonuna damga vuran kelimeler ”ALLAH BELANI VERSİN MÜMTAZ”

Burada tam da burada; Kanal D’yi tirbüşönle, kalemtraşla beyzbol sopasıyla ve esefle kınıyorum. Yılların tiyatro, dizi, film oyuncusu Murat Daltaban (Mümtaz), Kanal D’nin web sayfasında dizi oyuncuları kısmında yok. Nasıl yok? Bildiğin yok. Yer mi yok? Hayır var. Diziye daha yeni girmiş olan Fatih Dönmez’in yanında üç oyunculuk boş yer var. Koskoca Kanal D’ye yakıştı mı şimdi bu? İnşallah yakışmamıştır da, değiştirirler. Çok büyük ayıp!

Ayıbın linki: https://www.kanald.com.tr/poyraz-karayel/oyuncular

İlk bölümünün yayınlandığı 07 OCAK 2015 tarihinde rating sıralamasında, Total’de on dördüncü, AB’de sekizinci olmuştur. Geçen haftanın rating sıralamasında, Total’de on beşinci, AB’de yedinci olmuştur. Ancak dizimiz yayınlandığı günlerde, sosyal medyada (özellikle twitter) en çok konuşulan birinci konu olarak Trend Topic olmayı başarmaktadır. Bu da rating analizleri ile ilgili tartışmaların neden bitmek bilmediğini bize tekrar hatırlatmaktadır.

Yazar Orjinal Yazar

Siz Ve Biz Blog Editörü - Adana

Bir cevap yazın

platonik-k

Hayatında En Az 1 Kez Platonik Aşık Olanların Anlayacağı 10 Madde

zaman

Yeni Sosyal Medya Akımı, Canlı Heykel Olun, Paylaşın..