Siz Ve Biz BLOG

Öğrenci Yurtlarında Kalmanın Trajikomik 15 Hali

5 dakikada okuyabilirsiniz


52
52 Beğeni
kapaky

Harıl harıl çalışıp istediğin üniversiteyi kazanırsın ve her şey bitti zannedersin ya aslında her şeyin yeni başladığını ilk anladığın yerdir öğrenci yurtları. Pamuklara sarıp sarmalayan anne babalardan uzağa ilk düşüş, kendi başının çaresine bakmaya başlayacağın ilk noktadır. Bazen komik bazen trajedidir burada yaşadıkların. Yurtta yaşamış biri olarak sizler için bu trajikomik hallerin neler olduğunu derleyip sunuyorum, keyifli okumalar efenim 🙂

1. Nee… Başkasının Yanında Soyunmak Mı?

giyinme

Şanslıysan 6, değilsen 8 kişilik bir oda ahalisinin üyesi olarak, toplu yaşamanın ne demek olduğunu anlarsın. Daha 2 gün önce annenin yanında bile üst değiştiremezken tanımadığın 7 kişinin içinde iç çamaşırlarınla kalmaya ilk günden alışırsın.

2. Artık Banyoda Şarkı Söyleme Devri Kapandı!

dussarki

Evinde istediğin an bulduğun sıcak suyu burada belli saat aralıklarında bulursun. Ona göre kirlen! Ayrıca bornoz kullanmayı tercih edin. Ola ki siz duştayken sular kesilirse yan bloğun banyosunu kullanmanız gerekebilir.😩 Banyo yaparken bir anda duş perden açılabilir; bu yüzden iç çamaşırlarınla ya da bikini ile banyo yapmak zorundasındır. Çamaşırlarını artık bir öğrenci olduğun ve genel olarak hep paraya ihtiyaç duyacağın için kendin yıkamak zorunda kalırsın. Çamaşırları koridora asarsın, çamaşırlıkta yer kalmadıysa pencereden sarkıtır, rüzgarda uçuşur, sonra da peşine düşersin en sevdiğin gömleğinin.

3. Kafaya Dikkat!

yurt3

Artık sıcacık yatağından gerine gerine kalktığın ve pencerenden süzen güneşin yüzüne vurduğu günler geride kaldı. Yatağından kalkarken hep boynun eğik bir şekilde ve temkinli kalkarsın. Çünkü artık ranza sistemiyle tanışmışsındır. Odaya ilk gelen sen olursan köşedeki ranzanın alt yatağını kaparsın; en son gelirsen vay haline! Kapıya en yakın koca florasan lambamın altındaki üst yatak senin içindir.

4. Yere Basma Diyecek Bir Annen de Yok 🙁

yurt4

Çıplak ayakla yürümeyi özlersin. Kışın giydiğin yumuşacık panduflarına burada sarılarak yatabilirsin. Temiz tuvalet ararsın; bulamazsan en az kirli olanında işini görürsün. Sen işini görürken kapıyı yumruklayanlar olabilir; alışmalısın. Asla unutkan olmamalısın! Banyo ve tuvalet kullanacağın zaman, sabunundan, duş jeline, şampuanından banyo lifine kişisel tüm ihtiyaçlarını yanına almalısın; yoksa odan ile arasında olan upuzun bir koridoru aşındırman gerekir.

5. Külkedisi Misali

yurt5

Kışın 23:00, yaza doğru ise 23:30’dan sonra dışarıda kalırsan, araban balkabağına sen de kül kedisine dönüşürsün. O saatten sonra kapıdaki güvenlik tanıdık değilse hayatta içeri almaz seni, üstüne bir de yok yazılır, ertesi gün ailene haber verilir. Anlat anlatabilirsen şimdi derdini ev ahalisine. “Biz seni oralara okuyasın diye gönderdik, senin okumakta gözün yok!” diyen baba ile karşı karşıyasındır. Anne ise telaşlanmıştır, başına bir işe gelirse o vakitte diye.

6. Kız Yurdu Perşembe Akşamı Matinesi : Aşk-ı memnu

yurt6

TV izlemek de saatle. Annenizin sözünü dinlemeyip sabahlara kadar TV izlerdiniz değil mi? Şimdi de izleyin bakalım. Zaten keyfi de yoktur. Çoğunluğun istediği kanal açıktır, değiştirmek istersen kavga çıkar. Gece atıştırmalık bir şey isterseniz bulamazsınız stok yapmamışsanız. Çünkü saat 00:00’da kapısına kilit vurulur kantinin.

7. Mavi Ojelerinizi Bulamıyor Musunuz?

kleptomani

Askerlikte “Yer Değiştirme” dedikleri durum burada düpedüz hırsızlıktır. Değerli eşyalarınız, paranız çalınabilir. Bunu oda arkadaşınız da yapabilir, hiç şaşırmayın.

8. O Kapıyı Daha Yavaş Açar mısın?

yurt8

İstediğiniz saatte rahat rahat uyuyamayabilirsiniz. Gecenin bir vakti tak diye açılıp kapanan kapı, lambaya ek olarak uykunuzun en tatlı yerinde “Biraz yavaş olur musun?” nidasıyla uyanırsınız.

9. Cumartesi Sabahlarının İlk Işıklarını Görmek

yurt9

Baskıcı bir aileden gelen tipler var ise özgürlüğün dibine dibine vurduklarını, kendilerini nasıl dağıttıklarını acıyan gözlerle izlersiniz. Cool bir hava oluşturmak için sigaraya başlayanları, içkinin i’sini bilmezken ortamlara girebilmek için aynı gecede 3-5 tane bira devirenleri, sonrasında herkesin içinde kusmalarını seyredalarsınız.

10. Kilidi Boynunda Taşımak

yurt10

Demir dolaplarınız olur gacur gıcır sesleriyle kulaklarınızı tırmalayan. O minicik dolaba dünyayı sığdırmaya çalışırsınız. Rafları az gelir bir başka boş dolaptan raf çalarsınız. Dolap nasıl monte edilir onu öğrenirsiniz. Kilitleri çok küçük olduğu için anahtarlarını da kaybetme olasılığınız çok yüksektir ya da dolabı kilitledikten sonra anahtarı içinde unuttuğunuzu farkedersiniz. Dolabı açabilmek için mecburen kilidi kırdırırsınız. Tabi bunun için de dilekçe hazırlar, blok güvenlğinden yardım alırsınız.

11. Gençlik Ateşinin Tavan Yapması

yurt11

Yurt binanınız bloklardan oluşuyorsa ve kızlı erkekli aynı kampüs içindeyseniz, kenarda köşede özellikle karanlık çöktüğünde sevişken tipler görebilir, odanıza girer girmez diğer oda arkadaşlarınıza heyecanla anlatırsınız. Duraklarda, yurt kapısında, kantinde, kafede öpüşen çift gördüğünüzde ilk senenizde garipseseniz de 2. sene siz de alışıyorsunuz.

12. Gıdım Gıdım Yemek Almak

yurt12

Pul kadar yemek ve kahvaltı fişlerini aile yadigarı yüzük gibi saklarsın. Sabah fişi 1,30 TL , akşam yemek fişi ise 2,15 TL değerindedir ve asla karnını doyuracak kadar yiyecek alamazsın.

13. Hiç Sevilmeyen Oda Arkadaşları

yurt13

Sigara içmiyorsanız vay halinize. Odada böyle biri varsa leş gibi sigara kokar odanız. Yasak olmasına rağmen oda penceresine dayanmış içiyorsa, atın o pencereden onu. Şaka şaka şikayet etseniz de olur.

14. Mütemadiyen Kesilen Elektrikler

yurt14

Bahar ayları gelip havalar ısındığında gitar çalanlar, şarkılar söyleyenler, çimlere yayılanlar süsler bahçe manzarasını. Bu arada aynı bahçeyi kullanan kızlı erkekli yurt ahalisinin bildiği ve duyduğum, gördüğüm en saçma olaylardan biri de “Abazanlar Yürüyüşü”dür. Elektrikler kesildiktikten sonra, geç bir saatte erkek yurtlarından toplanan, çoğunluğunun kıdemli olduğu bir kalabalık, kızların olduğu blokların önünden geçerek “El salla el salla, abazaya el salla” sloganları atarlar.

15. Caanım Yurdum

yurt15

Her şeye rağmen kolayca arkadaş bulabilmek, yurttan çıkar çıkmaz kendini okul kampüsünün içinde bulabilmek, ders notları sıkıntısı çekmemek ve 1 senenin sonunda ev arayışı içine girmektir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

52
52 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Muhteşem Muhteşem
0
Muhteşem
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Güldüm Güldüm
0
Güldüm
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Smyrna

Efsane

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın